Çocuk

Bakıcılık Sektörü Hakkında

Merhaba, ilk sorumuz biraz klasik olsun; bu mesleği nasıl seçtiniz?

Uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştım ve açıkçası daha uzun yıllar da çalışacağımı düşünüyordum. Ta ki, ilk bebeğimi kucağıma alana kadar. Oğlumla başlayan bakıcı maceralarımız, kızımla da devam ettikçe, evimizden ve hayatımızdan değişik karakterde bakıcılar geçtikçe, sektördeki eksikliği fark ettim. Kendim ihtiyaç duyduğum ve alamadığım profesyonel hizmeti benim gibi annelere sunabilmek için bu şirketi açmaya karar verdim diyebilirim.

Peki kolay mı böyle bir şirket açmak?

Hiç de kolay olmadığını söyleyebilirim. Öncelikle İş-kur’dan hizmet belgesi alabilmek önemli ve oldukça zor. Sonrasında personel adaylarını seçebilmek için insan psikolojisinden anlayabilmek, müşterilerin ne istediğini bazen onlardan daha iyi bilmek gerekiyor. Örneğin 20 yaşında bakıcı isteğinde ısrarcı davranan bir yeni anneye, kendisi için en az 1 çocuk sahibi ve 35 yaş üstü bir bakıcı adayı öneriyor ve ikna etmeye çalışıyoruz. Çünkü, bunca deneyimden sonra bazen müşterilerimiz için neyin daha iyi olduğunu onlardan daha iyi biliyoruz.

İyi bakıcı bulmanın zor olduğu gibi bir genel yargı var anneler arasında. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

Demin de söylediğim gibi, iyi bakıcı bulmak değil, ihtiyaçlarınızı birebir karşılayabilecek bir bakıcı bulmak zordur. Öncelikle işe aldığınız personelden beklentilerinizi net şekilde belirlemelisiniz. Ev işlerinde yardımcı olması mı sizin için öncelikli, bebeğinizin bakımımı veya çocuklarınıza vakit geçirtirken sosyal ve aktif olması mı? Tabii bir de gündüzlü veya yatılı bakıcı konusu var.

Evet, özellikle bu konuda karasız kalan annelere fikir verebilmek adına soralım, gündüzlü ve yatılı bakıcı arasında ne farklar vardır, gözlemleriniz nedir?

İkisinin de artıları ve eksileri olduğunu söyleyebilirim, ancak arada ücret anlamında hemen hemen hiç fark yok. Gündüzlü bakıcıyı aile mahremiyetinin korunması, ev alanının darlığı, özel hayatın paylaşılmaması gibi özel koşullarda tercih edebilir ve avantajını görebilirsiniz.

Yatılı bakıcıyı ise, 24 saat evde olduğu için, çocuğunuz aileden biri gibi benimseyebileceği için tercih edebilirsiniz. Yatılı bakıcı işe gelme ve gitme saatlerine bağlı çalışmadığı için de avantajlı sayılabilir.

Bakıcı görüşmesi yaparken annelere hangi konulara dikkat etmelerini tavsiye edersiniz?

Bakıcının sabırlı olması bence en önemli konudur. Sabırlı insan hem çocuklarla iyi iletişim kurar, hem de ailenize kolay uyum gösterir. Bir de tabii ki bakıcı adayınızın referansları çok önemlidir.

Bir de bu işin maddi boyutuna değinelim?

İstanbul için konuşursak, bir kaç katlı villalar ve çok çocuklu ailelerde daha yüksek fiyatlar, deneyimsiz elemanlar ve tek çocuklar ile daha düşük fiyatlar şeklinde geniş bir fiyat skalası görüyoruz. Ne yazık ki bu sektörde ortalamanın altında maaş alan çalışanlar, çok kısa sürede iş değiştirebiliyor, o nedenle ortalamanın çok da altında bir maaşta anlaşmamakta fayda görüyorum.

Son olarak, bu meslekte başınıza gelen komik bir anınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

Trajikomik bir anıyı paylaşayım. Tüm iyi niyetimle uzun saatler harcadığım, ona en uygun bakıcı adayını bulabilmek için onlarca adayı gözden geçirdiğim ve samimi olduğum bir müşterim vardı. Ajans komisyonumuzu ödememek için, gizlice masamın üzerinde duran bakıcı adayının telefon numarasını almış ve arayarak, bizden habersiz işe başlamasını, böylece iki tarafın da komisyon vermeyeceğini söylemiş. Duyunca gerçekten çok şaşırdım, neyse ki elemanlarımız bizi aynı zamanda aileleri gibi görürler, tabii ki, bakıcı adayı bu müşterimizin teklifini geri çevirdi.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu