Güzellik

Tırnaklarda morarma neden olur ?

Sağlıklı olan tırnak hem mevcut rengin hem de mevcut şeklinde kolayca anlaşılabilir.

Tırnakta meydana gelen renk ve şekil değişiklikleri kişinin vücudundaki ve tırnaklarındaki başka herhangi bir hastalığın işareti olabilmektedir. Tırnaklarda morarmalar genel olarak ayak tırnaklarında sıkça rastlanan bir sorundur. Tıp dilinde bu siyanoz olarak adlandırılmaktadır. Tırnak morarmaları nedeniyle tırnakta kalınlaşma sorunu da meydana gelebilmektedir.

Tırnak morarmalarına neden olan esas sorun vücudunuzdaki oksijenin yeterli düzeyde bulunmamasıdır. Astım hastalıklarında hasta nefes alma sıkıntısı yaşar. Bu nedenden dolayı bu hastalığın mevcut olduğu durumlarda vücudunuza gerekli olan oksijen alınamadığı zaman tırnak morarmalarımeydana gelebilir. Tırnaklarınızda mor lekeler görürseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünmeli ve morarmaları ciddiye almalısınız.

Tırnak morarmalarının bir diğer nedeni ise sağlıklı olmayan ayakkabılar giymenizdir. Ayaklarınız için sağlıklı olan ayakkabılar, ayağınızı hiçbir şekilde sıkmayan, çok düz veya yüksek topuklu olmayan, burun kısımları dar olmayan ayakkabılar demektir. Dar olan ayakkabılar, parmaklarınıza ve parmaklarınızız üst kısımlarında bulunan tırnaklarınıza baskı uygulamaktadır. Bu uygulanan baskılar tırnaklarınızda morarma ve kalınlaşmaşikâyetlerine neden olmaktadır.

Tırnaklarınızın uzunluk seviyeleri de tırnak morarmalarına neden olabilmektedir. Aşırı uzun olan tırnaklarınız ayakkabınızın ön kısmına çok temas edeceği için bir süre sonra geriye doğru itilmelerine neden olur. Bu yüzden de geriye itilen tırnaklarda morarmalar oluşur.

Tırnak morarmalarının bir başka nedeni ise tırnak mantarlarıdır. Mantar dermatofit adı verilen organizmalar aracılığıyla oluşan bir sağlık sorunudur. Tırnaklarınızın yatağına ve tırnak plağına yerleşen bir enfeksiyon olduğu bilinmektedir. Tırnakta meydana gelen sorunların %50si tırnak mantarları yüzünden oluşmaktadır.

Tırnak mantarlarının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler; tırnaklarda pul halinde kalkmalar, tırnak altlarında zaman zaman kirlerin birikmiş olması, ayak tırnaklarınızda meydana gelen acı, tırnaklarınızda sarı, yeşil ve kahverengi renkler oluşması ve tırnaklarınızın yapısında mantar var ise tırnaklarınız önce sararır ve sonrasında morarmalar başlayabilir.

Sağlıklı olmayan ayakkabılardan kaynaklanan bir sorun var ise tercih edeceğiniz doğru bir ayakkabı tercihiyle ortadan kalkabilir. Bir müddet deri ve kaliteli ayakkabılar giymeniz tırnaklarınızın iyileşmesini sağlar. Yazın terletmeyen ayakkabılar giymeniz de işe yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Hıçkırığı Nasıl Geçer ? başlıklı makalemizde Bebeklerin Hıçkırığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu