Hamilelik

Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümü

Hamilelik süresi boyunca Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümünü yapmak ve kaç kilo olduğunu öğrenmek mümkün kılınmıştır. Bebeği kilosu gerçek anlamda ortaya konamasa da bebeğin kilosuna ilişkin tahmini rakamlar ya da yakın rakamlar anne adayların söylenmektedir.

Bunu öğrenmek için ise ultrason ile bebeğin kafa çapı, bacak boyu ve karın bölgesinin hesaplanması gerekmekte ve buna göre tahmini rakamlar ortaya konulmaktadır. Hamileliğin tahmini olarak ortaya konulan kilosu, cihaza bağlanan bilgisayarlar ile öğrenilmektedir. Bu yöntem ile yapılan hamilelik ağırlığı hesaplama işlemine tahmini fetal ağırlık adı verilmektedir.

Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümü - Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümü

Ultrason ile ölçüm sonucu çıkan verilerde tahmini fetal ağırlık sıklıkla EFW hadlock olarak söylenmektedir. Bu yöntemde de diğer her şekilde olduğu gibi yanlış çıkma ihtimalleri de mevcuttur. Sonuçlar anne karnında yer alan amniyotik sıvı, bebeğin anne karnında ki duruşuna, bebeğin doğum kanalında olup olmamasına göre sonuçları etkileyebilmektedir.

Fetal ağırlık haricinde kullanılan  bir başka yöntem fundus- pubis ölçümü sayesinde yapılmaktadır. Ultrason cihazı kullanmadan muayene esnasında anne karnının büyüklüğü ele alınarak bebeğin kilosuna ilişkin tahminler yürütülmesine dayanan bir yöntemdir. Fundus olarak ifade edilen bölge anne rahminin en üst kısmıdır. Pubis ise sahada çatının en üst kısmdır.

Fundus pubis olara ifade edilen bu iki kısım arasında kalan uzunluk hesaplanarak bulunan değerler neticesinde bebeğin kilosuna ilişkin varsayımlara ulaşılması mümkündür. Bunun haricinde yine hesaplamada kullanılan bir diğer çeşit MR yani mahzetik rezonansdır. Ayrıca anne adaylarında bazı hormon hesaplamaları ile de bebeğin kilosu hakkında bilgi edinilmesi mümkündür.

Anne karnındaki bebeğin kilosuna neden gerek duyulur?

  • Anne karnında ki bebekte herhangi bir gelişim problemi olup olmadığını tespit etmek için,
  • Erken doğum riski taşıyan anne adaylarında ya da hamilelik suyu erken gelmiş olan anne adaylarında bebeğin doğum anına ilişkin tahmini hesaplamalar yapmak ve sonrasında gerekli olacak ihtiyaçlara yönelik hazırlamalarda bulunmak,
  • Bebek kilosunun fazla olması yani iri bebek doğumlarında normal doğum değil sezaryene doğuma karar vermek için,
  • İkiz gebeliklerde ikizlerin ağırlıklarını tespit ederek bu duruma bağlı meydana gelecek problemlerin tespit edilmesi ve buna yönelik çalışmaların yapılmasında ihtiyaç duyulmaktadır.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu