Sağlık

Vajinadaki Sarı Renkli Akıntı Sebebi

Siz değerli okurlar için vajinadaki sarı renkli akıntı sebebi hakkında bir yazı hazırladım. Yazımda vajinal akıntı nedir, vajinadaki sarı akıntı neden oluşur, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar aradım. Regl döneminde yaşanan akıntılar oldukça normaldir. Fakat normal zamanlarda meydana gelen akıntı genellikle bir hastalığın sebebidir diyebilirim. Bu noktada size detaylı bilgiler aktardım. İyi okumalar.

Vajinadaki Sarı Akıntı

Adet Döneminde vajinal akıntı kesinlikle normaldir. Yumurtlamadan önce oldukça fazla mukoza üretilir (yumurtlamadan yaklaşık 30 kat fazla). Yaygın olarak servikal mukus olarak da bilinir ve bu dönemde yumurtlama döngüsünün fazına bağlı olarak oldukça sulu ve elastiktir. Vajinanın çoğu zaman nemli kalması nedeniyle kendini temizleme mekanizması olarak 3 gm mukoza ile yaklaşık 2 gr ölü hücreleri boşaltır. Aylık döngünün ortasındaki akıntı, yumurta akı benzeri ve havaya maruz kaldıkça sarıya dönüşen  ince berrak bir yapıdadır.. Ancak adet  öncesinde sarı bir akıntının başka sebepleri de olabilir.

Sarı Renkli Akıntı İçin Tetikleyiciler Bakteriel vajinozis, bu durumun somut nedenlerinden biridir; Akıntı balık gibi kokuyor olabilir. Bu, aynı zamanda, gebelik sırasında sarımtıranın boşaltılmasının başlıca nedenlerinden biridir. Metronidazol gibi antibiyotikler ve (klindamisin ve asetik asit vajinal jöle) gibi vajinal kremler, bu enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur. Çoğu zaman, sarı renkli akıntı adet döneminden önce  (trichomonas protozoası) neden olan vajinit ile ilişkilendirilir. Akıntı kalın, köpüklü ve sarımtıraktır ve vulva kaşıntılı ve ağrılıdır.  idrarın bile geçmesi acı vericidir. Vajinit, fallop tüpüne de yayılabilirken göz ardı edildiğinde ciddi bir duruma gelir. Böyle bir durumda, jinekoloji tıp kliniğinden derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Bu akıntı için olası diğer bir sebep de rahim ağzı dokusunun iltihabı olabilir. Bu, iltihaplı bir rahim ağzı olgusudur. Bu durumda vajinal akıntı çok kötü kokuya sahip (aynı zamanda mukopürülan dakıntı olarak da bilinir) sarımsı bir Renğe sahiptir. Diğer muhtemel nedenler rahim ağzı dokusu polipler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve diğer üst üreme organlarının enfeksiyonları hastalıklardır. Cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlardan biri olan idrar kanalı iltihabı, sarı renkli bir akıntıya neden olabilir ve göz ardı edilirse ciddi tıbbi durumlara neden olabilir. Çünkü bu durum yumurtalara zarar verebilir ve istenildiği halde çocuk sahibi olamamaya neden olabilir. Unutmayın ki en iyi teşhis doktor tarafından konulandır.

Sarı Renkli Akıntı Tespit Etme

  • Vajinal akıntı kötü kokabilir (balık kokusu).
  • Akıntı kalın sarı ve süzme peynir suyu gibidir.
  • Vaginal akıntıda, adet kanı değilde anormal kan renği
  • Genital bölgede şiddetli kaşıntı hissedilir.
  • Cinsel yaralar / ülser / döküntü olabilir.
  • Cinsel ilişki sırasında karın ağrısı hissedilebilir.
  • Korunmasız birleşmede, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon nedeni olabilir.

Koruyucu Önlemler

Kişisel hijyen ve korunan cinsel birşme, istenmeyen rahatsızlıkların oluşmasını önleyecektir. Bir bayan vücudu, genital bölgelerde kendiliğinden temizleme mekanizması olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, banyo yapılması veya idrar sonrası bu alanların yıkanması önerilir. Genital bölgeleri temizlemek için parfümlü sabunlar KULLANMAYIN; çünkü bu bölgeler kendi kendine temizleme mekanizmasına yardımcı olan kolay bakteriler de içerir. Güçlü ve parfümlü sabunların kullanımı bu bakterileri öldürebilir. Temizleme mekanizmasını geliştirmek için doğal bir çare, diğer enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olan kolay laktobasilli bakterileri içeren yoğurt kullanmaktır. Ayrıca, sıkı  iç çamaşırları giymeyin ve en azından son olarak, her gün çok su için! Su şimdiye kadar sahip olabilecek en iyi detoksifikatördür!
Sağlıklı Mutlu Yaşamlar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu