Hamilelik

Doğum Sonrası Tırnak Batması

Doğum sonrası her kadının başına belli başlı problemler gelebilir. Bu problemlerden biri de hiç şüphesiz ki tırnak batması sorunudur. Hamilelik döneminde yeni çıkmış ve bebeğine kavuşmuş olan kadınların bazılarında nadir de olsa bu problem baş göstermektedir.Doğum sonrası tırnak batması yaşayan kadınlar bu durumdan rahatsız olmakta ve bu problemin neden meydana geldiğini araştırma çabalarına girmektedir. Bu problemin yaşanmasındaki en büyük sebep ise hamilelikte meydana gelmiş şişliklerin azalmasıdır diyebiliriz. Şişliklerin azalmasıyla beraber meydana gelen ufak sayılabilecek bu problem kimi kadında hafifi bir ağrı olarak kolaylıkla atlatılırken kimi kadında ise hiç beklenilmeyecek derece de acılara neden olmaktadır.

 Doğum sonrası tırnak batması probleminin ne kadar sürdüğü de bir diğer merak edilen sorudur. Bu sorunun cevabı tam olmamakla beraber son derece basittir. Kimi kadında bir hafta gibi kısa sürebilen tırnak batması problemi kimi kadında ise ne yazık ki üç ay ve daha fazlası gibi uzun süreler boyunca da sürebilmektedir.

Doğum Sonrası Tırnak Batması Neden Olur?

Doğum sonrası tırnak batmasının belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bu problemin sebeplerine pek çok örnek verilse de esas sebepler asıl akıllarda yer edinecek ve gerekli bilgilerdir.Doğum sonrası tırnak batmasının ilk nedeni olarak hamilelikte kilolar alan kadının doğum gerçekleşse de bu kilolardan kolayca kurtulamamasıdır. Yavaşça verilen bu kilolar ve vücudun belli bölümlerinde yer alan şişliklerin inmesiyle birlikte tırnak batması sorunu ortaya çıkar. Kısaca doğum sonrası tırnak batmasının ilk nedeni olarak bu durumu söyleyebiliriz.

Doğum sonrası tırnak batmasının bir diğer nedeni ise sadece doğum sonrası için değil her zaman için olabilecek bir durumdur. Ayak tırnakları eğer çok dipten kesilmişse tırnak batması kaçınılmaz olur. Doğum sonrası tırnak batması yaşayan kadınlar başta olmak üzere herkesin bu duruma dikkat etmesi gerekir.

Doğum sonrası tırnak batmasının bir diğer nedeni ise dokuz ay gibi bir süre hamilelik yaşayan kadının ayağında meydana gelen genişlemelerdir. Bu genişlemeler kuşkusuz tırnak batması probleminin meydana gelmesine neden olur.

Doğum Sonrası Tırnak Batması Tedavisi

Doğum sonrası tırnak batmasının nedenlerinden sonra başka bir merak edilen soru şüphesiz bu problemin tedavisinin ne olduğudur. Bu probleme yönelik pek çok tedavi yöntemi elbette ki mevcuttur.

Tırnak batması sorunu yaşayanlar için ilk tedavi yöntemi bu acıyı belli bir miktar azaltma amacıyladır. Bu tedavi yöntemi zeytinyağının ufak bir pamuk parçasına sürülmesiyle başlar. Daha sonra zeytinyağlı pamuk batan tırnağın ufak bir miktar yukarıya doğru kaldırılmasının ardından o kısma kıstırılır. Bu yöntem sayesinde doğum sonrası tırnak batması sorunuyla boğuşmak zorunda kalan kadınlar bir miktar rahatlayacaktır. Bu yöntem sayesinde birkaç güne kadar ağrılar yok denecek kadar azalacaktır.

Doğum sonrası tırnak batması sorunu için uygulanacak bir diğer tedavi yöntemi ise ayaklara daha iyi bakılmasıdır. Örneğin tırnak batması sorununun yaşandığı kısım hijyenik bir şekilde sabun ve benzeri ile temizlenirse ağrı gitgide yok olacaktır. Ayrıca ayaklara sık sık bakım yaptırılması da bu noktada devreye girecek, bu tedavinin diğer bir dikkat edilecek tarafıdır.

Tırnak batması yaşayan kadınlarda elbette ayağın o kısmına basamama, basıldığında ise canın yanması gibi durumlar oluşabilir. Burada da akla gelen tedavi yöntemi ayakkabı ve benzerinden uzak durulmasıdır. Kısaca söylemek gerekirse tırnak batması sorunu yaşayan kadınlar sandalet ya da terlik giymelidir.

Doğum sonrası tırnak batması problemi için uygulanacak son tedavi yöntemi ise doktorların önerdiği, yan etkisi olmayan merhemlerdir. Tırnak batması olan bölgeye merhem sürülmesi de tedaviyi kolaylaştırır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu