fbpx
Hamilelik

Sezaryen Doğum Rehberi: Avantajları ve Dezavantajları ?

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum;Normal vajinal doğumun gerçekleşmemesi veya gerçekleşememesi durumunda bebeğin karın bölgesinden açılan bir kesi aracılığı ile dünyaya getirilme işlemine sezaryen doğum (sezaryen doğum) denir.Günümüzde sezaryen doğum yapan bir çok anne ve sezaryen doğum yapmak isteyen bir çok anne adayı vardır .Bunun bir çok sebebi mevcuttur.

Neden Sezaryen Doğum ?

 • İsteğe bağlı sezeryen doğumlarda en sık rastlanan neden anne adayının normal doğumdan korkması, uzun sürebilecek olan operasyonu çekmek istememesi, ve tabiki en büyük sebeplerden biride bebeğini en ufak bir risk altına sokmak istememesidir.
 • Bebeğin doğum kanalına baş değilde yan, makat veya çapraz olarak gelmesi doğumda sorun yaratabileceğinden sezaryen doğum tercih edilir.
 • Rahim ve Mesane sarkmaları gibi etkenlerde anne adaylarını sezaryen doğuma teşvik etmektedir.
 • Plasentanın bebeğin doğumundan önce rahim duvarından ayrılması durumunda bebeğe oksijen ve besin kaynaklarının akışı bozulur. Kanamaya bağlı anne ve bebek hayatının riske girdiği için bu durumda acil olarak bebek doğurtulmalı yani (çoğunlukla) sezaryen ameliyatı uygulanmalıdır.
 • Özellikle ilk doğumlarda bebeğin 4kgdan fazla olması normal doğum için tehdit içerir.Böyle durumlardada sezaryen doğum tercih edilir.
 • İkiz veya daha fazla bebek varsada üstteki durum geçerlidir.
 • Bazı anne adaylarının ıkınması kendi sağlığını tehlikeye atabilir. İleri derecede kalp hastalıkları, lumbal disk hernisi (bel fıtığı) ve astım bronşiale (kronik astım) bu durum için en güzel örneklerdir.Bu durumdada sezaryen doğum tercih edilir.
 • Kordon Sarkması veya Kordonun Önde Gelmesi durumlarındada sezaryen doğum uygulanır.
Sezeryan Doğumun Avantajları Nelerdir 1024x682 - Sezaryen Doğum Rehberi: Avantajları ve Dezavantajları ?

Sezaryen Doğumun Avantajları Nelerdir ?

Gebelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin döllenmesi sonucu yeni bir canlının oluşmasına denilmektedir.Son adet günü dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre hamilelik dönemi ortalama 40 hafta sürmektedir. Bazı gebeliklerde 1 veya 2 hafta gecikmelerde yaşanabilmektedir. Normal doğumların büyük bir kısmı ortalama 37- 40 hafta arasında gerçekleşmektedir. Fakat bazı durumlarda anne adayı normal doğum yerine sezaryen doğum tercih etmek zorunda kalabilmektedir.

Örneğin hasta rahim ameliyatı geçirmişse, bebek ters ise veya hasta daha önceden sezaryen geçirmiş ise bu yolu seçmek durumunda kalabilmektedir. Normal yani vajinal doğum anne ve bebek için en mükemmel ve avantajlı yöntemdir. Fakat normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda anne ve bebek açısından bazı risklerden korunmak adına yapılabilmektedir.

Eğer ortada herhangi bir risk belirtisi yoksa sadece isteğe bağı olarak sezaryen doğum seçilmişse bu yöntemin bir avantajı yoktur.

Ancak normal doğumun mümkün olmadığı durumarda bebek ve anne için hayat kurtarcı olabilmektedir. Normal doğum da ıkınma gerekli olduğu için anne için yorucu bir durumdur.

Neden Sezeryan Doğum 1024x683 - Sezaryen Doğum Rehberi: Avantajları ve Dezavantajları ?

Annenin ıkınmasına engel olabilecek çeşitli beyin, kalp ve akciğer hastalığı varsa bu hastalıklar annenin ıkınmasına engeldir. Bu yüzden tercih edilmektedir.

Gebelik zehirlenmesi denilen durum ortaya çıktığında bebeğin hemen alınmasının gerekli olduğu için sezaryen ile doğumun avantajı büyüktür.

Ayrıca bebeğin çok büyük veya küçük olması, bebeğin yan durması ve bebeğin eşi doğum kanalını tıkamışsa normal doğum çok risklidir.

Ayrıca çoğul gebeliklerde de normal doğum riskli olabileceğinden dolayı sezaryen doğum tercih edilmektedir. Bebeğini en az riskle dünyaya getirmek isteyen ebeveynler kendi isteğiyle sezeyanı tercih edebilmektedirler.

Sezaryen doğum ile doğan bebeklerde doğum sonrasında birkaç gün solunum sıkıntısı görülebilmektedir. Solunum sayılarında artma biraz fazla olabilmektedir. Genellikle bu durum normal doğumda da olabilmektedir ve geçicidir. Sezeryan öncesinde hemşire sizi ameliyat odasına alır ve idrar sondası- serum takılır. Cerrahi işlemler sırasında ağrı duymamanız için anestezi uygulanır. Eğer genel anestezi uygulanırsa işlem sırasında uykuda olursunuz ve sonrasında hiçbirşey hatırlamazsınız. Rahim içerisine yatay veya dikey bir kesik atılarak kesiden bebek alınır. Ardından vücuttan kendi kendine eriyen dikiş malzemeleri kullanılarak kesilen yerler kapatılır. Doğumdan sonra 1- 2 gün hastanede kalırsınız ve çıktıktan sonra da fiziksel hareketlerinize dikkat etmeniz gerekir. Sonuç olarak sezeryan ile doğum yapılması için birçok neden oluşabilmektedir. Bazı avantajları ve dezavantajları bulunabilmektedir. Uzman bir hekim tarafından dikkatlice uygun bir seçim yapılması bebek ve annenin sağlığı için son derece önemlidir.

Sezeryan Doğum Dezavantajları Nelerdir 1024x682 - Sezaryen Doğum Rehberi: Avantajları ve Dezavantajları ?

Sezaryen Doğum Dezavantajları Nelerdir ?

Gebelik, bebeğin anne adayının rahimine yerleşimiyle büyümeye başlar ve doğum süresine kadar devam eder. Gebelik anne adayı için çok önemli ve kritik süreçlerden biri olmaktadır.  İster sezaryen doğum ister normal doğum olsun süreç aynıdır.Gebelik, normal bir fizyolojik süreç olmasına rağmen vücudun bütün sistemlerini etkileyebilmektedir. Bu yüzden gebelikte bir uzman tarafından kontrol altında olmak önemlidir. Kişi bebeğini güven içerisinde dünyaya getirmek istemektedir. 40 hafta süren gebelik sürecinin sonunda bebeğin dünyaya gelebilmesi için normal doğum veya sezaryen doğum arasında seçim yapmak gerekecektir.

Eğer anne adayı ve bebek de herhangi bir problem veya bir rahatsızlık yoksa normal doğum tercih edilmektedir. Fakat bazı durumlarda anne veya bebekte oluşan bir rahatsızlık sonucu sezaryen doğum tercih edilebilmektedir.

Örneğin; bebeğin ters- yan durması, bebeğin fazla iri- küçük olması, doğum kanalını tıkayan miyom- kitle varlığı veya daha önceden sezaryen doğum yapmış kişilerde hekimler sezaryen ile doğumu tercih etmektedir. Bu durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için bu yöntem tercih edilebilir fakat bazen anne adayları normal doğumdan korktuğu için keyfi olarak bu yöntemi seçmektedirler.

Sezeryan Doğum 1024x682 - Sezaryen Doğum Rehberi: Avantajları ve Dezavantajları ?

Rahat ve güvenilir bir yöntem gibi gözükse de birçok dezavantajı bulunan bir yöntemdir.

 • Sezaryen ameliyatı anestezi gerektirdiğinden ve birçok komplikasyonun görülme olasılığı fazla olduğu için riskler fazladır. Sezaryen ameliyatı ile doğum yapan anne adayı normal doğuma kıyasla daha geç iyileşir.
 • Doğum sırasından anesteziden dolayı hiçbir ağrı hissetmese de doğumdan sonra ağrıları fazla olur ve artık normal doğum ile doğurma şansını kaybeder.
 • Bazı durumlarda ise bebekte solunum sıkıntısı oluşabilmektedir.
 • Ayrıca sezaryen ameliyatında enfeksiyon, kanama ve barsak yaralanmaları görülebilmektedir. Eğer aşırı kanama oluşursa rahimin alınması gerekebilmektedir.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre sezaryen ile doğan çocuklarda astım hastalığına daha sık rastlanılmaktadır.
 • Sezaryen olan anne adaylarının karınlarında ameliyatta oluşabilecek yapışıklıklar sebebiyle ileriki dönemlerde kısırlık problemiyle karşı karşıya olma riski fazla olmaktadır.
 • Sezaryen ameliyalarında anestezi verilmesi şarttır. Ardından karın bölgesine yapılan bir kesi ile uterus açılır ve bebek alınır.
 • Doğumdan sonra 1- 2 gün hastanede kalırsınız. Çıktıktan anne adayının fiziksel hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Ardından derinin kendiliğinden emebileceği dikiş malzemeleri kullanılarak dikilir.
 • Genel anestezi almayan bebeklerin daha aktif olduğu belirtilmiştir.

Sonuç olarak sezaryen ile doğum riskli bir yöntemdir. Keyfi olarak seçmek yerine eğer gerçekten bir problem varsa gözetiminde bulunduğunuz uzman hekim tarafından karar verilecek bir durumdur. Bu yüzden kontrolleri aksatmamalı, gebelik boyunca hekiminizle iletişim halinde olmanız sizin ve bebeğiniz için son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu