Hamilelik

Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?

Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi? Tiroid bezlerinin normalden daha büyük olması, guatrı işaret etmektedir. İyot gibi besin maddelerinin aşırı tüketilmesi, buna yol açabilen faktörlerdendir. Bu durumu engellemek adına, beslenme düzenine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Anne olmak isteyen kadınların sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi için tiroid hormonlarının kontrol altına alınması gerekmektedir. Hamilelikten önce tiroit hormonlarının takip edilmesi, gebelik sürecinde de sık sık kontrollere gitmek olası sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.Peki Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?

Kadınlarda tiroit hormonları; genetik faktörler, yoğun stres, çevre kirliliği, sağlıksız beslenme gibi sebeplerle ortaya çıkabilmekte olup hamile kalmaya engel teşkil edebilmektedir. Bu faktörler dışında genetik etkenler de tiroit hormonlarına etki göstermektedir. Tiroid hormonları da, kadınlarda gebe kalmaya engel olacak ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Tiroit hormonları; doğru çalışmazsa, vücuttaki birçok organ olumsuz etkilenmektedir. Bu organların başında ise üreme organları bulunmaktadır. Kadınlarda yumurta hücreleri, erkeklerde sperm hücreleri tiroit hormonları sebebiyle olumsuz etkilenmektedir. Tiroit hormonlarının tembel olması; erken doğum ya da düşük riskine yol açabilmektedir.

Tiroit ve kısırlık arasındaki bağlantı

Tiroit hormonları öncelikli olarak cinsiyet hormonları ile etkileşimde olan hormonlardır. Bununla beraber kadınlar için yumurtalıklar, erkekler için de testislerin doğru çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu faktörlerin doğru ve sağlıklı çalışabilmesi için tiroit hormonlarının normal seviyede olması oldukça önemlidir. Tiroit hormonlarının az ya da çok çalışması kadın ve erkek doğurganlığında olumsuz etkilere sebep olmaktadır.

Tiroitlerin doğru ve yeterli çalışması, gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini de sağlamaktadır. Eksik çalışan tiroit hormonları; kısırlık sorununa yol açabildiği gibi, hamilelikte erken doğuma da sebep olabilmektedir. Bunun dışında gebeliğin olması gerekenden düşük kiloda olmasına yol açabilir, bebeğin gelişimi geri kalabilir.Tiroid hormonları erkek kısırlığında % 30 oranında etkili olurken, kadın kısırlığında % 35 oranında etkili olabilir.

Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi - Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?
Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?

Tiroid hormonunun gebeliğe etkisi nedir?

 • Bebeğin zeka gelişimi olumsuz etkilenebilir,
 • Bebek düşük kiloda doğabilir,
 • Erken doğum riski meydana gelebilir,
 • Erken gebelik dönemlerinde düşük meydana gelebilir,
 • Gebelik sağlıksız ilerleyebilir.

Hipotiroidi (az çalışan tiroidler)

Tiroitlerin az çalışması; otoimmün hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu sorun sebebiyle tiroit bezinin işlevi hasar görür ve daha az çalışır. Otoimmün, vücudun kendi organ ve dokularını yabancı gibi algılayıp zarar vermesidir.  Bağışıklık sisteminin tehlike olarak gördüğü alan tiroit bezleri ise, iltihap söz konusu olabilir. Guatr ile birleşen otoimmün, Hashimoto tiroidit denilen hastalığı oluşturur. Hipotiroidi her yaştaki kişiyi etkisi altına alabilir. Ancak genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülmektedir.

Kadınlarda hipotiroidin yükseldiği dönemler vardır. Bu dönemler ise:

 • Genç kızlığa geçiş dönemi
 • Hamilelik dönemi
 • Menopoz dönemi

Bu üç dönemde de kadınların hormonal dengeleri değişmektedir. Bu sebeple de tiroit açısından risk altında olunduğu süreçlerdir. Hipotiroidi, insan vücudundaki hormonların dengesizleşmesine yol açabilmektedir. Hormonların dengesizleşmesi neticesinde de birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında gebeliğe engel olabilecek sorunlar da yaşanabilmektedir. Bunun tedavisinde, gebeliğe engel olan hormonların tedavisi yapılarak sorun çözülebilir. Bu açıdan kişilerin düzenli kontrollere gitmesi gerekir.

Hipotiroidizm olan kişilerde, adet dönemleri uzun aralıklarla yaşanmaktadır. Bunun dışında yumurtlama problemleri meydana geşeceği için bazen adet araları çok kısa olurken, bazen de oldukça uzun süre adet görülmeyebilir.

Bu tür adet düzensizlikleri hipotroidizm olan kadınlarda, normal tiroid fonksiyonları olan kadınlara göre ortalama 3 kat daha fazla etkili olur. Tiroid bezindeki az çalışma, doğum sonrası süt üretimini uyaran prolaktin hormonunun seviyesini artırmaktadır. Bu sebeple de yumurtlama baskılanır.  Hipotiroidizm kadınların yumurtalıklarında kist meydana getirerek, gebe kalmayı engelleyici olan polikistik over hastalığına (PKOS) yakalanma riskini arttırmaktadır.

Hipertiroidizm (fazla çalışan tiroid):

Hipertiroidizm kadınlarda, erkeklere göre daha yaygın görülen bir sorundur. Bu durum kadınlarda kısırlık gibi sorunlara yol açabilir. Bununla beraber gebe kalınsa dahi düşük riski oldukça fazladır.

Tiroit bezinin fazla çalışması, tiroit hormonunun fazla üretilmesine yol açmaktadır. Bu durumda da kan dolaşımına daha fazla hormon salgılanması söz konusu olmaktadır.  Bu durumda hipertiroidizm olduğu söylenebilir.

Özellikle de aşırı zayıf kişilerde ya da kısa sürede fazla kilo vermiş kişilerde gebe kalma şansı azalmaktadır.

Tiroit Hormonları kısırlık - Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?
Tiroit Hormonları Hamile Kalmayı Engeller mi?

Belirtileri:

 • Halsizlik,
 • Sinirlilik,
 • Ellerde titreme,
 • Kalbin hızlı atması,
 • Sıcağa hassasiyet,
 • Adet düzensizlikleri,
 • Saç dökülmesi,
 • Ciltte incelme

Kısırlık sebebi hipertroidi olursa, TSH düzeyi yani tiroid uyarıcı hormon düzeyini istenen seviyeye çekecek bir tedavi yapılmalıdır. TSH seviyesinin olması gereken düzeye çekilmesine rağmen, hamilelik gerçekleşmiyorsa;  endokrinoloji uzmanına gidilmesi gerekir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkların nedeni tiroid olabilir mi?

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde tiroid otoinimütesi adı verilen hasimoto hastalığı ve greys hastalığı gibi sorunlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının düştüğü gözlemlenmiştir.

Çeşitli durumlarda tiroid hormonları normal olsa da, antikor seviyesine ya da tiroid belirtilerine uygun şekilde ilaç kullanılması faydalı olabilmektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar östrojen hormonu seviyesini yükseltmektedir. Bu durumda da hipotiroidi eğilimini arttırabilir. Bu tiroid hormonlarının kullanılmasını gerektirebilir.

Gebelikte tiroit hastalığının gelişme riski olan kişiler kimlerdir?

 • Kan bağı olan anne ve baba adayları,
 • Şeker hastaları,
 • Hamilelikten önce tip 1 diyabeti olanlar,
 • Kanında anti TPO antikoru yüksek olanlar,
 • Tiroit öyküsü olanlar,
 • Düşük öyküsü olanlar gebelikte tiroit için risk grubundadır.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu