fbpx
Hamilelik

Yeni Doğum Yapan Anne Psikolojisi

Nasıl doğum yapmış olursa olsun yeni doğum yapan anne psikolojisi, üstünde durulması gereken bir durumdur. Doğum ve öncesi, başlı başına zorlu bir süreçtir, buna doğum sonrası da eklendiği zaman ortaya annenin başa çıkmasını gerektiren oldukça zor bir dönem çıkmaktadır. Doğum öncesinde hamilelik döneminde vücutta çok ciddi değişiklikler olmaya başlar. İşin içine hormonlar da girmeye başladığında anne kendini çok farklı bir insan olarak görür. Özellikle bu dönemde eşin anneye ilgi göstermemesi, onun sorunları ile alakadar olmaması, hamile kişiyi kendinden soğutur.

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum ile birlikte artık anne olan kadın, bu değişim ile yepyeni bir döneme girer. Yeni doğum yapan anne psikolojisi, genelde doğumdan sonra annenin yaşadığı sorunların ve anne ve bebek arasındaki ilişkiden kaynaklanan duygu durumudur. Bu dönemde anne kimi zaman depresyona girebilir, çocuğuna karşı yeteri kadar ilgili olmadığını düşünür. Kimi anneler ile çocukları arasında bu dönemde mesafeler oluşabilmektedir. Bunun önlenmesi için eğer gerekirse uzman kişilerden destek alınmalıdır. Çünkü kimi zaman depresyon uzun süreler boyuna devam ederek annenin çok daha zor bir dönem geçirmesine neden olur.

Hamilelik Sendromu

Yapılan araştırmalarda hamilelik sendromunu etkileyen konular arasında çok fazla kilo alımı, oluşan çatlaklar ve sürekli ağlayan bebek durumları yer alıyor. Oysa fazla kilo almamak ve çatlaklar için krem kullanmak sizin elinizde. Bu kıstaslara dikkat ederseniz ve doğrum sonrası sizi rahatsız edecek görüntüler oluşmaz ise, sadece bebeğiniz ile ilgilenir ve oldukça mutlu bir anne olursunuz. Yine yapılan bir diğer araştırma ise annelerin mutsuz olma nedenlerini mineral eksikliklerden dolayı olduğunu göstermiştir. Özellikle omega 3 yetersizliği kadınlarda olumsuz yine de etki ediyor ve mutsuzluk hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Sizlerde hamilelik dönemini ne kadar özel ve güzel geçirseniz doğum sonrası da bir o kadar kolay olacak.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu