Bebek

Bebeğinizi Uyutmak İçin 5 Yöntem

Bütün anne ve babalar küçük bebeklerinin uyuma mücadelesini biliyorlar.Bu uyuma mücadelesi sadece bebekler için yorucu değil,aynı zamanda ebeveynler içinde oldukça sıkıntılı bir süreçtir.Bebeğinizi sallayıp ona niniler söyledikten sonra eğer bebeğiniz uyumuyorsa sizin açınızdan bazı ipuçları ve püf noktaları deneme vakti gelmiştir.Annegram olarak bu yazımızda sizlere bu ipuçları ve püf noktalarından bahsedeceğiz.

 

1.Beyaz Gürültü

Şimdi bu ne dediğinizi duyar gibiyiz ilk öncelikler Beyaz Gürültü Nedir ? bunu açıklayalım.Beyaz Gürültü Beyaz gürültü teknik anlamda birçok farklı frekanstaki seslerin bir araya gelmesinden oluşan gürültü olarak açıklanır.Beyaz ses olarak da adlandırılan beyaz gürültü, rüzgar sesi,dalga sesi,şelale sesi,rüzgarda sallanan ağaç yapraklarının sesi,saç kurutma makinesi sesi,yağmur ve elektrik süpürgesi sesi gibi seslere denir.

Bebeğinizin dinlenmek için zor bir zaman geçirdiğini fark ederseniz,onlara yardımcı olmak için yumuşak,sakinleştirici beyaz gürültü kullanmayı deneyin.Eğer evin etrafında gelen çok ses varsa,bebeklerin uykuya dalması zor olabilir.Tüm bunları filtrelemek ve bebeğinizin uykuda kalmasını sağlamak için beyaz gürültüyü kullanın.Bu beyaz gürültü,yumuşak bir fandan bir elektirik süpürgesine kadar her şeyden olabilir.Hatta Youtube’da bile beyaz gürültü videoları bile bulabilirsiniz.

 

2.Kundaklama

kundaklama - Bebeğinizi Uyutmak İçin 5 Yöntem

Beş aydan büyük olmayan yeni doğan bebekler için kundaklama onları rahatlamak için etkili bir strateji olabilir.Bu ay grubun da bebekler,sanki düşecek gibi bir takım hislere,reflekslere sahiptirler.Bunun olmasını önlemek için bebeğinizi sıkıca kundakladığınıza emin olun.Kundalamayı yapmanız bebeğinizin daha iyi ve daha uzun süre uyumasına yardımcı oluır.Bebeğiniz yeterince büyüdüğü zaman,yeterince özgür oldukları zaman başka bir tekniği denemek sizin için daha iyi olacaktır.

 

3-Eş-Uyku

beraber uyku - Bebeğinizi Uyutmak İçin 5 Yöntem

Birlikte uyku hem anne hemde bebek için oldukça güzel bir uygulamadır.Yeni doğmuş bir bebekle birlikte uyumak , doğru şekilde yapılırsa çok etkili olabilir.

 

4-Aydınlatma

Farklı ışık çeşitleri,beynimizi uyandıran veya uyumak için özel hormanlar salgılamasına olanak verecek kadar önemlidir.Bebeğinizin akşam uyuma vakti geldiğinde ışıkları kısın.Beyinin kısılan ışığa tepki vermesi için bu kısma işlemini 2 saat önceden yapın.Bebeğiniz gece uyansa bile,parlak ışık kullanmaktan sakının. 

5-Uykulu olduklarında onları yatağa koyun.

yataga yyatirmak - Bebeğinizi Uyutmak İçin 5 Yöntem

Bebeğinizi uykuya dalıncaya kadar beklemek yerine,onları biraz daha erken yatağına getirmeye çalışın.Bu yöntem çok garip görünse de  denemek için oldukça önemli bir yöntemdir.

 

Sonuç

Bunlar ebeveynlerin bebeklerini susturmak için kullandıkları en yaygın yöntemlerden  sadece beş tanesi. Bunlar sizin bebeğiniz de işe yaramıyorsa, deneyebileceğiniz başka birçok yöntem var.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu