fbpx
Anne

Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

Anne sütü bebeklere verilen en temel besin kaynağıdır. İlk 6 ay zorunlu ve ek gıda verilmeden bebeklere verilen anne sütü daha sonra 2 yaşına kadar bebeklere ek gıdalar ile birlikte verilmeye devam edilmektedir.

Çalışan annelerin veya herhangi bir durumdan dolayı emziremeyen annelerin sütlerini sağarak bebeklerine vermesi çok bilinen bir yöntemdir. Bu yöntem ile hem anne dengesi korunmuş oluyor hem de bebek, anne sütünden eksik kalmamış oluyor.

Anne sütü nasıl sağılır?

Anne sütü, birkaç yöntemle sağılabilir. Ancak genel olarak manuel sağım işlemleri ile çok zor sağılmaktadır. Elle anne sütü sağma işlemi özellikle anneler için çok zor bir işlemdir.  Bu yolla süt sağmanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle süt sağma pompaları ya da süt sağım makineleri alabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracak olan alet, süt sağım makineleridir. Bu makineler yardımıyla sütünüzü çok kolay ve hızlı bir şekilde sağabilirsiniz.

anne sutu saklama - Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

Anne sütü nasıl saklanır?

Sağmış olduğunuz sütlerinizi oda sıcaklığında, buzdolabında ya da derin dondurucuda farklı sürelerle saklayabilirsiniz. Anne sütünü saklama işlemi ile ilerleyen dönemde bebeğinize içirebilir ve sütünüzün israf olmasına izin vermemiş olursunuz.

Anne sütü aşağıdaki koşullarda saklanabilir;

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığana göre aşağıdaki ortam ve sürelerde anne sütünü, güvenle besin değeri kaybolmadan sağlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığında 3 saat saklayabilirsiniz. Bu sıcaklığın 19 ile 26 derece arasında olması gerekir.
Buzdolabında 4 derece ve altında yine 3 gün saklayabilirsiniz.
Derin dondurucuda ise -18 derece olmak koşulu ile 3 ay saklayabilirsiniz.

Anne sütü saklama işleminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

  • Anne sütü saklama için steril olan, dış kapağı çok iyi şekilde oturabilen ve dışı sert olan plastik kaplar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte cam kaplar ya da anne sütü saklamak için üretilmiş olan poşetler kullanabilirsiniz.
  • Kullanmış olduğunuz kapların ya da poşetlerin üzerine sütünüzü sağdığınız tarihi yazabilmeniz gerekir. Çünkü önce sağmış olduğunuz sütleri önce tüketmelisiniz.
  • Anne sütünü sakladığının kabın, yada poşetin üzerine mutlaka süt miktarını (kaç ml süt olduğunu) yazmalısınız. bu sayede ihtiyacınız olan süt miktarı kadar olan poşeti dolaptan çıkarır ve kalan sütü israf etmemiş olursunuz.
  • Süt donduğunda genişleyeceği göz önünde bulundurularak, poşetin ya da kabın ağzı tamamına kadar doldurulmamalıdır.
  • Süt poşete koyulduktan sonra poşetin içerisinde kalan bölümün havası çıkarılmalıdı ve bundan sonra poşet kilitlenmelidir.
  • Donmuş olan sütün buzunun çözüldükten sonra tekrar donması sağlıklı değildir. Bu nedenle sütü kullanacağınız zaman dolaptan çıkarın.
  • Anne sütü saklama koşullarında en önemli olanı ise dondurulan sütün, dolabın ortasında olmasıdır. Çünkü dondurucunun orta bölmesi soğuk geçişinin olmadığı bölümdür. Dolabın diğer bölümlerinde sütün bir kısmının çözünme ihtimali bulunmaktadır.Özellikle kapak bölümünde ısı dalgalanmaları yada kapağın açık kalması nedeni ile çözünüp tekrar donmalar görülebilir. Bu durum istenmeyen ve çok sağlıksız olan durumdur.
anne sutu dolap 1024x819 - Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

Sağılan Anne Sütü Nerede Saklanmalıdır?

Bir damlası bile değerli olan bu besin kaynağını doğru koşullarda saklamak çok önemlidir. Güvenli bir şekilde özel üretilmiş süt saklama poşetlerinde, şişelerinde saklanabilir. Sızıntı veya herhangi bir maddenin süte karışmaması için çift kilitli olanlar tercih edilebilir. Süt saklama poşetleri tekrar kullanılmaz, bir kez kullandıktan sonra atılmalıdır. Eğer saklama kaplarınız yoksa kaynar suda bekletilen temiz ve kuru, sıkı kapaklı cam kaplarda saklanabilir.

Pompa veya el ile yapılan sağılma işlemi sonrasında saklama poşetine alınan sütler oda sıcaklığında, buzdolabında veya derin dondurucularda saklanabilir.

Ne Kadar Süre Saklanabilir?

Sağılan sütlerin saklanmasında en önemli koşul öncelikle annenin sağdığı tarih ve saattir. Saklanmak için konulan kapların üzerine bir etiket ile sağılan tarih ve saat yazılmalıdır bu son kullanma tarihinin belirlenmesini sağlar. Önlem olması için iş yeri gibi başka süt sağan annelerinde bulunabileceği bir yerde muhafaza edilecekse isim soyisim de yazılmalıdır.

Saklama süresi ile ilgili olarak 3,3,3 kuralı bulunmaktadır. Sütü kaba aldıktan sonra oda sıcaklığında (20-26°C) güneş ışığı almayacak şekilde 3 saat saklanabilir. Bebeğe verilirken oda sıcaklığında olan sütün ısıtılmasına gerek yoktur. Kaşık veya biberon yardımı ile bebeğe verilebilir. Buzdolabında (0-5°C) 3 güne kadar saklanabilir. Derin dondurucuda (-16°C) ise 3 aya kadar saklanabilir. Derin dondurucudan çıkarılan süt tekrar dondurulmamalıdır. Dondurucuya veya buzdolabına konulan sütün üzerine tekrar sağılan süt eklenmemelidir. Anne sütünün saklanma koşullarına ek olarak ısıtılma koşulları da çok önemlidir.

anne bebek sutu 1024x768 - Anne Sütü Sağılmış Halde Nasıl Saklanmalıdır?

Anne Sütün Besin Değerini Kaybetmeden Nasıl Isıtılır?

Anne sütünün besin değeri yüksektir ve bu değer kaybedilmeden, zararlı mikroorganizmalar üremeden ve çoğalmadan bu işlem yapılmalıdır. Buzdolabından veya derin dondurucudan saklanmış süt direk mikrodalga veya ateş üzerinde tencerede kaynatılmamalıdır. Derin dondurucuda saklanan sütü ısıtmadan 1 gün önce buzdolabına alınıp eritilebilir. Buzdolabından çıkarılan sütü ısıtmak için bir kaba alınmalıdır. Sıcak suyun üzerine konulan bu kap ile süt bebeğin içeceği dereceye kadar yani oda sıcaklığına kadar ısıtmak yeterlidir. Sütü ısıttıktan sonra biberon veya kaşık ile bebeğe verilebilir. Isıtılan süt tekrar saklanmamalı yani artan sütler atılmalıdır, tekrar dondurulmamalı, bekletip bebeğe verilmemelidir.

Anne sütünün nasıl saklanacağını öğrendiyseniz birde Anne Sütünün Faydaları‘na bakmaya ne dersiniz ?

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu