Bebek

Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Yeni doğan bebeklerde yenidoğan sarılığı bir günden sonra görülmeye başlayıp cildin ve göz akının sararması ile kendini belli eden bir durumdur. Yenidoğan bebeklerde karaciğerin hala tam olarak fonksiyonlarını yerine getirememesi ve atık maddeleri tam olarak işleyememesi nedeni ile kanda bilirubin seviyesinde görülen artış ile paralel olarak cillte bilirubinin birikmesi ile oluşan bir tablodur.

Yenidoğan sarılığı, yenidoğan bebeklerin hemen hemen %60 %70 inde görülen bir durumdur. Prematüre doğn bebekler de bu oran daha da artmaktadır. Yenidoğan sarılığı 3 gruba ayrılmakta ve 3 grupta incelenmektedir.

Anne sütü sarılığı

Ortada hiçbir hastalık durumu yokken, anne sütü alan bebeklerde anne sütü içindeki bazı maddeler nedeni ile oluşan sarılık tipidir. Bu sarılık tipi genellikle uzun süren bir sarılıktır. Bunun nedeni de çocuğun anne sütü almaya devam etmesidir. Ancak kandaki biluribin seviyesi belirli düzeyi geçmeden çocuklardan anne sütü kesilmemelidir. Anne sütü kesildikten sonra genellikle 72 saat içerindeki bir zaman zarfında sarılık geçer. Önce de söylediğimiz için anne sütünün kesilmesi için bilirübin seviyesinin belli bir miktarı geçmesi gerekmektedir. Bu kararı verecek olan kişi doktorunuzdur.

Fizyolojik sarılık

Fizyolojik olarak tam kapasite ile çalışmayan karaciğerin bilirubini tam olarak etkisiz hale getirememesi sonucunda oluşan sarılıktır. Genellikle 1 hafta içerisinde azalmaya başlar. Bilirubin seviyesi aşırı yükseldiğinde ek tedaviye başlanır.

Patalojik sarılık

Bazı hastalıklar nedeni le olşuşan sarılıklardır. kan uyuşmazlığı (Rh uyuşmazlığı, AB uyuşmazlığı) olduğu durumlarda ve metabolik rahatsızlıklarda görülürler. Bu tür durumlarda bilirubin seviyeleri çok daha yüksek seviyelere ulaşır.

yenidogan sariligi - Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Bebeğin sarılık olduğu nasıl anlaşılır, hangi belirtiler görülür?

Bebeklerde sarılık durumlarında en önemli belirtisi ciltte oluşan sararmadır. Sarılık önce gözlerin beyaz kısımlarında (sklera) başlar daha sonra burun etrafı yüz ve gövde olarak devam eder. En son bebeğin avuç içleri sararır. Bebeğin cildine parmapınız ile hafif sürtme hareketi yaptığınızda bu bölgede sarılık daha belirgin hale gelir.  Yine yenidoğan sarılığı görülen bebeklerde çok uyuma görülmektedir. Bebek iştahsız olur ve emmek istemez. Bilirubin seviyesi çok artar ise kernikterus denilen durum ortaya çıkabilir. kernikterus artan bilirubin seviyesinin beyini etkilemesi ile oluşur. Bu seviyeye gelmiş bebeklerde ince sesle ağlama ve başını geriye atarak ağlar. Bu durumlarda hastada konvülsiyon denilen (havale) kasılmalar görülebilir.

Yenidoğan bebeğinizde sarılık hızlage lişmediği yavaş geliştiği durumlarda veya ortan ışığına bağlı olarak sürekli yanında olan ebeveynler bebeğin sarardığını anlayamabilir. Bu gibi durumlarda bebeği ilk kez gören kişilerin bebeğin sarı olduğunu söylemeleri durumunda bu tespit dikkate alınmalıdır.

yenidogan sariligi tedavisi - Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Tedavi edilir?

Bebeklerde sarılık nasıl tedavi edilir?

Yenidoğan bebeklerde sarılık tedavisi aşamalı olarak yapılmaktadır. Öncelikle altın kural bebeğin aç bırakılmaması ve kesinlikle anne sütünden kesilmemesidir. Bebek zor da olsa en fazla 2 saat ayalıklarla uyandırılarak beslenmelidir. Yenidoğan bebek mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli ve gerekli kan tahlilleri yapılarak bilirubin seviyeleri takip edilmelidir. Bu amaçla bebeğin topuğundan kan alınmaktadır. Doktor tarafından önerilmedikçe anne sütü kesinlikle kesilmemelidir.

Bunun dışında doktorlar kandaki bilirubin seviyesine ve bebeğin gününe göre tedavi şeklini planlayacaklardır. Doktorlar gerekli görürlerse belli aralıklarla bebeğinizi Fototerapi özel bir ışık altında bekletebilirler. Bu ışık ciltte biriken bilirubini parçalayarak etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Bilirubin seviyesi çok fazla artarsa bebekte kan değişimi denilen uygulama yapılmaktadır. Ancak bu uygulamanın yapılması için bilirubin seviyesinin çok yüksek seviyelere ( 25 mg/dl ve üstü) çıkması gerekir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu