fbpx
Hamilelik

Gebelikte Böbrek Taşı ve Kum Düşürme

Gebelik böbrek taşı ve kum düşürme hamile kadınların yaklaşık %2 ila %3’ünde gözükebilen bir sağlık problemidir.Normal zamanlarda bile oldukça sıkıntılı bir dönem olan böbrek taşı ve kum düşürme veya dökme problemi hamilelik sürecinde daha da sıkıntılı bir alabilmektedir.

Gebelik döneminde batın yani karın içinde büyüyen bebeğiniz her geçen gin diğer organ ve yapılara baskı uygulamaktadır. İdrar kanallarına da ve mesaneyede uygulanan bu baskı sonucunda genellikle gebelerde belli bir miktar bökrek büyümesi görülmektedir. Yine bu gebelerin bir kısmında da böbrek taşı ve kum dökme durumları da görülebilmektedir. Zaten baskı altındaki bökreklerde olası bir böbrek taşı varlığı böbreklerde geri dönüşümsüz hasarlara sebebiye verebilir.

Hamilelikte böbrek taşı tanısı nasıl konulur?

Gebelerde böbrek taşı tanısı koymada en güvenilir ve bebeğe zararı olmayan yöntemler ultrasonografi ve MR (Manyetik rezonans) görüntülemesidir. Rutin gebelik muayenelerinde ultrasonografi sırasında normal şartlarda böbreklerde incelenmektedir. Böbreklerdeki büyüme miktarı ve taş oluşumu izlenmektedir. Ancak bazı durumlarda ultrasonografi de böbrek taşları yapıları nedeni ile görülemeyebilir. Bunların dışında ilaçlı röngen ve tomografi ile de böbrek taşı tanısı konulabilmekte olsa da bu yöntemlerin yüksek miktarda radyasyon ve radyoopak madde içeriği nedeniyle mecbur kalınmadıkça tercih edilmezler.

hamilelikte bobrek tasi 1024x576 - Gebelikte Böbrek Taşı ve Kum Düşürme

Gebelikte böbrek taşı ve kum dökme belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler genel olarak bökrek taşı ve kum dökme sırasında görülmektedir. Ancak bu belirtilerin çoğu gebeliğin fizyolojik yapısında da görüldüğü için pek önemesenmemekte ve böbrek taşı atlanabilmektedir. Bu nedenle bu belirtilerin varlığında ve rutin gebelik kontrollerinizde mutlaka böbrekleriniz hakkında bilgi almalısınız. Böbrek taşı varlığı gebelerde erken doğuma kadar gidenilen sonuçlar doğurabilmektedir.

  • Kasıklarda ağrı
  • Karnın yan tarafında ağrı
  • İdrar yaparken yanma ve ağrı,
  • İdrarda kan görülmesi ve kırmızıya çalan idrar rengi
  • Bulantı – kusma
  • İshal gibi belirtiler görülebilmektedir.

Gebelikte böbrek taşı ve kum dökme tedavisi nasıldır?

Kum dökme denilen olay böbrek taşlarının çok küçük büyüklükte genellikle kum tanesinden daha küçük boyutlarda olması durumudur. Böbrek taşı düşürme olayı ise daha büyük tapıda taş görünümünde olan yapılardır. Kum dökme sırasında eğer idrar kanallarında bir tıkanıklık yok ise olay kendi seyrine bırakılarak bu oluşumların atılmasının sağlanmasıdır. Bu aşamada sıcak suya banyoları ve sıcak uygulamalar idrar kanallarının genişlemesine katkıda bulunduğu için önemidir.

Ancak gebelikte böbrek taşı olaması durumunda olay bitaz daha farklıdır. Normal insanlarda 7 mm çapının altındaki taşlar %90 kendiliğinden düşmektedir. Ancak hamilelik döneminde bu mümkün olmayabilir. Bu nedenler hamilerde böbrek taşının büyüklüğüne göre tedavi planlanır. Burada asıl amaç böbrek fonksiyonlarını ve böbrekleri korumak olmalıdır.

Hamilelerde böbrek taşı tedavisinde taşın  yerine durumuna ve bökreklerin durumuna göre tedavi planlanır. Alınabilecek noktada olan ve kanala giren taşlar üretroskopi denilen yöntemle alınabilir. Ancak bölrek içindeki taşlar klasik üretreskopi denilen (rigit üretreskoği ) yöntemle alınamazlar. Bu noktada Fexıbıl üretreskopi kullanılabilir. Ancak bu işlem ile de tüm taşlar alınamayabilir. Bü yöntemde herhangi bir kesi uygulanmamaktadır. Tüm işlemler idrar kanalından girilerek yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki üretreskopi sırasında anestezi almanız gerekmektedir.

Ancak düşmeyecek alınamayacak taşların ve böbrekte olan taşların idrar kanalına girip tıkamamaları için en çok kullanılan koruyucu yöntem üretral stant uygulamasıdır. Bu yöntem ile böbrek taşı çıkarılmaz. Ancak taşın, idrar kanalına girip tıkamasını önlemek amacı ile yapılır. Taş böbrekte kalır. Tıkanan idrar kanalı o taraftaki böbreğin kaybına kadar ulaşan sonuçlar doğurabilir. Bu amaçla idrar keseniz ile böbrek arasına bir boru yerleştirilir ve idrar akışının devamı sağlanır. Doğumdan sonra ise böbrek taşı tedaviniz yapılır.

Gebelikte bökrek taşı tedavisi amacı ile taş kırma denilen ESWL yöntemi, hamilelik döneminde kullanılmamaktadır. Bu işlemde böbreğinizse sürekli ses dalgaları ile darbeler uygulanacağından gebelikte kullanılması sakıncalıdır.

Yine tüm aşamalarda sıcak uygulama sizi rahatlatabilir.

Hamilelikte böbrek taşı ağrısına ne iyi gelir?

Bol bol su tüketmek

Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verir mi?

Böbrek ağrısı tedavi edilmez ise bu böbreklerin iltaplanmasına yol açabilir.Buda düşük yapmanıza sebep olabilir.Doktorunuzla birlikte gerekli tedavi yöntemlerini uygulayarak bu sorunu düzeltebilirsiniz.

Hamilelikte böbrek taşı düşürmek erken doğuma neden olabilir mi?

Evet.Gebelikte böbrek taşı erken doğumu tetikleyebilir.Bunun için mutalaka doktorunuza başvurunuz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu