fbpx
Tüp Bebek

Tüp Bebek İlaçları Kilo Yapar mı?

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için çok büyük bir umut ışığıdır. Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışına alınıp laboratuar ortamında döllenmesiyle elde edilen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemi tüp bebek tedavisi olarak adlandırılır. Bireylerin doğal yolla bebek sahibi olmalarını engelleyen etkenlerin pek çoğu tüp bebek tedavisinde ekarte edilebilmekte ve bu sayede gebelik elde edilebilmektedir. Bu tedavi sürecinde yumurtalıkları uyarmak ve elde edilen embriyonun anne adayının rahmine daha sağlam tutunmasını sağlamak için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Vücuda dışarıdan alınan her ekstra takviye gibi ilaçların da yararının yanında belli zararları olabilmektedir.

Bu bağlamda en çok merak edilenlerden birisi de tüp bebek ilaçlarının anne adayının kilo almasına sebep olup olmayacağıdır. Ancak kadının yumurta sayısını artırmak ve yumurtaları büyütmek için verilen bu ilaçlar anne adaylarının kilo almalarına sebep olmamaktadırlar. Sadece büyüyen yumurtaların ürettiği hormonlar kadının vücudunun gereksiz şekilde su tutmasına, vücutta ödem oluşmasına ve nadiren de kadında iştah artmasına sebep olabilmektedir. Bu dönem içinde vücuttaki su miktarı arttığı için, kilo da artmaktadır. Fakat bu kilo genellikle vücutta yağ depolanması şeklinde olmadığı için, ilaçlar bırakılınca vücut kiloyu da atar.

Tüp bebek tedavisinde kilo almamak için nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı ilk dönemlerde anne adaylarının kullandığı ilaçlar görünür derecede kilo alımına sebep olabilmekteydi. Ancak günümüzde tüp bebek tedavisinde son teknoloji uygulamaları kullanıldığı için ilaçlar da en az yan etki yaratacak şekilde ayarlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların da genel olarak kiloya (yağa) değil de, vücutta su tutmasına, ödeme yol açtığı bilinmektedir. İşte bu ödemi daha aza indirebilmek için de tedavi süresince anne adayının normalden daha fazla sıvı tüketmesi, su miktarını artırması gerekmektedir. Bu dönemde anne adayı ne kadar çok su içerse ödem vücuttan o kadar hızlı atılabilir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde kilo vermek gerekir mi?

Kadın, erkek her bireyim sağlıklı bir yaşam sürmek için kilosunu dengede tutması önem taşımaktadır. Zira vücutta gereğinden fazla yağ depolanması başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere şeker, tansiyon gibi hastalıklara sebep olmakta ve hatta üreme fonksiyonlarını da olumsuz etkilemektedir. Doğal yolla bebek sahibi olamama şikayetiyle doktora başvuran kadınların pek çoğunda aşırı kilo, obezite sorunlarının var olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda vücut kitle indeksi normal değerlerin çok üzerinde olan bireylerin öncelikle sağlıklı kilolarına kavuşmak için diyet ve egzersiz programı uygulamalar, ardından hamilelik elde etmeye çalışmaları önerilmektedir. Aynı düzlemde tüp bebek tedavisine başvuran kadınlar eğer aşırı kilolularsa, zaten tüp bebek uzmanı öncelikle bir diyetisyen eşliğinde kilo verilmesini istemektedir.

Özellikle kadının kilosu ideal değerlere yaklaştıkça tüp bebek tedavisinin süresi kısalmakta, kullanılan ilaçlar azalmakta ve gebelik elde edilmesi durumunda da düşük riski azalmaktadır. Bununla birlikte tüp bebek tedavisinin planlandığı dönemden itibaren yüksek oranda bitkisel yağlar, sebze, balık ve baklagiller içeren bir beslenme programı uygulanmasının faydalı olacağı düşünülmektedir. Zira bu şekilde uygulanan beslenme programı az doymuş yağlar, yüksek düzeyde folik asit ve B6 vitamini içermektedir.

Tüp bebek ilaçlarının yan etkileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde ileri teknoloji ürünü ilaçlar kullanıldığı için çok fazla yan etki görülmemekte, görülenler de kısa sürede kendiliğinden geçen yan etkilerdir. Örneğin çok sık olmamakla birlikte bazı hastalarda enjeksiyon yapılan bölgede tahriş, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, halsizlik, sıcak basması tüp bebek ilaçlarının kadınlarda oluşturduğu geçici yan etkilerdir.

Ancak yumurta sayısını artırmak ve yumurtaları büyütmek için kullanılan ilaçlara karşı aşırı hassasiyet yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromuna (OHSS) yol açabilmektedir. Eğer hafif ya da orta şiddetli OHSS yaşanırsa kadının vücudu tarafından tolere edilebilmekte ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Nadiren de basit ağrı kesiciler ve istirahat gerekebilmektedir. Ancak yüksek şiddetli OHSS durumunda karın boşluğunda aşırı sıvı birikmesi, nefes darlığı gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Tüm tüp bebek uygulamalarının yaklaşık % 1’inde görülen şiddetli OHSS, anne adayının hastanede yatarak tedavi görmesini gerektirmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu