Sağlık

Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır

Akrep Sokması Nedir?

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte akrep sokması vakaları artmaya başladı. Birçok insan akrep sokması sonucu hayata gözlerini yummaktadır. Bilinen 1750 tür akrep vardır. Bunlardan 50 tanesi zehirli olup 20 tanesi ölümcül sonuçlar doğurur. Sarı ve siyah renkli akrep türleri en çok karşılaşılan zehirli akrep türleridir. Akrep sokması bazı alerjik reaksiyonları tetikler. Akrep sokmasında gerekli tedbirler kısa sürede alınmazsa kişi hayatını kaybeder. Bebekler, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar akrep sokması karşısında vücut direnci daha düşüktür.

* Akrep Sokması Nasıl Anlaşılır?

Akrep soktuğu kişide şiddetli ağrı ve yanmalar oluşturur. Acı duyulan bölge uyuşmaya başlar. Sokulan bölgede karıncalanma ve şişlikler meydana gelir. Yaralıda kas seğirtmesi olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri gözlemlenir. Çift görme ve ağızda köpüklenmenin yanı sıra terleme, kusma, kan basıncında düşme ve yükselmeler görülür.

* Akrep Sokması İlk Yardımı Nasıl Yapılır?

Akrebin soktuğu yer bol sabunlu su ile yıkanır. Yaranın üstüne buz konulur. Yarayı kesmek, kanatmak, Isırılan bölgeyle oynamak tehlikelidir. Yaraya amonyak sürmek yanlış bir uygulamadır. Yaraya turnike yapmak ve yaralıyı hareketsiz bırakmak doğru değildir. Akrep ısırılan bölge kalp seviyesinin altında tutulur. Böylece zehirin vücuda yayılma hızı yavaşlatılır. Akrep, kolunuzu veya elinizi ısırdıysa yaralı bölgeyi kalbinizin altında tutup hareket ettirmeyin. Yakınlarınızdan mutlaka destek alın. Akrep sokması durumunda istemsiz kas hareketleri oluşur. Bu yüzden bir yakınınızdan sizi hastaneye götürmesi için yardım isteyin. Hastaneye giderken arabayı siz kullanmayın. Ağrı kesiciler akrep sokmasında ağrının şiddetini arttırır. İçerisinde opiat bulunan ağrı kesicilerden uzak durun.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu