Annegram.com

Bebeklerde Göz Bozukluğu

07.07.2018
114
Bebeklerde Göz Bozukluğu

Her yaşta olabileceği gibi göz bozukluğu bebeklikte de başlayabilir. Erken muayene tedavi aşamasında çok önemlidir. Tüm bebekler 4 yaşına gelmeden mutlaka göz muayenesine bebeklerde göz bozukluğu, sorun olsun veya olmasın muayene edilmelidir.

Bebekken Göz Muayenesi Neden Önemli?

Bebekler doğduğunda az bir miktarda görebilir, yaş ilerledikçe görme kapasiteleri artar. İlk 9 sene içinde göz görme durumu yeterince gelişir ve daha fazla göme konusunda ilerleme olmaz, 4 yaşı geçmişse çocuğun özellikle okul çağına gelmiş çocukların (kreş veya ilkokul) göz muayenesine götürülmesi şarttır. Çocuk okula başladığında göz problemi yüzünden sıkıntı yaşayabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması ve çocukların öğrenme zorluğu çekmemesi için küçük yaşlarda göz muayenesi şarttır.Bebeklerde Göz Bozukluğu 1

Bebek ve Çocuklarda Sık Rastlanan Göz Problemleri Neler?

Bebek ve çocuklarda en sık görülen göz bozukluğu düzeltilmemiş kırma kusuru ve şaşılık denilebilir, Kayan göze görme öğretilmesi için küçük yaşta ameliyatla veya gözlükle tedavi şarttır. Şaşılık düzeltilebilir fakat tembellik için kapatma tedavisi yapılmalıdır. 9 10 yaşına kadar göz için tedavi yapılmaz ise geç kalmış olur. Çocuklarda uygulanan ilk tedavi yöntemi gözlüktür. Unutmayınız gözlün bozukluk derecesi gözün kırıcılık derecesi ile alakalıdır. Bu değerleri gözün kornea eğimi ve gözün uzunluğu belirliyor yani gözlük kullanımı ile az veya çok kullanımı ile az kitap okumak çok kitap okumak ile yükselip azalan bir durum değildir. Gözün numarası herhangi bir alışkanlığa bağlı değildir.

Bebeklerde Göz Bozukluğu 2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.