Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek ciddi bir meseledir. Merkezlere tüp bebek tedavisi yaptırmak için gelen aşırı kilolu anne baba adaylarına, aile içerisinde bulunma ihtimali olan bazı hastalıkların dışında, uygulanan bir takım tetkiklerin sonuçları incelenerek, beslenme programları belirlenir.

Gereğinden fazla kiloları olan ve tüp bebek merkezlerine gelmiş anne baba adayları için özel hazırlanmış beslenme programları, sadece tedavi yapılmadan önce değil, tedavi sırasında ve sonrasında da uygulanmaktadır. Bu sağlıklı hale getirilmiş beslenme düzeni, aynı zamanda anne adaylarının hamilelik dönemleri içerisinde karşılaşacakları olası hastalıklara karşı riskleri de en az seviyeye indiriyor.

Karbonhidrat Tüketmek Ne Şekilde Olumsuz Etkiler Yapıyor?

Karbonhidrat tüketimi ile beraber meydana gelen normalden fazla glikoz oluşumu rahimde yumurta ve embriyolar için sağlıklı bir ortam oluşturmuyor. Bu sebepten dolayı gebelik düşünen çiftler ya da tüp bebek tedavisi olmak isteyen anne baba adaylarının birkaç ay önceden de karbonhidrat tüketimini azaltmış olmaları, olumlu sonuç almaları açısından faydalı olmaktadır. Yoğun karbonhidrat ile beslenenlerde genellikle gebelik veya gebelik için tedavi olmadan önce yumurtalar için negatif bir ortam hazırladığı öne sürülmüştür. Karbonhidrat tüketimini minimumda tutmakta fayda var

Hamilelik Döneminde Beslenme Kuralları Nedir?

Bu dönemlerde anne adayının gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketmemesi gerekir. Bunların yerine alternatif süt, ayran gibi proteinli içecekler veya taze sıkılan meyve suyu gibi içecekleri içmeyi tercih etmelidir anne adayı. Hazır meyve suları ya da kola, gazoz gibi asitli içeceklerin tüketiminden anne adayı uzak durulmalıdır. Çayın deminin çok fazla ve koyu şekilde tüketilmesi durumunda, anemiye neden olabileceğinden dolayı, yemeklerin yanında tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Anne Adaylarının Beslenme Programı

Anne adayının beslenme programında, haftada en az 2 gün kırmızı et, en az 2 gün balık çeşitlerine yer verilmeli ve kalan diğer günlerde ise, beyaz et ürünlerine ağırlık vermeleri gereklidir. Sebze ve meyveler iyice temizlenerek ve mevsiminde taze bir şekilde yenmelidir. Serada yetişmiş veya hormonlu sebze ve meyvelerden çocuk sağlığı için anne adayı kesinlikle uzak durmalıdır. Katkı maddeleri bulunan şarküteri ürünleri tüketilmemelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu