Bebek

Yenidoğan Bebeklerde Bez Değiştirme

Hayat, küçük bebeklerin anne babalarına sadece bez değiştirmekten ibaretmiş gibi gelebilir. Gerçekten de ortalama bir bebeğin altı, tuvalet eğitimi tamamlanmadan önce aşağı yukarı 5000 kez değiştirilir. Bu istatistik ürkütücü olabilir ama bu zorunlu işlemi bebeğinizle yakınlık ve iletişim fırsatı olarak görmek de mümkündür. Sizin sımsıcak sözleriniz, nazik dokunuşlarınız ve moral veren gülümsemeleriniz, onun sevildiğini ve güven içinde olduğunu hissetmesini sağlar ve kısa bir süre sonra bebeğiniz de agu sesleri çıkarıp cıvıldayarak size karşılık verir.

Yeni doğan bebekler sık idrar yaptıklarından ilk birkaç ay bebeğinizin bezini iki üç saatte bir değiştirmeniz önemlidir ama bu iş için onun uyanmasını bekleyebilirsiniz. Bebeğin cildini tek başına idrar tahriş etmez ama kakadaki asitli içerik eder. Bu yüzden, kakalı bezini bebeğiniz uyandıktan hemen sonra değiştirin.

Bez değiştirmeyi kendiniz ve bebeğiniz için daha rahat hale getirmek için şunları bulundurun.

Bez. Yeterli sayıda bez stoklaym. Kumaş ya da hazır bez kullanabilirsiniz. Eğer hazır bez kullanıyorsanız, bebeğinizin kilosuna uygun bezler almaya dikkat edin. Haftada 80-100 arası beze ihtiyacınız olacak.

Eğer kumaş bez kullanmaya niyetliyseniz, ne kadar bulundurmanız gerektiği, ne sıklıkta yıkamayı düşündüğünüze bağlıdır. Örneğin, üç düzine beziniz varsa, gün aşırı yıkamanız gerekir. Hazır bez kullanıyor da olsanız, bez stoklarınız olur da biter diye, bir düzine kumaş bez bulundurmanızda yarar vardır. Bebeğinizin gazını çıkarırken omuzunuza atabileceğiniz ya da kucağınıza koyabileceğiniz için kumaş bezler de pratiktir.

Plastik külot. Kumaş bez kullanıyorsanız buna ihtiyacınız olacak.

Islak mendil. Islatılmış bir bez aynı işlevi görse de, ıslak bezlerin pratikliği tartışılmaz. Tahrişe neden olmasın diye hassas ciltler için olanını tercih edin.

Çöp kovası. Bunların birçok çeşidi vardır. Pratik, hijyenik ve kokuları içinde hapseden bir kova seçin.

Bebek losyonu. Her bez değiştirdiğinizde bebek losyonu kullanmanız gerekmez ama bebeğinizde pişik varsa işe yarayabilir.

Bez değiştirme masası. Sağlam tabanı olan geniş bir masa seçin. Bez değiştirme sırasında ihtiyacınız olan şeyleri koyabileceğiniz çekmeceleri olsun.

Bez Değiştirmeyle İlgili Temel Bilgiler

Bezi masa, ince şüte ya da eşik gibi düz bir yüzey üzerinde değiştirin. Eğer masada değiştiriyorsanız, ya emniyet kayışını bağlayın, ya da bir eliniz daima üstünde olsun.

Bebeğiniz bez değiştirme sırasında da idrar yapabilir. Eğer bebeğiniz erkekse, idrarının üstünüze fışkırmaması için, o bölgenin temizliğini yaptığınız sırada penisinin ucunu bir bez parçasıyla kapatın.

Kirli bezi attıktan sonra, bebeğinizin poposunu iyice temizleyin:

  • Temizlik sırasında bebeğin ayak bileklerini bir elinizle iyice kavrayın.
  • Ya ılık suyla ıslatılmış pamuklu bir bez, ya da ıslak mendil kullanarak bebeğinizin bez bölgesini temizleyin.

Cilt kurumasını ve tahrişi önlemek için alkolsüz ve parfümsüz ıslak mendilleri tercih edin.

  • Eğer kaka yapmışsa, kakayı bezin temiz tarafıyla alın. Genital bölgeye bulaştırmadan temizliğini yapın. Kakayı bezin içine katlayın.
  • Bez ya da ıslak mendille temizlik işini bitirin. Gerekirse yumuşak bir sabun kullamn. Bebeğinizin pişik sorunu yoksa losyon kullanmanız gerekmez.
  • Ayak bileklerinden tutarak bebeğinizin poposunu havaya kaldırın ve temiz bezi altına koyun. Bezi bebeğinizin beline doğru sıkıca yerleştirip kenarlarını kapatın. Yeni doğmuş bebeklerin bezlerin üst tarafını aşağıya doğru kıvırın.

Eğer kumaş bez kullanıyorsanız, çeşitli şekillerde katlayabilirsiniz. En iyi şekilde emmesini ve dışarıya sızdırmamasını sağlamak için farklı teknikleri deneyiniz. Büyük bebekler için dar kıvrımlı, küçük bebekler için geniş kıvrımlı olacak şekilde kenarları içe doğru katlayın. Erkek bebekler için ön tarafa parça ekleyebilirsiniz. Ön tarafı arkaya nazaran daha dar katlamak, çengelli iğnelerin göbeğin üstünde daha düz ve bacaklann etrafında daha sıkı durmasını sağlayabilir.

Çengelli iğne kullanıyorsanız, bebeğinize kazara batmaması için bir elinizin parmaklarını, çengelli iğneyi emniyetli bir şekilde kapatana kadar bebeğinizin vücuduyla iğne arasında tutun. Kumaş bezlerin çok sıkı tutturulması gerekir çünkü bebek hareket ettikçe gevşerler. Bezin kenarlarını plastik külotun içine sıkıştırınki ıslaklık dışarı sızmasın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu