Anne

Süt Pompası Seçimi ve Kullanımı

Bazen bebeğinizi emzirecek vaktiniz olmayabilir ve siz yokken ona verilebilsin diye sütünüzü sağmak durumunda kalabilirsiniz. Bu işlemi elinizle de, pompa yardımıyla da yapabilirsiniz. Ama pompa kullanmak, annelerin çoğuna elle sağmaktan daha kolay gelir.

Kullanmanızın sebebi ister iş hayatına geri dönmek olsun, ister pompanın sağladığı esneklikten yararlanmak olsun pomba seçenekleri bir hayli çoktur. Hangi göğüs pompasının sizin  için en uygun olduğuna (manuel mi, elektrikli mi?) karar verirken kendinize aşağıdaki soruları sorun. Eğer hâlâ emin olamıyorsanız, yardım isteyin. Doktorunuz ya da bir laktasyon danışmanı en iyi seçimi yapmanız konusunda size yardımcı olacak ve sorun çıktığı zaman da yardım elini uzatabileceklerdir.

Göğüs pompasını ne sıklıkta kullanacaksınız? Bebeğinizden seyrek olarak uzak kalacaksanız ve süt üretiminiz de rayına oturmuşsa, basit bir el pompası işinizi görecektir. Bu pompalar ucuzdur ve ebatları küçüktür. Sağmak için kulpunu sıkmanız yeter. Eğer tam zamanlı çalışmak üzere iş hayatına geri dönmeniz söz konusuysa veya bebeğinizden günde birkaç saatten fazla uzak kalacaksanız elektrikli pompa almanız uygun olur. Elektrikli pompalar göğüslere el pompalarından daha fazla uyarım sağlar. Böylece göğüsleriniz boşalmış ve süt üretiminiz korunmuş olur.

Mümkün olduğunca çabuk mu pompalamanız gerekiyor? Normal bir pompalama seansı her bir göğüs için 15 dakika kadar sürer. Pompalama işini işyerinde ya da zamana karşı yarışırken yapmak durumundaysanız, her iki göğsü aynı anda pompalamaya olanak veren elektrikli pompalardan edinebilirsiniz. Duble pompalar, pompalama zamanını yarıya indirir.

Süt pompası fiyatları ne kadar? Göğüs pompalarını tıbbi malzeme satan dükkanlardan, eczanelerden, bebek mağazalarından bir çok indirimli marketten alabilirsiniz. Manuel pompaların fiyatı 100 lira civarındayken, yanında taşıma çantası ve süt biriktirmek için bir termosuyla birlikte satılan elektrikli pompaların fiyatı 400 liradan fazladır. Az da olsa mikrop kapma riski olduğu için, kullanılmış pompa ödünç ya da satın almanız tavsiye edilmez.

Pompanın montajı ve taşınması kolay mı? Pompanın sökülüp takılmasının ve temizlenmesinin zor olması moralinizi bozacak ve hevesinizi kaçıracaktır. Her gün pompayı işe taşıyacaksanız ya da onunla seyahat edecekseniz, hafif bir modeli tercih etmelisiniz. Bazı pompalar taşıma çantası ve sütün biriktirilebileceği bir termosla birlikte satılmaktadır. Bir de çalışırken çıkardığı ses meselesi var. Elektrikli modellerin bazıları daha az ses çıkarır. Mahremiyet sizin için önemliyse, fazla gürültülü çalışmayan bir modeli tercih edin.

Emiş gücü ayarlanabiliyor mu? Bir kadının kolayına gelen bir şey başka bir kadın için zor olabilir. Emiş gücü ayarlanabilir bir modeli tercih edin. Manuel modellerde pompa kolunun konumunu ayarlayabilirsiniz.

Göğüs siperlerinin ebatları doğru mu? Her göğüs pompasında, göğsün üst tarafınaa yerleştirmek için tasarlanmş siper adı verilen koni şeklinde bir kapak vardır. Standart göğüs siperinin çok küçük olduğu endişesini taşıyorsanız, diğer seçeneklerin ne olabileceğini öğrenmek için üretici firmalarla temas kurun. Daha büyük siperleri bulmak da mümkündür. Her iki göğsü de aynı anda pompalamak istiyorsanız, pompanın çift göğüs siperli olmasına dikkat edin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu