Sağlık

Yüzüstü yatmak doğru mudur ?

Gece yüzüstü yatmak bel ve boyun zedelenmesine sırt üstü uyumak ise bacak kaslarında kısalmalara neden olur. En sağlıklı ve en ideal uyku pozisyonu, bacakların karın bölgesine doğru çekilerek cenin pozisyonunda yatılmasıdır.

Yüzüstü Yatmak Beli Büker

Yüzüstü yatılması en tehlikeli olan uyku pozisyonudur. Bu pozisyon ile uyumak omurga etrafındaki kas ve bağların gerilmesine, omurgadan sinirlerin çıktığı deliklerde sıkışmalara neden olur. Bunun sonucunda omurga ve disk üzerine yük binmektedir. Bunun sonucunda bel ve boyunda eğriliklerin artması nedeniyle omurgada zedelenmeler ve fıtık gibi sorunlar ortaya çıkar.

Sırt Üstü Yatmak Kasları Kısaltır

Bazı kişiler yan yatış pozisyonunda uyuyamaz. Sırt üstü uyuyorsanız muhakkak dizler bir yastıkla desteklenmelidir. Fakat yine de sırt üstü yatış zaman içinde bacakların arka kaslarından kısalmalara neden olabiliyor. Bu sebeple uzun sürelerce sırt üstü yatılması önerilmemektedir.

En Sağlıklı Pozisyon Cenin Pozisyonu

Bel ve boyun sağlığı için yan yatış pozisyonu en idealidir. Bacakları karın bölgesine doğru çekerek uyumak gerekir. Bu pozisyonda uyurken belin basıncını azaltmak amacıyla dizlerin arasına bir yastık koymak önemlidir. Bu sayede omurga ve diske daha az yük biner ve horlama sorunu engellenir. Hamilelerin sol tarafında uyumaları önerilir. Bu sayede bebeğe giden kan akışı engellenmez. Fakat bu pozisyonda omuz ve boyun zorlanır.

Yataktan Gerinerek Kalmak

Sabah uyanır uyanmaz hızlı bir şekilde yataktan kalkmayın. Çünkü bütün gece istirahat döneminde olan kaslarınız uykuda gevşer, birden reaksiyon gösteremezler. Bu durumda ise eklemler ve omurgada ciddi ağrılar ve zedelenmelere meydana gelir. Bu sebeple uyandıktan sonra yatak içinde 5 dakika gerinerek kasların yavaşça harekete geçmesi sağlanmalıdır.

Yataktan kalkarken, blok bir şekilde yana dönün. İlk olarak bacaklarınızı sarkıtın, daha sonra kollarınızın yardımı ile vücudunuzu yatak kenarında dik olacak bir konuma getirin. Yatağın yanlış seçilmesi omurga hastalıklarına neden olur. Yatağın eni 95 cm’den dar olmaması gerekir, boyunuzdan 20 cm uzun olması gerekir. Çift kişilik yatakların eni en az 1.65 olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan  Tırnaklarda morarma neden olur ?  başlıklı makalemizde tırnak morarması hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu