Çocuk

Disleksili Çocuklar Harfleri Nasıl Görür?

Disleksi, doğuştan gelen bir çeşit öğrenme bozukluğudur. Erken yaşlarda ortaya çıkar ancak çocukların okula başlamasıyla birlikte okuma ve yazma güçlüğü çekmesiyle anlaşılır. ” Özel öğrenme güçlüğü” şeklinde de adlandırılabilir.

Disleksi hastaları harfleri kendi zihinlerinde canlandırdıkları simgesel ifadeler şeklinde görürler. Hayal güçlerine göre onları adlandırır ve öyle görürler. Bazı psikologlar ve bu hastalığı geçirmiş insanlar disleksi hastalarının harfleri eksik veya hatalı yazılmış şekilde gördüklerini söylerler.

Disleksinin Belirtileri Nelerdir?

Okuma bozukluğu en bilinen belirtilerdendir. Okurken çok yavaş okunulur. Bireysel harflere onlara karşılık gelen sesleri ilişkilendirmekte güçlük çekerler. Bu durumda hem hata oranı yükselir hem de okuma yavaşlar.

Bir diğer belirti olarak da yazma bozukluğunu ekleyebiliriz. Yazım bozukluğu olan hastalar genellikle 20 test kelimesinin yalnızca %5’ini doğru yazar.

Disleksinin Nedenleri Nelerdir?

Disleksi hastası olan insanlar diğer disleksi hastası olmayan insanlara göre beynini daha farklı biçimde kullanır. İşte bu yüzden disleksi hastalarının eylemlerini gerçekleştirirken zorlandığı görülmüştür.

Nedenlerini sıralayacak olursak; bellek bozuklukları, algısal nedenler, yapısal farklılıklar, nörolojik nedenler, görsel ve işitsel algılama zorlukları, dilsel nedenler, genetik ve kalıtımsal nedenler ve beyin hasarı.

Disleksi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu hastalığın tedavisinde en büyük görevi ebeveynler ve öğretmenler üstleniyor. Tedavide öncelikle anneler ve babalar bilinçlendirilmeli. Daha sonra disleksininin şiddetine, psikolojik bulgulara ve diğer bozukluklara göre tedavinin şekli belirlenir. Ardından belirlenen bozukluğa göre düzenli okuma veya imla dersleri verilir. Hastalık, durumuna göre gerekirse ilaçlı ya da ilaçsız bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak ilaçlı tedaviye pek de ihtiyaç olmamalıdır. Bu tedaviler dışında evde disleksi hastası olan bireylere öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çeşitli aktiviteler ile onu daha aktif hale getirip dış dünya ile olan bağını güçlendirebilirsiniz. Bu hastaları başkalarıyla kıyaslamayın çünkü her biri farklı belirtilere ve özelliklere sahiptir. Ve en önemlisi ona sevginizi verin. Sevginin karşılıksız ve iyi bir şey olduğunu öğretin.

Disgrafi Nedir?

Yazma güçlüğü çeken disleksi hastalarını ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Disgrafi, uzun zaman fark edilemeyebilir. Fakat fark edilince tedavisi disleksi tedavisiyle eş değerdir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu