Çocuk

Çocuklarda Dudak Morarması

Çocuklarda ve erişkinlerde dudak, tırnak, parmak uçları gibi bölgelerde deri kalınlığı az olduğu için bu bölgelerde ortaya çıkan değişiklikler bazı hastalıklarda belirteç olarak kullanılabilir. Özellikle damarsal hastalıklarda, kan oksijen değerlerinin düşmesinde ya da bazı kalp hastalıklarında bu bölgelerde morarma görülebilir. Bu nedenle çocuklardaki dudak morarması dikkat edilmesi gereken ve bazen ciddi olabilecek hastalıkları gösterebilmesi açısından önemli olan bir durumdur.

Dudak Morarmasının Nedenleri

Önceden de belirtildiği gibi dudak morarması çeşitli damar hastalıklarında, kalp ve kapak hastalıklarında ve kan oksijen düzeyinin düştüğü durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Kalp Hastalıkları

Çocuklardaki kalp hastalıkları çoğunlukla belirti ve bulgu vermezler ve çoğunlukla kendiliğinden geçerler. Fakat bazı kalp hastalıklarının ilk bulgusu dudakta morarmadır. Bunlardan biri olan ‘Fallot tetralojisi – Fallot dörtlemesi‘ dudaklarda morarma ile kendini belli eder. Bu hastalıkta akciğer atardamarı kapağında darlık, kalbin sağ ve sol tarafı arasında açıklık bulunması, kalp sağ tarafındaki kaslarda büyüme, ana atardamar olan ‘aort’ atardamarının sol değil sağ kalbe açılması bulunur. Bebeklikte ortaya çıkabileceği gibi çocuklarda da yaş ilerledikçe egzersiz sırasında morarma ile de ortaya çıkabilir.

Akciğer Hastalıkları

Dudak morarması asıl olarak kan oksijen seviyelerinin düşmesi nedeniyle olur. Bu nedenle kan oksijen düzeylerinin düşmesine neden olan herhangi bir durum dudaklarda morarmaya neden olabilir. Bunlardan en önemlisi çocuklardaki akciğer enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda akciğer enfeksiyonları genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır. Nefes darlığı, hırıltılı nefes alma, morarma, uykuya meyil, öksürük ve balgam akciğer enfeksiyonunun belirtileridir.

Ayrıca yemek, emzirme ya da kusma sonrasında çocukta ani gelişen nefes darlığı, gürültülü nefes alma, dudaklarda morarma akciğere mide içeriğinin veya yemek artığının kaçtığının belirtisi olabilir. Böyle durumlarda çocuk hemen bir doktora ulaştırılmalıdır. Çocuğun ağzına yabancı cisim (oyuncak, takı eşyası vb..) soktuğu ve sonrasında dudaklarda morarma, öksürük, nefes darlığı, sesli-hırıltılı nefes alma görülmüşse akciğerlere yabancı cisim kaçmış olabilir. Bu durumda da çocuk acilen bir doktora ulaştırılmalıdır ya da 112 acil çağrı merkezi aranarak durum hemen bildirilmelidir.

Daha büyük ve alerjisi olan çocuklarda yine nefes darlığı, zor nefes alıp verme, dudaklarda morarma ile kendini belli eden astım da dudaklarda morarmanın nedenleri arasındadır.

Travma sonrası meydana gelen giderek artan nefes darlığı, morarma ve bilinç kaybı durumlarında akciğer zarları arasına hava dolması (Pnömotoraks) düşünülebilir. Bu durum da dudaklarda morarmaya neden olabilir.

Nöbet Geçirme

Çocuklarda nöbet geçirme sırasında da dudaklarda morarma meydana gelebilir. Çocuğun tüm vücudunda kasılma ve titreme olması, bilinç kaybı olması ile kendini gösteren nöbetler sırasında bazen dudaklarda morarma olabilir.

Normal Olan Durumlar

Dudak morarması her zaman önemsenmesi gereken bir belirtidir. Çeşitli hastalıklarda görülebilse de bazı durumlarda normal bir durum olarak karşımıza çıkar. Yeni doğanlarda, soğuk ortamda doğumdan sonra bir kaç gün devam edebilen dudak morarması görülebilir. Bu, soğukla karşılaşan damarların büzüşmesine bağlı olmaktadır ve normal bir durumdur. Bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ayrıca çocuklarda şiddetli öksürükten sonra da kendiliğinden düzelebilen dudak morarması görülebilir. Bunlar dışında katılma nöbetleri sırasında da dudaklarda morarma meydana gelebilir.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu