fbpx
Pratik Bilgiler

Tıkanan Lavabolar Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığını hepimiz hayatımızda bir kez bile olsa muhakkak yaşamışızdır. Lavabodan su gitmez, pompalamak zorunda kalırsınız uzun uzun ama nafile!  İnatçı bir şekilde açılmayan lavabonuzun dirsek yada dönüş noktalarında yağ yada saç vb. birikintiler oluşmuş olabilir. Uzun zaman kullanılan tesisatlarda bu durumun oluşması gayet doğaldır ve  lavabo açmak bazan cehennem azabına dönüşebilir.

 Bu sıkıntının birçok çözüm yolu var elbette;

Ama önce kendi çabanızla bir lavabo nasıl açılır onu aktarmak istiyorum size, önce; tıkalı lavabonuza elbette pompalama işlemi yapmalısınız bu şekilde basınç uygulayarak bazan bu sorunu çok pratik bir şekilde halledebilirsiniz. Eger bu yöntemi denediniz ve sonuç alamadı iseniz, bir tornavida yardımı ile süzgeç bölümüne müdahele edebilirsiniz, bu da sonuç vermedi ise; bir tulum giyip tesisat çantanızı elinize almanız gerekebilir. Lavabonuzun alt kısmındaki dirseği sökmeyi deneyin, bu çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir uygulama söküm işini yaptıktan sonra içindeki contayı düşürmeden dirsekteki suyu boşaltın ve içinde herhangi bir tortu yada tıkanıklık olup olmadığını kontrol edin, var ise bunları temizleyip aynı şekilde tesisatı yeniden kurun, bu yöntem genellikle sonuç verir ama olmadıysa canınızı sıkmayın, her dersin bir çaresi var .

Kimyasalları kullanacağız.

 Marketlerde satılan lavabo açıcıları deneyerek devam edebiliriz, farklı markalar altında satılan ürünler çoğunlukla işimizi görür, bunlardan bazıları küçük partiküller içerir önce yarısını lavaboya döker, sonrada üzerine su döküp açılmasını sağlayabilirsiniz, yada son zamanlarda kullanılan hava bombaları işinize yarayabilir. Bu hava bombalarını da yine sprey şeklinde marketlerde bulabilirsiniz, lavabonuzu 10 – 15 cm su ile doldurduktan sonra, süzgeç bölümünü kapatarak bir defa kullanacağınız bu aparat çok daha etkilidir. Kulaktan dolma laflarla sakın lavabonuza asit, ya da kezzap ve yağ çözücü karışımı dökerek tıkanıklığı açmaya kalkışmayın sakın. Çünkü hem sağlığınız açısından tehlikeli hem de bazı binalarda tesisat yapıları fazla dayanıklı olmadığı için hele hele  ara katlarda oturuyorsanız, su borusunu delebilir ve komşularınızın evine su sızmasına neden olabilirsiniz. Tüm pratik çözümleri denemenize rağmen hala sonuç alamadıysanız en etkili çözümü şimdi açıklayacağım; önce üzerinizdeki tulumu çıkarın ve hemen bir tesisatçı çağırın. İş bilenin, kılıç kuşananın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu