Hamilelik

Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Yaz ayları hamileliğin en zor yaşandığı dönemlerden biridir. Bu dönemde anne adaylarının endişeleri ve soruları artmaktadır. Hamile kadınların yaz aylarında giyim, beslenme, seyahat konularında dikkat etmesi gereken bir sürü unsur vardır. Bu unsurlar uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde araştırılmıştır.

Özellikle hamileliğin ilk ayları yaza denk gelen kadınlar bulantılar ve vücutta ki ani değişiklikler sebebiyle çok sıkıntı çekmektedir. Son aylarda ise bebeğin iyice büyümesiyle birçok problem ortaya çıkmaktadır.

Yazın Hamile Kadınlar Nasıl Beslenmeli?

Beslenme konusu tüm hamilelik boyunca en önemli konudur. Ancak yazın daha çok dikkat edilmesi gerekir. Yazın hamileliğinin ilk aylarını yaşayan kadınlar kusmalar ve bulantılar ile halsiz düşeceklerdir. Kilo kaybı gözlenebilir. Bu yüzden az az ve sık sık beslenerek bu durumu dengelemeliler. Kusmalar ve bulantı beslenmeyi olumsuz etkileyebilir. Olumsuz etkileri dikkate almamalı ve beslenmeye özen gösterilmelidir.

Çok fazla su tüketimi bulantıyı arttırabilir. Bu sebepten su daha kontrollü, sık sık ve az tüketilmelidir. Bulantıyı giderebilecek tahıllı besinler bu aylarda tavsiye edilir. Yaz mevsimine hamileliğin ikinci yarısı denk gelen kadınlar için beslenme problem yaratmamaktadır. Çünkü iştah açılmıştır. Bu dönemdeki kadınlar için yağlı ve ağır besinlerden uzak durmaları söylenir. Yağlı gıdaları çok fazla tüketmek kilo problemlerini ve mide rahatsızlıklarını tetikler. Yaz mevsiminin en vazgeçilmez yiyeceklerinden biri dondurmadır. Hamile kadınların dondurmayı az tüketmesi önerilir. Besinlerin temizliğine her mevsim çok dikkat edilmelidir. Her gün mutlaka süt ve süt ürünleri tüketilmeli, protein alınmalıdır.

Yazın Hamile Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

Giyinme konusu da yaz mevsiminde hamilelik yaşayanların kafasını kurcalayan bir konudur. Hamile kadınlar, vücutta kan dolaşımının rahat olması adına bol, geniş ve pamuklu kıyafetler tercih etmelidir. Yaz mevsiminin kavurucu sıcağından ve güneş’in ışınlarından biraz olsun korunmak adına açık renk kıyafetler giymelidirler. Koyu renk kıyafetler ışığı soğurarak vücut ısısının artmasına sebep olur. Rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

Hamile Kadınlar İçin Seyahat Ve Tatil

Yaz aylarında hamilelik yaşayan kadınların tatil istekleri mutlaka gündeme gelmektedir. Bu aylarda seyahatler artmaktadır. Seyahat öncesi mutlaka doktor ile görüşülmeli ve gerekli izinler alınmalıdır.

Hamileliğin son aylarında seyahat uygun görülmemektedir. Uygun görülen dönemlerde ise beslenme ve su tüketimine mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca seyahat boyunca uzun süre hareketsiz kalınmaması gerektiği söylenir.

Yaz aylarında hamilelik doktor tavsiyeleri ve denetim ile rahatlatılabilir. Hamile kadınlar önerilere bire bir uymalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu