Hamilelik

Hamilelikte solaryuma girilir mi ?

Solaryum yapay bir bronzlaşma şeklidir. Günümüzde en az güneş ışınları kadar zararlı olan solaryum’a aşırı maruz kalındığında cilt kanseri oluşturma riskinin fazla olduğu bilinmektedir. Güneşe, utraviyole ışınlarına maruz kalan cilt kendini koruma amacı ile bir savunma olarak cildin rengini değiştirir. Biz de buna bronzlaşma deriz. Son zamanlarda solaryum yaygın hale gelmiştir. Bronz cilt isteyen her insan bir güzellik salonunda bulabileceği solaryum ile bronz tene sahip olmaktadır.

Hamile olan bir kadının cildi normale oranla daha da hassastır ve bu sebeple güneş yanıklarına da daha korumasızdır. Hamilelik sırasında kardında bulunan bir çok hormon yükselir. Bu sebeple hamile kadınlar güneş yanıklarına daha önce olduğundan daha hızlı ve daha şiddetli bir şekilde cevap verir. Yani solaryuma hamileyken girecekseniz eğer acı ve yanma faktörünü de göz önüne almalısınız. Araştırmalara göre hamile bir kadın solaryuma girdiğinde solaryumun bebek üzerindeki etkileri tam olarak bilinememektedir. Eğer hamileyseniz yine de solaryuma girmemeye ve aşırı şekilde güneşe maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Hamileyken güneşte kalmanız gerekirse bol bol su içerek vücudun kaybettiği suyu geri almalısınız. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürmeden güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Solaryum vücut ısısını yükselten bir aktivite olduğu için anne karnındaki bebekte omurga rahatsızlıklarına yol açabileceği bilinmektedir. Eğer solaryuma girecekseniz mutlaka doktorunuza danışınız. Doktorunuz sizi hamileliğiniz boyunca takip ettiği için size çok daha doğru bir bilgi verecek ve sizi aydınlatacaktır. Bunların haricinden solaryumun bilinen başka bir zararı yoktur. Ancak araştırmalar devam etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu