Çocuk

1-2 Yaşındaki Çocuklarla Nasıl İletişim Kurulur

Dil gelişimi bebeğin 1-2 yaş döneminde, özellikle 2. Yaş gününe doğru hızlanır. Bu yaştaki çocuklar kendilerine söylenenleri daha iyi anlarlar ve kelimeler/vücut hareketleri yoluyla ne istediklerini ifade edebilirler. Bu dönemde çocuklar kendilerine verilen yönergeleri anlıyor olmaktan keyif duyarlar. Bu nedenle onlardan bir şey istediğinizde yerine getirmeye çalışırlar.

Çocukların çoğu 1. Yaşlarını doldurdukları zamanlarda ilk sözcüklerini söylemeye başlarlar. Zamanının büyük bir kısmını yürümeye çalışarak geçiren çocuklarda konuşma bir süre ikinci planda kalabilir. Bu olağandışı ve kaygı verici bir durum değildir.

Bu dönemde çocuklar anlaşılamayan düzinelerce kelime kullanırlar. Duyduklarını söylemeye veya cümleye benzer bir tonlamayla bir şeyler ifade etmeye çalışırlar. Buna rağmen konuşmaya çalışma dönemi başladıktan kısa bir süre sonra hızlı bir ilerleme kaydedilecek ve çok yakın bir zamanda aşina oldukları şeyleri parmakla göstererek isimlerini söylemeye başlayacaklardır. Ayrıca bu dönemde aile bireylerinin, nesnelerin ve vücudun bölümlerinin isimlerini de tanımaya başlarlar.

Çoğu çocuk iki yaşına kadar en az 50 kelime öğrenmekte, kalıplar kullanabilir ve iki-üç kelimelik cümleler kurabilir duruma gelmektedir.

Konuşmaya ne zaman başlarlarsa başlasınlar, konuşmadan çok önce kendilerine söyleneni anlamaya başlamaktadırlar. Çocuğunuz basit emir cümlelerine tepki verebilir (“Topu anneye at”) ve aşina olduğu nesne ve aile üyelerinin isimlerinin tamamıyla farkına varabilirler.

Dil Gelişimi Nasıl Desteklenir?

1-2 yaş arası çocuklar, onlara söylediğiniz her şeyi dinlerler ve inanılmaz bir hızla depolarlar. Bebeklere göre kelimeler yerine, insanlar, yerler ve eşyalardan bahsederken gerçek kelimeler kullanın. Yavaş, anlaşılır ve basit cümlelerle konuşun.

1 yaşındaki çocuklar resimleri veya istedikleri herhangi bir şeyi göstermek gibi hareketleri de sergilemeye devam ederler. Çocuklar vücut hareketlerini eylemleri taklit etmek, kendilerini ifade etmek ve oynamak için kullandıklarından 1 yaş ve sonrasında daha da karmaşıklaşır.

Vücut hareketleri, dil gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle vücut hareketleri ile dil arasında bağlantı kurmalısınız. Örneğin çocuğunuz parmağıyla buzdolabını gösterirken “Bir şey mi içmek istiyorsun?” deyin ve vereceği cevabı bekleyin. Ardından “Ne içmek istiyorsun? Süt mü? Tamam. Hadi süt içelim” şeklinde cevap verin. Bu davranışınız çocuğunuzu diyaloğa girmeye teşvik edecektir.

Bu dönemde çocuklar parmaklarıyla bireyi veya birini işaret etmekten keyif alırlar. Bu nedenle vücudun bölümleri, resimlerdeki kişiler veya nesneler ve aile bireylerini işaret edebilirler: “Kulağın nerede”, “Bana topu gösterir misin?” veya “Anne nerede?” gibi cümleler onu vücut hareketlerini kullanmaya yönelik daha da cesaretlendirecektir.

1-2 yaş döneminde çocuğunuzun kelime dağarcığı hızla gelişir, ancak telaffuzu hala yeterince iyi değildir. 2 yaşına doğru çocuklarının konuştuklarının neredeyse yarısı anlaşılabilir hale gelir. Siz de çocuğunuza cevap verirken doğru telaffuzları öğretebilirsiniz.

1-2 yaş döneminde çocuklarının dil gelişiminin temel kilometre taşları şunlardır:

  • 15-18 aylıkken birçok kelime söyleyebilme
  • 18 aylıkken tanıdığı kişileri ve vücudun bazı bölümlerini işaretle gösterebilme
  • 2 yaşında 50 ve daha fazla kelimeyi öğrenmiş olma
  • 2 yaşında 2-3 kelimelik cümleler kurabilme
  • 2 yaşında belirli basit talimatları anlayabilme

Çocuğunuzun konuşması veya işitmesiyle ilgili endişeleriniz varsa mutlaka doktorunuzla paylaşınız. Bazı ebeveynler konuşmakta geciken çocuklarının otistik olabileceğinden endişe etmektedir. Otistik çocuklar ve buna benzer hastalıklarda konuşmada gecikme veya başka iletişim problemlerine rastlanmaktadır. Ancak sosyal etkileşimin zayıflığı, ilgi alanlarının sınırlılığı veya bazı davranış kalıpları da otizmin belirtileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle tek başına konuşmanın gecikmesi çoğunlukla otizm şüphesi için yeterli değildir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu