Bebek

Yenidoğan Bebek Nasıl Tutulur?

Yenidoğan bebekler hafif bir vücuda ve taze bir iskelet yapısına sahiptir. Doğru bir tutuş bebeğin sağlığını koruduğu kadar bebekle iletişim kurmayı da sağlar.

Bebeği Kucaklamak
Bebeğin başını bir kolunuzla, altını ise diğeriyle destekleyin. Yeni doğmuş bir bebeğin başı vücudunun en ağır kısmıdır ve bir bebeğin başı ve boynu özenli bir desteğe ihtiyaç duyar.  Bebeği almadan önce sakin olun ve kendinize güvenin. Bir bebek genellikle rahatsız veya üzgün olduğunuzu hissedebilir, rahatlayın. Yeni doğan bir bebeği ilk kez tutmak, bazı insanlar için aşırı derecede korkutucu olsa da bebeği tutma neşesi tüm kaygılardan ağır basacaktır! Mümkün olduğu kadar dikkatli olmak her zaman önemli olsa da, unutmayın: Bebekler düşündüğümüz kadar kırılgan değildir.

Özel Teknikler

Bebeği doğru tutma tekniklerinden en yaygın üç tanesi şunlardır:

Beşik tutuşu, bebeği tutmanın en doğal ve kolay yollarından biridir. Önce bebeğinizi yatırın ve bir elinizi başının altından, diğerini de alttan ve kalçadan geçirin. Parmaklarınızı, göğsünüze kaldırırken olabildiğince fazla açın, böylece bebeği olabildiğince destekleyebilirsiniz. Başını ve boynunu sırtından destekleyen elinizi hafifçe kaydırın, böylece baş ve boyun ön kolunuz boyunca kayarak kolunuzun içine sokulur. Bebeğinizi vücudunuza yakınlaştırın ve isterseniz ileri ve geri sallayın.

yuz yuze tutus - Yenidoğan Bebek Nasıl Tutulur?Yüz yüze tutuş, bebeğinizle etkileşim kurmak için harika bir yoldur. Bebeğinizin başının altına elinizi yerleştirin. Diğer elinizi bebeğin kalçasının altına koyun. Bebeği önünüzde, göğsünüzün hemen altında tutun. Böylece bebeğinizin yüzünü görebilirsiniz.

Karın tutuşu, telaşlı bir bebeği yatıştırmak için mükemmeldir. Bebeğinizin başını ve göğsünü kolunuzun üstüne yatırın. Bebeğin kafasının dışa doğru döndüğünden ve kolunuza yaslandığından emin olun. Bebeğinizin sırtını diğer elinizle ovalayın veya ovun. Her zaman desteklendiklerinden emin olmak için bebeğinizin başını ve boynunu kontrol edin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu