fbpx
Hamilelik

Hamileyken Korunmak Gerekir mi?

Hamilelikte partnerinizle cinsel ilişkide bulunurken korunmak önemlidir. Aslında kadınların çoğu hamileyken cinsel ilişkiden kaçıyor. Bebeğe zarar gelir korkusuyla cinsel ilişkiye ara veriliyor. Kadında meydana gelen bedensel ve hormonal değişimden ötürü istekte artış oluyor. Hamileliği normal bir süreç olarak düşünmelisiniz. Ancak hamilelikte aşırıya kaçmamak kaydıyla cinsel ilişkiye girilebilir. Hamileliğiniz sırasında cinsel ilişkiniz sorun olmasın. Peki  hamileyken korunmak gerekir mi?

Gebelikte meydana gelen rahim ağzı sıvısı bir bariyer görevi görür. Rahmi mikroplardan korur. Bu şekilde kadın tekrar gebe kalmaktan korunmuş olur. Ancak spermlerin rahimde kasılmalara yol açacağı düşünülürse hamileyken cinsel ilişkide korunmak gerekir. Bunun için en iyi yöntem olan prezervatif ya da geri çekme yöntemi ile korunmak gerekir. Yalnız prezervatifler esans içermemeli ve aşırı kimyasal olmamalıdır. Normal klasik olanlar tercih edilmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kimyasal içerikli kayganlaştırıcılar kullanmamalısınız.

İlişkinin yasak olduğu durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Cinsel ilişki sonrası kanama olursa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Gebelikte cinsel ilişkide sınırlama yoktur. Fakat aşırıya kaçmamak gerekir. Rahim ve karın fazla kasılmamalıdır. Bir diğer nokta, meme uçlarının fazla uyarılmaması gerekir. Meme uçları uyarıldığında salgılanan hormon erken doğuma sebep olabilir. Ayrıca gebelikte cinsel pozisyonlar önerildiği gibi olmalıdır. Hamileyken korunmak gerektiği de unutulmamalıdır.

Yine de konuyla ilgili doktorunuza bilgi vermekte ve danışmakta fayda var.

Hamilelikte İlişki Olur mu ?

Hamilelik sırasında gebe cinsel istek ve arzularına hakim olamayıp tekrar cinsel ilişkiye girebilir. Bu durumun halkımız arasında bazı problemleri oluşturması düşünülür. Ama sanılanın aksine hamilelikte ilişki bebeğin kalp ritimlerini hızlandırmıştır ve buda olumlu bir harekettir. Hamile olan kadının hamilelik sırasında ilişki geçirmesi sonucunda rahim ağzının açılarak erken doğumun gerçekleşmesi, erkek cinsel organının bebeğe zarar vermesi gibi şeyler düşünülmektedir. Hamilelik sırasında ilişki sırasında bu öngörüler nadiren görülmektedir. Hamilelik sırasında ilişkide erkek cinsel organının bebeğe zarar vermesi çok zor bir olaydır. Tıbben mümkün bile değildir. Bu durumda hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmek bebeğe yada gebeye zarar vermez. Sadece hamilelik sırasında kasılmadan, bilinçli bir ilişki hem bebek sağlığını hem de insan sağlığını olumlu etkiler. Hamileliğin genellikle 3.ayından sonra cinsel istek artar. Bu durumda ilişki kaçınılmazdır. Ama durum ilerleyince karın büyüyünce cinsel istek ve arzular fiziksel sebeplerden dolayı azalır. Sonuç olarak hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girilebilir. Ama jinekologlardan bilgi alarak ve bilinçli ilişkiye girmek çok önemlidir.

Gebelik sırasında seks doğru mudur? Gebeliğiniz normal bir seyir izlediği sürece istediğiniz sıklıkta seks yapabilirsiniz ama bunu her zaman canınız istemeyebilir. Başlardaki hormonal dalgalanmalar, yorgunluk ve bulantı cinsel arzunuzu köreltebilir. İkinci üç aylık dönemde, cinsel organlarınıza ve göğüslerinize kan akışının artması cinsel arzunuzu yeniden alevlendirebilir. Ama üçüncü döneme gelindiğinde kilo alma, bel ağnsı ve diğer belirtiler bir kez daha cinsel arzularınıza ket vurabilir.

Gebelik sırasında seks yapmak düşüğe neden olabilir mi? Birçok çiftin, gebelik sırasında özellikle de ilk üç aylık dönemde seks yapmanın düşüklere neden olduğu ile ilgili endişeleri vardır. Ama yersiz bir endişedir bu. Gebeliğin başındaki düşüklerin sebebi kromozomlarla ilgili anomaliler ve bebekle ilgili başka sorunlardır. Sizin yaptıklarınız veya yapmadıklarınızın bu konuyla ilgisi yoktur.

Gebelik sırasında seks yapmak bebeğe zarar verir mi? Bebeğiniz rahimdeki amniyotik sıvı ve gebeliğinizin büyük bir bölümünde rahim ağzını tıkayan mukoz tıkaç tarafından korunmaktadır. Cinsel ilişki bebeğinizi etkilemez.

Gebelik sırasında ideal seks pozisyonları nelerdir? Size bir rahatsızlık vermediği sürece, seks pozisyonlarının çoğu uygundur. Gebeliğiniz ilerledikçe hangi pozisyonun en iyi olduğunu deneme yoluyla bulmaya çalışın. Sırtüstü yatmak yerine eşinizin yanında yan yatmayı, üstüne çıkmayı ya da önünde olmayı deneyin.

Orgazm erken doğumu tetikler mi? Orgazm rahimde kasılmalara neden olur ama bu kasılmalar doğum sancısı sırasındaki kasılmalardan farklıdır. Normal bir gebelik geçiriyorsanız, cinsel ilişki sonucunda olan veya olmayan kasılmalar, erken doğum sancıları ya da erken doğum riskini artırmaz. Yine aynı şekilde, seks yapmak, doğum yapma tarihiniz yakın olsa bile, doğum sancısını tetiklemez.

Seksten uzak durmayı gerektiren zamanlar var mıdır? Kadınların birçoğu gebelikleri boyunca rahatlıkla seks yapabilir ama bazen de temkinli olmak gerekir. Doktorunuz size şu durumlarda seksten uzak durmanızı tavsiye edebilir, eğer;

  • Erken doğum yapma riskiniz varsa.
  • Nedeni bilinmeyen vajinal kanamanız varsa.
  • Amniyotik sıvı sızıntısı varsa.
  • Rahim ağzınız zamanından önce açılıyorsa (servikal yetmezlik).
  • Plasentanız kısmen ya da tamamen servikal boşluğu kapatıyorsa (plasenta previya).
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu