Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi nedir?

Kadın ve erkek bireye ait üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesiyle meydana gelen embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemine tüp bebek tedavisi denir. Normal yollardan gebeliğin sağlanabilmesi için belirli sayıda yumurta ve sperme ihtiyaç vardır.

Cinsel birliktelik sonrası rahmin içinde buluşan yumurtalar ve spermlerin doğal yoldan döllenmeleri gerekir. Bu döllenme işleminden sonra gebelik meydana gelebilmektedir. Ancak bu doğal işlemlerin birinde yaşanacak aksaklık, doğal yollardan gebeliğin önünde bir engel teşkil eder. Bu durumda da çiftler, normal yollardan hamile kalma şanslarını yitirebilirler.

Çiftlerin normal yollardan gebe kalmalarını engelleyen birçok faktör vardır. Erkeğin sperminin yeterli olmaması, kısırlık, stres veya çiftlerin üreme sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı eşler çocuk sahibi olamayabilir. Çiftlerin korunmasız ve düzenli olarak bir yıl cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen istenilen gebelik halen sağlanamadıysa, bu durumda yardımcı üreme yöntemlerine başvurulması gerekir.

Tüp bebek hangi durumlarda gereklidir?

Kısırlık:

Çiftler 1 sene boyunca düzenli ve korumasız cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik elde edemediyse bu durumun nedeni yüksek oranda kısırlıktır. Kısırlık sorunu söz konusu ise teşhisinin erken dönemde koyulması ve çiftlere özgü bir tedavi prosedürünün geliştirilmesi gerekmektedir. Kısırlık problemi yaşayan çiftler, hayat tarzlarında küçük değişiklikler yaparak bu problemden kurtulabilirler. Ayrıca kısırlık tedavisi gören çiftlerin tedavide başarı elde etme şansları, başarısız olma riskinden daha yüksektir. Eğer kısırlığın nedeni açıklanamaz ve çiftlere “açıklanamayan kısırlık sendromu” teşhisi konulursa o zaman çiftler yardımcı üreme yöntemlerine yönlendirilirler. Tüp bebek tedavisi de işte tam bu noktada devreye girer. Açıklanamayan kısırlık durumları karşısında çiftlerin çocuk sahibi olmaları tüp bebek tedavisi ile sağlanır.

Tüplerin tıkalı olması :

Tüpler rahmin her iki yanında bulunan ve yumurtalıklara doğru uzanan kanallardır. Tüplerin uzunlukları yaklaşık 10 santimetredir. Tüplerin görevi yumurtaları spermler buluşturarak döllenmesine yardımcı olmaktır. Döllenen yumurtaların da rahim içine iletilmesini de sağlarlar.

Kadının tüplerinin tıkalı olması halinde döllenme işlemi tam olarak yerine getirilemeyerek istenilen gebelik sağlanamaz. Tüplerin tıkanmasının çeşitli nedenleri vardır. Cerrahi müdahale sonrasında tüplerde yapışıklık meydana gelmesi veya enfeksiyona bağlı tıkanıkların oluşması bu sebeplerin bazılarını kapsar. Kadının her iki tüpünün de tıkalı olması durumunda, kadın yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisine yönlendirilir.

Kadınının yaşının ileri olması:

21 ile 35 yaş kadının üreme çağındaki en verimli dönemleridir. 35 yaşından sonra kadının yumurtalık rezervlerinde azalma yaşanır. Bunun yanında kadın doğurganlığını da yavaş yavaş kaybeder.

Bu sebeplerden dolayı, 35 yaş üzerindeki kadınlar 6 ay içinde gebelik elde edememişse 1 sene beklemelerine gerek yoktur. Hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Yumurtlama sorunlarında:

Yumurtlama eksikliği veya hiç yumurtlamanın olmamasına anovulasyon denir. Gebelik elde edilebilmesi için kadının yumurtalıklarından döllenmek amacıyla yumurta üretilmesi gerekir. Ancak bazen kadının yumurtalıklarındaki sorunlardan dolayı yumurta üretilemeyebilir. Bazen de yumurta üretilse bile düzensiz şekilde üretilerek yine gebelik elde edilemeyebilir. Yumurtlama sorunları kadınların yüzde 40’ında görülen bir durumdur. Yumurtlama bozukluğu kadında kısırlık meydana getirerek gebelik önünde olumsuz bir engel teşkil eder.

Yumurtlama bozuklukları polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri veya enfeksiyonal oluşumlar yüzünden meydana gelebilir. Yumurtalık bozuklukları tedavi görmesi gereken bir durumdur. Kadının yumurtalıklarındaki yumurtlama sorunları karşısında çocuk sahibi olması için tüp bebek tedavisinden yararlanması gerekir.

Sperm miktarının yetersiz ve kalitesiz olması:

Gebelik elde edilmesi için kaliteli yumurtanın yanı sıra kaliteli spermlerin de olması gerekir. Kaliteli yumurta ile kaliteli spermler sonucunda yaşanan döllenme ile istenilen gebelik büyük oranda elde edilir. Ancak kadının yumurtaları verimli olsa dahi bazen erkeğin spermi yeterli gelmeyebilir veya kalitesiz olabilir. Bu tip durumlarda da tüp bebek tedavisinin gelişmiş teknolojik imkanlarından yararlanılır. Mikro çip teknolojisi yöntemiyle tüp bebek tedavisinde kaliteli spermler elde edilmesi sağlanır. Böylelikle erkek kaynaklı kısırlık probleminin de büyük ölçüde önüne geçilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu