Bebek

1-3 Aylık Bebekle Nasıl İletişim Kurulur

Bebeklerde 1-3 aylık dönem ebeveynler için heyecan vericidir. Bu dönemde bebeklerde iletişimsel açıdan gerçek bir gelişme görülür. Bu dönemde bebekle iki şekilde diyalog kurulabilir: karşılıklı gülüşmeler ve bazı anlamsız sesler.

Bebekler Nasıl İletişim Kurar?

Doğumdan sonraki aylarda bebeklerin birincil iletişim aracı ağlamaktır. Birşeye ihtiyaçları olduğunu anne babalarına haber vermenin yanında etrafta olup bitenlerden, seslerden, görüntülerden rahatsız olduklarında da ağlarlar. Bazı bebekler belirgin bir sebep görülmediğinde de ağlayabilir. Bebeğiniz hasta olmadığı sürece bebeğinizin ağlamasına fazla üzülmemeye çalışın. Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını giderdiğinizde hala ağlıyor olması fazla uyarılmasına veya basit bir şişkinliğe bağlı olabilir. Bazen de bebekler yalnızca fazla enerjiyi harcamak için ağlama ihtiyacı hissedebilirler.

Bebeğiniz sizin sesinize karşı sessiz kalarak, gülümseyerek, heyecanlanarak veya kollarını/ayaklarını hareket ettirerek tepki verecektir. Bu dönemde bebekler annelerine ve babalarına gülümsemeye başlarlar ancak büyükanne, büyükbaba gibi aile bireylerine ısınmaları biraz daha zaman alacaktır. Bebeğiniz bu dönemde yabancılara gülümsemeyebilir ve sıcak davranmayabilir.

bebekle iletisim nasil kurulur - 1-3 Aylık Bebekle Nasıl İletişim Kurulur

Bebeğiniz bir süre sonra ses çıkarabilme becerisini keşfedecektir. Bazı bebekler 2 aylıkken “aaa” veya “ooo” gibi sesler çıkarmaya başlarlar. Bebeğiniz bu gibi seslerle sizinle iletişim kuracak ve sizin cevabınızı bekleyecektir. Aynı şekilde sizin gülüşünüze de gülümseyerek cevap vereceklerdir. Hatta sizinn yüz ifadenizi taklit bile edebilirler.

Ne yapmalıyım?

Bebeğiniz sizin sesinizi duymaktan hoşlandığından, ilk aylarda onunla konuşmaya, şarkı söylemeye ve mırıldanmaya çalışın. Bebeğinizin çıkardığı seslere ve gülümsemesine hevesle cevap verin. Ona baktığı şeyin ne olduğunu söyleyin. Yakındaki nesnelere dokunurken ne olduklarını söyleyin ve bebeğinize getirin.

Bebeğinizin bir ses çıkardığını duyarsanız, siz de cevap verin ve onun cevabını bekleyin. Bu şekilde karşılıklı diyalogda tonlama, tempo ve sıralı konuşma gibi çok önemli dersleri bebeğinize vermiş olacaksınız. Ayrıca ona dinlenecek kadar önemli olduğunu hissettireceksiniz. Bebeğiniz sizinle “konuşurken” araya girmeyin veya başka bir yere bakmayın. İlgilendiğinizi ve size güvenebileceğini hissettirin.

Bu dönemde bebekler en fazla kadın sesine tepki verirler. Bu yüzden insanlar genellikle bebeklerle konuşurken seslerini inceltme eğilimindedirler. Bunu yaparken dahi arada normal tonda yetişkin sözcükler kullanmaya gayret edin. Bunun için erken olacağını düşünseniz de, bebeğinizin ilk kelimeleri için bunun da bir adım olduğunu unutmayın.

Yine de bebeğiniz çok uzun süre ağlıyor veya ağlarken garip sesler çıkarıyorsa doktorunuza danışın.

Bebekler doğumdan sonraki ilk aylarda aşağıdaki iletişimsel evrelerden geçerler:

  • Yüzlere ve etrafa dikkat etme,
  • Anne ve babanın sesine gülümseyerek cevap verme
  • Sosyal bağ kuran gülümsemeler
  • Sesler, mırıldanmalar
  • Sesleri ve yüz ifadelerini taklit etme

Bebeklerin fiziksel gelişimleri gibi iletişim becerileri de farklı evrelerde gelişir. Bebeğiniz yukarıdaki maddelerden herhangi birini hiç yapmıyorsa da genellikle endişelenmek yersizdir, ancak yine de bir doktora danışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu