Hamilelik

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir? Etkileri Nelerdir?

Yumurta Çatlatma İğnesi Kısırlık tedavisi görmekte olan kimselere uygulanan yöntemler arasında en çok önerilen ilaçlardan birisi yumurta çatlatma iğnesidir. Hastaların en çok merak ettiği konular arasında ise kullanılan ilaçların ne oldukları ve yumurtlamaya nasıl imkan sağladığı soruları yer almaktadır.

Yumurta oluşmasına yardımcı olmak ve yumurtanın büyümesine yardımcı olmak için kullanılmakta olan ilaçlardan farklı olarak büyümüş fosikülün çatlatılması girişimi ve buna bağlı yumurtlama imkanı sağlanmasına yardımcı olan bir yöntemdir.

Bunun için bu yöntemde kullanılmakta olan iğneler tek doz şeklinde uygulanmakta ve ardışık günler şeklinde bir iki haftalık süre dilimince her gün yumurta büyümesi sağlanana kadar yapılmaktadır.

Yumurta Çatlatma İğnesinin Etkileri Nelerdir?

Yumurta çatlatma iğnesi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere fosikül çatlatılması ve yumurta oluşmasına imkan sağlamaktadır. İğnelerde yer alan human chorionic gonadotropin adlı hormonloru barındırmakta ve HCG yani kanda hamilelik testlerinde ölçülen hormonlar arasında yer almaktadır.

Bu hormonlar sayesinde yumurtlama tetiklenmeye çalışılmaktadır. HCG ilacı yani yumurta çatlama iğnesi anne adaylarına yapıldıktan sonra bir buçuk yani yaklaşık olarak otuz altı saat sonrasında yumurta çatlaması tıp dilindeki adı ile ovulasyon olayı meydana gelmektedir.

Bu ilaç uygulamaları genel olarak kas içlerine ya da cilt altına enjeksiyon şekilde uygulanmakta ve buna göre üretilmektedir. Markalara göre kullanımına dair detaylı bilgiler ilacın prospektusunde yer almaktadır.

Cilt altı ve kas içi uygulamasına göre yapılan alanlar değişiklik göstermektedir. Subkutan yani cilt altı uygulamada göbek etrafına ya da üst kolun arka tarafına iğne yapılırken intramuskuler yani kas içi uygulamalarında ilaç genel olarak kalçaya vurulmaktadır.

Yumurta çatlatma iğneleri genel olarak yumurta büyüklüğü 18- 20 mm ye ulaştığında yapılmaktadır. Fakat yumurta fazla sayıda ise ya da E2 hormonunun değerinin testlerde yüksek çıkması durumlarında bu iğneler yapılmayabilir.

Dikkat edilmesi gereken nokta yumurtanın ne büyüklüğe ulaşmış olduğu ve adet döneminden sonra 10- 17 gün sonraya denk gelmiş olmasıdır. Kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır.

Yumurta Çatlatma İğnesi

Yan etkileri arasında Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu sorunu meydana gelebilmektedir.. Bu durumda kişilerde mide bulantısı, karın ağrısı ve sancısı, ishal, nefeste sıkıntı yaşama, hızlı kilo alma gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesinin etkisi nedir? İlaçtan kaç gün sonra çatlama meydana gelir?

Yumurta çatlatma iğneleri ‘’human chorionic gonadotropin (HCG)’’ adı verilen hormonları ihtiva etmektedir. HCG beta alt birimi, kanda yapılan gebelik testindeki sonuçları veren hormondur. İlaçlarda bulunan HCG alfa alt birimi ise beyindeki hipofiz bezinden salgılanan LH hormonu ile benzer özellik sergilemektedir. LH hormonu kadınların yumurtlama döneminden 36 saat önce artmaya başlar ve maksimum seviyeye ulaştıktan sonra yumurtlama fonksiyonlarının tetiklenmesine yani yumurtaların çatlamasına yardımcı olur. Yumurta çatlatama iğneleri de bu etkiyi ilaçlarla sağlar. LH hormonunu taklit eden HCG ilaçları uygulandıktan 36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl ve nereye uygulanır?

İlaçlar cilt altına ya da direkt kas içerisinde enjeksiyon şeklinde yapılır. Ayrıca her markanın nereye ve nasıl uygulanacağı şeklinde gerekli bilgi prospektüsünde yer almaktadır. Fakat doktorunun önerisi doğrultusunda uygulanması gerekir. Cilt altı dokusu için üretilen ilaçlar çoğunlukla karın bölgesinde ya da üst kola uygulanmaktadır. Kas içerisine uygulanan ilaçlar ise kalça bölgesinden uygulanır.

Yumurta çatlatma iğnesinin ne zaman yapılması gerekir?

Yumurta çatlatma iğneleri genellikle foliküllerin 18-20 mm çapına ulaşmasının ardından uygulanır. Fakat çok fazla folikül oluşmuş ya da E2 hormon seviyesini çok yüksek çıkması halinde, çatlatma iğnesi uygulanmayabilir. Ancak uygulamada önemli olan yumurtaların büyüklüğüdür. Yumurtaların istenilen büyüklüğe erişmesi ise, genellikle adet kanamasına takiben 10-17 gün arasına denk gelmektedir. Hastaların kesinlikle doktor kontrolü dışında uygulamaması gerekir.

Yan etkisi var mı?

Yumurta çatlatma iğnesinin en ciddi yan etkisi yumurtaların aşırı uyarılması sonucu ortaya çıkabilecek OHSS’dir. Karın ağrısı, bulantı, ishal, kusma, hızlı kilo alma ve nefes darlığı gibi semptomlara neden olmaktadır. Bu belirtiler halinde mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Ayrıca nadir olarak alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bunun dışında yumurtalık kisti gibi geçici sorunlarda yan etkileri arasında yer alır.

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamilelik elde eden hastaların ne zaman doktora başvurması gerekir?

Hamileliğin en net belirtisi olan adet gecikmesinden sonra, hamileliğin kesinleşmesi ve değerlendirilmesi amacı ile doktora başvurulması gerekir. Kan testi ve ultrasonografi incelemelerinden sonra gebelik teşhis edilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişkinin olması gerekir?

Yumurta çatlatma iğnesinden 36 saat sonra ovulasyon (yumurtalama) meydana geleceği için hastaların bu saatlerde cinsel ilişkide bulunması önerilmektedir. İlk ilişkiden sonra birer gün aralıklarla günde bir iki kez cinsel ilişkide bulunulması gerekir.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra aşılama tedavisi ne zaman yapılır?

İğneden 36 saat sonra yumurtlamanın meydana gelmesi beklenir ve aşılama tedavisi de 36 saat sonra uygulanır. Sperm verme ve hazırlanma işlemleri bu saate kadar tamamlanması gerekir.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra gebelik testi ne zaman yapılır?

Hamilelik testi adet gecikmesinden hemen sonra yapılabilir. Bu süreç tedaviden ortalama 14 gün sonraya denk gelmektedir.  

 

Yumurta çatlatma iğnesi yapanlar veya yaptırmak isteyenler yorum kısmına yorum yaparak tecrübelerini paylaşabilir

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu