fbpx
Hamilelik

Hamilelikte Karpuz Yemek Zararlı mı?

Tedirginliğinizi hemen giderelim:Hamilelikte karpuz yemek bebeğe zarar vermez!Sıcak yaz mevsimlerinde özellikle yazla özdeşlemiş olan karpuz %92 su oranıyla vazgeçilmez meyvelerimizden biri.Sıcak havaların artmasıyla içinde bulunan yoğun lif ve su miktarı ile karpuz hamileleri ferahlatan yiyeceklerin başında geliyor.Aslında hamilelikte karpuzun faydaları saymakla bitmiyor ama gel gelelim toplumda oluşan bazı kulaktan dolma bilgileri bu güzel yaz mevsimi meyvesinin yanlış tüketilmesine yol açıyor.Haa bu arada şunu da ekleyelim Hamilelikte karpuz çekirdeği yemenin zararı varmı diye sorarsanız henüz ispatlanmış bir çalışma olmadığınıda belirtelim.Neyse lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Not: Bu arada şunu da belirmeden geçmeyelim Karpuz şeker oranı yüksek bir meyvedir:Hamilelik sırasında aşırı tüketilmesi önerilmez.

Hamilelikte Karpuz Yemenin Faydaları?

Çıkış yeri aslında Günay Afrika olan bu lezzetli meyvenin bilimsel adı Citrullus lanatus diye geçiyor.Ülkemizde ise Diyarbakır’da yetişenlerin daha bir lezzetli olduğunu söyleyelim :)) Peki bu karpuzun hamilelikte ne gibi yararları var bunlara bakalım.

1-Mide Yanmasını Hafifletir.

Hamile kadınlar genellikle hamilelik sürecinde mide yanmaları,mide krapmları veya mide ekşimesinden yakınırlar.Karpuz bu sorunları hafifletmede oldukça etkili bir meyvedir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur Ve Nasıl Geçer? adlı konumuzda bundan bahsetmiştik

2-Vücudun susuz kalması önler

Yukarıda zaten yazmıştık karpuzun %92’si sudan oluşuyor.Buda sıcak yaz aylarında susuzluğunuzu önler.

3-Krampları önlemeye yardımcı olur.

Hamilelik sürecinde bir kadının vücudu çok fazla değişiklik geçirir.Hamilelik sürecinde alınan fazla kilolar kas ve kemiklerde ağrıya sebep olabilir.İşte bu kas ve kramp ağrıları için karpuz yemek ağrıların ve krampların hafiflemesine yardımcı olur.

Hamilelikte Karpuz Yemenin Faydaları 1024x683 - Hamilelikte Karpuz Yemek Zararlı mı?

4- Bağırsak hareketlerini düzenler.

Karpuzun içinde bulunan lif ve diğer vitaminler oldukça fazla olduğu için hamile kadınların bağırsak dolaşımını düzene sokar ve rahatlamalarını sağlar.

5-Saçı ve deriyi nemli tutar.

Karpuzun içinde A Vitamini oldukça fazla bulunan bir vitamindir.Bu vitamin saçı ve deriyi nemli tutar.

Hamilelikte Karpuz Gaz Yapar mı?

Karpuzun içeriğinde Fruktoz dediğimiz monosakkarit vardır.Eğer vücudunuzun Fruktoz’u tüketmesiyle ilgili bir sorunu varsa bu durum midenizde şişkinlik veya gaz yaratabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu