fbpx
Hamilelik

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı mıdır?

Hamilelikte saç boyamak, pek çok kadının kafasını karıştıran oldukça önemli bir konudur. Kadınlar hayatının her anında olduğu gibi hamilelik döneminde de bir değişime gitmek isteyebilir. Bu noktada da yapılacak en uygun değişim saç boyamak olmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse kadınlar bu dönemde saçlarını boyayarak kendilerini daha iyi hissetmektedir. Fakat bunun sağlık açısından sorun olup olmayacağı asıl önemli konudur.

Hamilelik süreci dikkat edilmesi gereken en önemli dönemlerden biridir. Bu süreçte hamilenin kendi üzerinde yaptığı her değişiklik anne karnındaki bebeği de etkilemektedir. Bu değişikliklerden biri de saç boyamaktır. Anne adayları gerek saçtaki beyazları kapatmak gerekse renk değişikliği yapmak için saç boyarlar. Yapılan bir araştırmaya göre; kadın bireylerde saç boyası kullanımı %66 ile %74 arasındadır. Bazı uzmanlar bu süreçte saç boyama ve manikür gibi bakımların yapılmasını doğru bulmamaktadır. Yapılan başka bir araştırmada; hamilelik ve emzirme sürecinde uygulanan saç boyasının bebekte herhangi bir doğumsal sorun yarattığı somut olarak gözlemlenmemiştir. Ancak uzmanlar tedbirli olmak adına bu süreçlerde saç boyatmaktan uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Uzmanların bu durumu uygun görmemesinin nedeni; kimyasal maddeler içeren saç boyasının saç derisiyle kana karışmasıdır. Ve bu durum bebeği etkilemektedir

Saç Boyası Anne Karnındaki Bebeği Nasıl Etkiler?

Annenin kendine uyguladığı bazı işlemler bebeği de etkilemektedir. Saç boyalarının içinde bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Deri yoluyla emilen bu kimyasal maddeler hamilenin dolaşımına girer. Gelen kimyasallar anne karnından bebeğe geçerek onunda dolaşımına girebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; hamilelik sürecinin ilk 12 haftasında boyaya maruz kalan bebeklerde nöroblastom ve konjenital katarakt görülme sıklığı yüksektir. Nöroblastom, vücudun farklı bölgelerinde bulunan sinir hücrelerinde meydana gelen bir tümör çeşididir. Konjenital katarakt ise, göz merceklerinin saydamlığını yitirmesidir. Hamilelikte saç boyatmak bu hastalıkların oluşma riskini 3 kat daha arttırdığı görülmüştür.

Hamilelikte Saç Boyası Kullanmak Yerine Ne Yapılabilir?

Bitkisel saç boyası diye satılan bazı boyalarda da kimyasal maddeler olduğu görünmektedir. Hamilelik sürecinde saç boyası kullanmak yerine alternatif doğal yöntemler uygulanabilir. Doğal yöntemler ile saç rengini değiştirmek mümkündür. Bu alternatif yöntemlerden biri kınadır. Ancak kullanılacak kına çeşidi önemli olup doğal kına olarak adlandırılan yeşil kına tercih edilmelidir. Kına tamamen doğal bitkilerden elde edildiği için saç boyası gibi zararlı değildir. Aynı zamanda saçı beslemektedir. Ancak kullanılacak olan kınanın tamamen doğal olanı seçilmelidir. Uzmanlar saça kına uygulama konusunda, gebeliğin üçüncü ayından sonra uygulanmasını tavsiye etmişlerdir. İlk üç ay bebeğin organ gelişimi için oldukça önemlidir.

Hamile kadınların en çok merak ettikleri konuların arasında, gebelik döneminde saç boyatılıp boyatılmayacağı da gelir.Aslında bu konuda bir takım uzmanlar bebeklerin henüz gelişimlerinin tamamlanmadığı ilk üç aylık dönemde saç boyatılmasına karşı çıkarken, dördüncü aydan itibaren de saçları boyamaları konusunda bir sakınca olmadığını iddia etmişlerdir. Gebelikte saç boyama ile ilgili yapılan araştırmalarda somut bir delile rastlanmamıştır. Ancak saç boyalarının kimyasal içerdiğini düşündüğünüzde uzak durmanın da iyi olduğu düşüncesi her zaman vardır. Tüm bunlara karşın saçlarınızdaki beyazlık sizi psikolojik olarak etkiliyor ve illaki saçlarımı boyatmam gerek diyorsanız, o zaman bunu ilk 3 ay yapmamalısınız. 4. Aydan itibaren ise piyasada satılan organik ve doğal saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Bu tarz boyalar içlerinde kimyasal içermediğinden zararlı değillerdir.

Hamilelikte saç boyatmak isteyenlere öneriler

 • Boya esnasında ortamın havadar olmasına dikkat edin. Çünkü saçınıza sürülen boya kadar soluduğunuz havanın da etkisi vardır.
 • Kimyasal içermeyen doğal ve bitkisel boyaları tercih etmelisiniz.
 • Boya işlemi tamamlandıktan sonra saçlarınızın diplerini çok iyi bir şekilde durulamanız gerekiyor.
 • Eğer ki kendiniz boyayacaksanız o zaman mutlaka eldiven takmanız gerekir.
 • Kaş ve kirpikleriniz için asla boya kullanmayın.
 • Amonyaklı boyalardan uzak durun.

Hamilelikte kına yakılabilir mi?

Kına hamilelik döneminin en güvenli boya halidir. Doğal ve içerisinde katkı olmadığı için güvenlidir. Kına hangi dönem kullanılırsa kullanılsın bebeğe asla zarar vermez ancak toz kına kullanma konusunda tereddütleriniz varsa o zaman kına yaprağı da tercihiniz olabilir.

Kına nasıl uygulanır?

 • Elinize aldığınız kınayı demir bir kabın içerisine koyun ve üzerine su ilave edin.
 • Bir gece bekletin
 • Sabah olduğunda iyice karıştırın
 • Karışımınız hazır hale geldikten sonra, saç fırçası ile saçınızın her tarafına sürün.
 • İyi sonuç almak istiyorsanız kınanızın içerisine yumurta özü de ekleyebilirsiniz.

Hami̇leli̇kte saç boyatmak zararlı mı?

Hamilelikte saç boyamak oldukça kafa karıştırıcı bir konudur. Hamilelik döneminde olan her kadın boyatsam bir zararı olur mu gibi bir soruyla boğuşmak durumunda kalmaktadır. Bu konuda işin uzmanlarının bir kısmı hiçbir zararı olmayacağını dile getirirken kimi uzman ise ufak çaplı sağlıksal sorunların meydana geleceği görüşünü belirtmektedir.

Son yapılan araştırmalara göre ise hamileliğin özellikle ilk üç ayında saç boyatmanın anne karnındaki bebek için tehlikeli olabileceğini bu sebeple saç boyama durumunun hamilelikten sonraki döneme ertelenmesinin daha doğru olacağı görüşü belirtilmektedir.

3 haftalık hami̇leli̇kte saç boyanır mı?

Hamileliğin ilk üç haftalık döneminde bebeğin organları yeni yeni oluşmaya ve gelişmeye başladığı için bu dönemde saç boyamak da dahil her türlü kimyasal müdahale bebeğin sağlığı açısından sorunlara yol açabilmektedir. Uzmanların verdiği bilgilere göre hamileliğin ilk üç haftası başta olmak üzere ilk üç aylık kısımda bütün kimyasal müdahaleler kaçınılmaz sonlara bile neden olabilmektedir. Bu nedenle uzmanların tavsiyelerine uyarak hamileliğin ilk üç haftası saç boyatılmamalıdır.

Hami̇leli̇kte saç boyama ne zaman yapılır?

İlk üç hafta başta olmak üzere hamileliğin ilk üç ayı saç boyamanın tehlikeli olduğunu bilsek de hamilelikte saç boyamanın ne zaman yapılması gerektiği de bir diğer önemli sorudur.  Bu soruya verilecek cevap ise son derece basittir. Uzmanların verdiği bilgilere göre ilk üç ay sonucu anne karnındaki bebeğin gelişimi ve organlarının oluşumu tamamlandığı için bu zamandan sonra saç boyamanın gayet normal olduğu ve bir tehlike teşkil etmediği yönündedir. Kısaca söylenecek olursa hamilelikte ilk üç ayı geride bırakmış olan kadın, saçını istediği şekilde boyatabilir. Bu durumun herhangi bir sakıncası yoktur.

Hami̇leli̇kte saç bakımı yapılır mı?

Akıllarda yer edinen bir diğer soru ise kuşkusuz hamilelikte saç bakımının yapılıp yapılamayacağıdır. Bu sorunun cevabı ise hamileliğin nasıl gittiğine bağlı olarak değişmektedir. Çünkü her kadının hamileliği yolunda gitmeyebilir ya da hamileliğin seyrinde ufak değişiklikler olabilir.Bu konudaki bilgilere göre ise normal şekilde bir hamilelik geçirmekte olan kadının organik ve doğallığından şüphe duyulmayan ürünlerle saç bakımı yapmasının herhangi bir soruna yol açmayacağıdır. Fakat, hamileliğinde sorunlar olan ve bebeğinin düşme tehlikesi bulunan kadınların saç bakımından uzak durması daha yerinde bir karar olacaktır.

Hami̇leyken saç boyatmak neden zararlı ?

Hamilelikte saç boyatmak zararlıdır zararlı olmasına ama neden zararlıdır ? Bu soru pek çok kadının aklını kurcalayan ve bir cevap aradığı meseledir. Bu sorunun cevabı ise gayet açıktır. Saç boyalarında yer alan maddelerin kimyasal olması ve bu sebeple insan sağlığına zarar vermesi sadece anneyi değil anne karnındaki bebeği de kötü etkiler. Bu sebeple hamilelikte saç boyatmak zararlıdır denebilir.

Emzi̇rme dönemi̇nde saç boyanır mı?

Bir kadının çocuğu doğduktan sonra da onu belli bir süre boyunca emzirme dönemi beklemektedir. Bu süre zarfında saçların boyanıp boyanmayacağı da akıllarda yer edinen bir diğer sorudur. Bilindiği üzere saç boyaları kimyasal ve kanserojen maddeleri fazlaca içermektedir. Fakat emziren annelerde sorun bundan ibaret de kalmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu maddeler anne sütüne geçebilir ve o sütle beslenen bebeğin sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu sebeple emzirme döneminde olan anneler saçlarını kesinlikle boyatmamalıdır.

Hami̇leli̇ği̇n i̇lk haftaları saç boyanır mı?

Hamileliğin ilk haftaları saçların boyanması kesinlikle olmamalıdır çünkü bu durum son derece büyük tehlikelere yol açabilir. Düşük bir ihtimal olsa da bebeğin düşmesine bile neden olabileceği söylenmektedir.

Hi̇nt kınası hami̇leli̇kte zararlı mı?

Bazı kadınlar dövme ve kına tarzı şeyleri çok sever. Dövmenin hamilelikte zarar vereceği çok açık olsa da merak edilen soru hamilelikte hint kınası yapılıp yapılmayacağıdır. Bu konuda uzmanların yorumu şu şekildedir. Anne adayı hamileliğin ilk üç ayını atlattıysa hint kınası kullanması hiçbir sıkıntıya neden olmaz. Fakat anne adayı hamilelik sürecinin ilk üç ayı, özellikle de ilk üç haftasındaysa hint kınasından uzak durması daha doğru bir karar olacaktır.

Adet dönemi̇nde saç boyanır mı ?

Hamilelikte saç boyamak gibi adet döneminde saç boyama durumu da diğer bir merak edilen konudur. Kadınlar her ayın belli zamanlarında adet dönemi geçirir ve bu süreç beş gün ile bir hafta süresince devam eder. Bu zamanda da bir kadının saç boyamak istemesi oldukça doğal bir durumdur. Bu doğal durumun hiçbir tehlike arz etmediği ve gönül rahatlığı ile saçların boyatabileceği çoğu uzmanın ortak görüşüdür.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu