Hamilelik

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Hamilelik süreci dikkat edilmesi gereken en önemli dönemlerden biridir. Bu süreçte hamilenin kendi üzerinde yaptığı her değişiklik anne karnındaki bebeği de etkilemektedir. Bu değişikliklerden biri de saç boyamaktır. Anne adayları gerek saçtaki beyazları kapatmak gerekse renk değişikliği yapmak için saç boyarlar. Yapılan bir araştırmaya göre; kadın bireylerde saç boyası kullanımı %66 ile %74 arasındadır. Bazı uzmanlar bu süreçte saç boyama ve manikür gibi bakımların yapılmasını doğru bulmamaktadır. Yapılan başka bir araştırmada; hamilelik ve emzirme sürecinde uygulanan saç boyasının bebekte herhangi bir doğumsal sorun yarattığı somut olarak gözlemlenmemiştir. Ancak uzmanlar tedbirli olmak adına bu süreçlerde saç boyatmaktan uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Uzmanların bu durumu uygun görmemesinin nedeni; kimyasal maddeler içeren saç boyasının saç derisiyle kana karışmasıdır. Ve bu durum bebeği etkilemektedir

Saç Boyası Anne Karnındaki Bebeği Nasıl Etkiler?

Annenin kendine uyguladığı bazı işlemler bebeği de etkilemektedir. Saç boyalarının içinde bir çok kimyasal madde bulunmaktadır. Deri yoluyla emilen bu kimyasal maddeler hamilenin dolaşımına girer. Gelen kimyasallar anne karnından bebeğe geçerek onunda dolaşımına girebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre; hamilelik sürecinin ilk 12 haftasında boyaya maruz kalan bebeklerde nöroblastom ve konjenital katarakt görülme sıklığı yüksektir. Nöroblastom, vücudun farklı bölgelerinde bulunan sinir hücrelerinde meydana gelen bir tümör çeşididir. Konjenital katarakt ise, göz merceklerinin saydamlığını yitirmesidir. Hamilelikte saç boyatmak bu hastalıkların oluşma riskini 3 kat daha arttırdığı görülmüştür.

Hamilelikte Saç Boyası Kullanmak Yerine Ne Yapılabilir?

Bitkisel saç boyası diye satılan bazı boyalarda da kimyasal maddeler olduğu görünmektedir. Hamilelik sürecinde saç boyası kullanmak yerine alternatif doğal yöntemler uygulanabilir. Doğal yöntemler ile saç rengini değiştirmek mümkündür. Bu alternatif yöntemlerden biri kınadır. Ancak kullanılacak kına çeşidi önemli olup doğal kına olarak adlandırılan yeşil kına tercih edilmelidir. Kına tamamen doğal bitkilerden elde edildiği için saç boyası gibi zararlı değildir. Aynı zamanda saçı beslemektedir. Ancak kullanılacak olan kınanın tamamen doğal olanı seçilmelidir. Uzmanlar saça kına uygulama konusunda, gebeliğin üçüncü ayından sonra uygulanmasını tavsiye etmişlerdir. İlk üç ay bebeğin organ gelişimi için oldukça önemlidir.

Hamile kadınların en çok merak ettikleri konuların arasında, gebelik döneminde saç boyatılıp boyatılmayacağı da gelir.Aslında bu konuda bir takım uzmanlar bebeklerin henüz gelişimlerinin tamamlanmadığı ilk üç aylık dönemde saç boyatılmasına karşı çıkarken, dördüncü aydan itibaren de saçları boyamaları konusunda bir sakınca olmadığını iddia etmişlerdir. Gebelikte saç boyama ile ilgili yapılan araştırmalarda somut bir delile rastlanmamıştır. Ancak saç boyalarının kimyasal içerdiğini düşündüğünüzde uzak durmanın da iyi olduğu düşüncesi her zaman vardır. Tüm bunlara karşın saçlarınızdaki beyazlık sizi psikolojik olarak etkiliyor ve illaki saçlarımı boyatmam gerek diyorsanız, o zaman bunu ilk 3 ay yapmamalısınız. 4. Aydan itibaren ise piyasada satılan organik ve doğal saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Bu tarz boyalar içlerinde kimyasal içermediğinden zararlı değillerdir.

Hamilelikte saç boyatmak isteyenlere öneriler

 • Boya esnasında ortamın havadar olmasına dikkat edin. Çünkü saçınıza sürülen boya kadar soluduğunuz havanın da etkisi vardır.
 • Kimyasal içermeyen doğal ve bitkisel boyaları tercih etmelisiniz.
 • Boya işlemi tamamlandıktan sonra saçlarınızın diplerini çok iyi bir şekilde durulamanız gerekiyor.
 • Eğer ki kendiniz boyayacaksanız o zaman mutlaka eldiven takmanız gerekir.
 • Kaş ve kirpikleriniz için asla boya kullanmayın.
 • Amonyaklı boyalardan uzak durun.

Hamilelikte kına yakılabilir mi?

Kına hamilelik döneminin en güvenli boya halidir. Doğal ve içerisinde katkı olmadığı için güvenlidir. Kına hangi dönem kullanılırsa kullanılsın bebeğe asla zarar vermez ancak toz kına kullanma konusunda tereddütleriniz varsa o zaman kına yaprağı da tercihiniz olabilir.

Kına nasıl uygulanır?

 • Elinize aldığınız kınayı demir bir kabın içerisine koyun ve üzerine su ilave edin.
 • Bir gece bekletin
 • Sabah olduğunda iyice karıştırın
 • Karışımınız hazır hale geldikten sonra, saç fırçası ile saçınızın her tarafına sürün.
 • İyi sonuç almak istiyorsanız kınanızın içerisine yumurta özü de ekleyebilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı