Sağlık

Baş Ağrısının Sebepleri, Türleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Baş ağrısı, yaşamımız boyunca başımıza gelen bir durumdur.Başımızın ağrımasına sebeb olan nedenler arasında; önemsiz ve geçici sebepler olabildiği gibi, ciddi sorunlara ve hayati risklere yol açabilecek ciddi sebepler de söz konusu olabilir.

Basit ve kısa sürede geçen baş ağrıları, genelde uykusuzluk, yorgunluk, stres, soğuk-sıcak gibi sebeplerden ortaya çıkabilir ve doktorunuzun uygun gördüğü ağrı kesiciyi kullandığınızda iyileşirler. Ama ağrı kesici kullanmanıza rağmen başınızın ağrısı geçmiyor, uyuma düzeninizi etkiliyor ve sizi uyutmuyorsa, kronik bir gelişim gösteriyorsa, ağrının kaynaklarının daha ciddi incelenmesi ve nedenini araştırmak gerekir. Çünkü bazı durumlardaki bu tip baş ağrıları hayati önem arz edebilir; beyinde tümörün, anevrizmanın veya beyin kanamasının ön belirtisi olabilirler.

Baş ağrısı çeşitleri temel olarak ikiye ayrılır:

1- İyi huylu ve geçici olan baş ağrısı türleri.

2- Sinir sistemi ya da beyindeki bir hastalıktan kaynaklanan baş ağrısı türleri.

İyi Huylu ve Geçici Olan Baş Ağrıları

Yüksek Tansiyondan Kaynaklı Baş Ağrısı: Genelde tansiyon hastalığının başladığı ilk dönemlerde, küçük tansiyon yükseldiği zaman ortaya çıkar, tansiyon normale döndüğünde ortadan kalkar.

Migren Ağrısı: Beyindeki damarların, henüz tespit edilemeyen bir sebeple ani daralıp genişmesiyle ortaya çıkan, çoklukla bir gözün yuvasından arka tarafına doğru baskın bir şekilde veya kafanın bir bölgesinde şiddetli ve zonklama şeklinde devam eden baş ağrısıdır. Migren ağrısı yaşayanlar aynı zamanda ışığa duyarlıdırlar, nesneleri, görüntüleri veya insanları olduğundan parlak görme hissi, kol veya bacakta uyuşma hissi, mide bulantısı ve/veya kusma oluşabilir. Migren ağrısı genelde 1-3 gün içerisinde tamamen ortadan kaybolur.

Stresten Kaynaklanan Baş Ağrısı : Gerilimli ortamlarda veya stres yaşanan hallerde, başta ve boyunda gerginlik kaynaklı kasılma ve tutulmayla ortaya çıkan, şiddeti düşük ama sürekliliği olan bir baş ağrısıdır. Genelde stres, depresyon ve uykusuzluk kaynaklıdır.

Boyundan Kaynaklanan Ağrılar: Boyun kireçlenmesi kaynaklı ağrılardır. Enseden başlayan Kireçlenme ağrısı yukarı doğru yayılarak ilerler ve ağrı tüm baş bölgesine yayılır.

Gıda veya Alkol Kullanımı Kaynaklı Baş Ağrıları:

Spor Ağrıları: Yorgunluktan olur. Aşırı egzersiz yapılması sonucu vücudun yorulmasıyla ortaya çıkan baş ağrısıdır.

Adet Dönemi (Regl – Aybaşı) Ağrıları: Yumurtlama öncesindeki ve ilk kanama dönemlerinde veya yumurtlama sonrası kanamanın bittiği dönemde ortaya çıkan vücut stresi kaynaklı ağrılardır. Adet dönemi geçince ağrı da ortadan kalkar.

Alerjik Baş Ağrısı: Genelde mevsim değişikliklerinde, sinüslerin tıkanmasıyla ortaya çıkan, beraberinde göz yaşarması ve kaşınması, başta zonklama belirtileri de gösteren alerji kaynaklı baş ağrısıdır.

bas agirsi turleri 1024x682 - Baş Ağrısının Sebepleri, Türleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlaç Kullanımı Kaynaklı Baş Ağrıları: Kullandığınız bazı ilaçlar, yan etki olarak baş ağrısına yol açabilir.

Gıda veya Alkol Kullanımı Kaynaklı Baş Ağrısı: Fındık, çikolata gibi bazı yiyecek ve gıdalar ile bilhassa şarap, bira gibi mayalı içkiler baş ağrısını tetikleyici özellik gösterirler.

Travma Kaynaklı Baş Ağrısı: Şiddetli kafa çarpmaları sonucu oluşan, travma sonrasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Çoklukla ağrı, bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Göz Yorulması Kaynaklı Baş Ağrısı: Özellikle çok televizyon izleyen, çok kitap okuyan, ince detay el işi veya sanat işleriyle uğraşam veya bilgisayar başında çok zaman geçirenlerde daha sık görülür. Özellikle alın kısmında ortaya çıkan bir baş ağrısı türüdür ve tedavi edilmezse görme problemlerine, sıklıkla da “astigmat”a neden olur. Doktora gidip gözünüze uygun bir gözlük alıp kullanmaya başladığınızda, sıklıkla bu baş ağrısı ortadan kalkar.

Sinüzit Kaynaklı Baş Ağrısı: Sinüzit hastalığı sebebiyle çok zaman başta zonklama şeklinde ortaya çıkan baş ağrısıdır, sinüs kaynaklı alerjik baş ağrılarına benzer kapsamda değerlendirilir. Beraberinde gözlerde yaşlanma ve burunda tıkanıklık, iltihaplı burun akıntısı bazen de ağrının dişlere vurması belirtileri de görülebilir.

Küme Baş Ağrısı: Erkeklerde çok sık görülen bir baş ağrısıdır. Kişiye Genetik olarak geçtiği düşünülmektedir. Yıl içerisinde belli dönemlerde artışa geçerek dönemsel özellik gösteren, özellikle bir gözde ve gözün çevresinden başa yayılan bir ağrı türüdür.

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları Kaynaklı Baş Ağrıları

Menenjitten Kaynaklanan Baş Ağrısı: Menenjit; beyin zarlarının iltihaplanması hastalığıdır. Menenjit sebebiyle oluşan baş ağrısı oldukça şiddetlidir ve bilincin kapanmasına dahi yol açabilir.

Temporal Arterit Kaynaklı Baş Ağrısı:

Beyin Tümörlerinden Kaynaklanan Baş Ağrısı: Beyindeki tümörler, sonradan oluşan kütleler olduğundan beynin içinde sıkışıklık yaratırlar ve hassasiyeti yüksek damar ve beyin örtülerine yaptıkları baskı sonucu baş ağrısına sebep olurlar.

Beyin Kanaması Kaynaklı Baş Ağrısı: Bir- iki saat süren baş ağrısı, beraberinde el,kol ve bacaklarda uyuşma, mide bulantısı ve kusmayla devam ediyorsa mutlaka acil olarak hastaneye gidilmeli ve doktora görünmelidir çünkü bu belirtiler beyin kanaması ihtimali olduğundan, ciddiye alınması gereken belirtiler arasındadır.

Hidrosefali Kaynaklı Baş Ağrısı: Nadiren rastlanan bir baş ağrısı türüdür. Hidrosefali; beynin içerisindeki boşluk kısımlarında su birikmesidir. Bu durum bazen baş ağrısına yol açabilir.

Temporal Arterit Kaynaklı Baş Ağrıları: Kulakların ön kısmında, alın ve şakakların birleşimdeki deri altında bulunan damar olan temporal arterin iltihaplandığı zamanlar, o bölgede ve çevresinde iltihap kaynaklı baş ağrıları oluşmaktadır.

Başınız Ağrıdığında Ciddiye Alınması ve Doktora Gidilmesi Gereken Önemli Belirtiler:

  • 1-2 saati geçen ve devam eden baş ağrıları
  • Baş ağrısının yanında, kol ve bacaklarda uyuşma meydana gelmesi
  • Baş ağrısının beraberinde, mide bulantısı ve kusma ortaya çıkması
  • Düzenli aralıklarla başın zonklaması
  • Başın sürekli aynı bölgesinde ortaya çıkan veya alında ve şakaklarda oluşan ağrılar
  • Ellerin ve ayakların titremesi
  • Yer yer meydana gelen konuşma bozuklukları
  • Bilinçde bulanıklık olması veya bilincin kapanması, hastanın kendini bilmemesi.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu