Hamilelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Nedenleri?

Hamilelikte döneminde ilişki sırasında ağrı yaşanabilir. B Cinsel birleşme esnasında uygun hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları uygulanmalıdır. Bu şekilde anne adayı konforu ve acı çekmesi önlenmiş olur. Ancak yine acı yada ağrı hissi olursa kesinlikle muayeneden geçilmesi gerek.

Sağlıklı giden bir gebelikte cinsellik hayata ara vermek gerekmez ve istenilen sıklıkta birleşme yapılabilir. Ayrıca yine sağlıklı giden gebeliklerde cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı bulunmaz. Sıklıkla halk arasında sakıncalı dense de bilimsel veriler ve gerçekler bu düşüncenin tam tersini söylemektedir. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı oluyor ve bu sürekli olarak her seferinde devam ediyorsa nedeni bulunarak gerekenlerin yapılması son derece önem taşımaktadır. Çiftler bu sorunu çözmezler ve doktorlarından yardım istememeleri durumundaysa çiftler arasında gerginliğe ve sorunları beraberinde getirebilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrıların tipleri nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı ve acılara tıp dilinde sekonder disparoni adı verilmekte olup, vajina içi veya vajina girişinde oluşan ağrı ve acılara yüzeysel disparoni şeklinde adlandırılmaktadır. Eğer kasık bölgesinde ağrılar olursa bu sefer derin disparoni olarak adlandırılmaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı neden olur?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı birden fazla nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Örneğin enfeksiyon oluşması gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bunun dışında önceden yapılan doğum esnasında dikiş gerekmişse ve uygulanan dikişler düzgün biçimde atılmamışsa ağrı oluşmasına neden olabilir.

Bazı nedenlerden dolayı rahim alınması ameliyatı gerçekleştirilmişse ve vajina daraltma ameliyatı sonrasında yine cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilmektedir. cerrahi işlemlerin yanında menopoz sırasında vajinanın salgısında oluşan azalmalar, vajinismus ve kızlık zarında oluşan bazı sorunlar nedeni ile ağrı ve acı hissedilebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı ve acılar kesinlikle üstüne düşülmesi ve uzman bir hekim tarafından nedeni araştırılarak gerekli tedavilerin uygulanması gereken bir durumdur. Kendiliğinden geçmesini beklemek yapılacak büyük hatalardan biri olacaktır. Çünkü bu sorunun nedeni uzman hekim tarafından bulanabilir ve gereken tedavi uygulanarak ağrı ve acıdan kurtulmak mümkündür. Bunun yanında bütün anne adaylarımıza düzenli şekilde doktor kontrollerine gitmelerini şiddetle tavsiye eder, herhangi bir şikayetleri olduğunda kontrol gününü beklemeden doktorlarını ziyaret etmelerini önermekteyiz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu