Çocuk

Süt içmek, çocukların beslenme alışkanlıkları içerisinde neden olmalı?

Çocukların beslenme düzeninde süt mutlaka yer almalı çünkü  C vitamini ve demir dışında tüm besin öğelerini içeriyor. Süt içmek ve bunu alışkanlık haline getirmek hem çocuklarının vücudun sağlıklı gelişimi ve hem de bağışıklık sisteminin korunması açısından oldukça önemli. Özellikle çocuklar okula başladıktan sonra çok daha fazla hastalanabiliyor, bu nedenle her çocuk güçlü bir bağışıklığa sahip olmalı. Aksi durumda çocuklar hem hastalıktan kurtulamıyor hem de iyileşme süreçleri daha uzun olabiliyor.

Süt, çocuk gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip, zengin kalsiyum kaynağı olması sebebiyle kemik sağlığı için de bebeklikten başlayarak çocukların mutlaka düzenli tüketmesi sağlanmalı.  Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde kemiklerin gelişiminde büyük rol oynuyor.

Her çocuk sütü içmek konusunda hevesli olmayabilir. Bu yüzden bir anne olarak, çocuğunuzun süt içme alışkanlığı edinmesini sağlamak için çeşitli yöntemlerle sütü sevdirebilirsiniz. Çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar, onunla birlikte siz içerseniz ya da çocuğun görebileceği şekilde süt tüketirseniz, bu konuda da sizi örnek almaya başlayabilir. Bu konuda ebeveynlere iş düşüyor, siz beslenmesi konusunda hassas davranırsanız, çocuğunuz da zamanla size uyum sağlamaya başlayacaktır.

sut icmek cocuk - Süt içmek, çocukların beslenme alışkanlıkları içerisinde neden olmalı?

Eğer çocuğunuz sütü sade içmeye yanaşmıyorsa süt ile hazırlayabileceğiniz tarifler sayesinde bu besini vücuduna almasını sağlayabilirsiniz. Örneğin süt tüketimini arttırmak için, yaptığınız yemeklerde konabilecek olanlara süt ilave edebilirsiniz. Püre ve süt koyabileceğiniz çorbalar işinizi kolaylaştırabilir. Muzlu süt de çocukların hoşuna gidebilir. Hatta hazırlarken birlikte bu işi yaparak eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sütün yanına muz kadar yakışan bir diğer besin de badem. Bu saydıklarımız dışında sütü birçok tarifte kullanabilirsiniz, biraz araştırarak kendinize sütle yapabileceğiniz yiyecek ve içecekler için güzel bir liste yapın.

İşte süt içmeye önem vermek için 8 sebep:

  1. Süt, kemik sağlığının korunmasına ve gelişimine destek olur bu nedenle her çocuk mutlaka bebeklikten başlayarak, çocukluk dönemi sürecinde süt içmeli. Çocukken edinilen bu alışkanlık ileriki yaşlarda da süt içmeyi kolaylaştıracaktır.
  2. Çocukların sağlıklı gelişebilmesi beden sağlıkları açısından çok önemli bu  nedenle hem gelişiminin verimli sağlanması hem de kemiklerinin gelişimi açısından süt mutlaka beslenme listesinde yer almalı. Hücre yenilenmesi konusunda etkisi nedeniyle süt günde 2 bardak tüketilmeli.
  3. Doğru beslenilmediği zaman bağışıklık sistemi zayıflar ve vücudu dirençsiz bırakır bu da hastalıklara davetiye çıkarır. Süt içmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve korunmasını sağlar.
  4. Dişler yetişkinler kadar çocuklar açısından önemli. Özellikle diş değişimi sonrasında çocuklarınızın daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması için olmak süt içme alışkanlığını mutlaka edindirin.
  5. Çocuğunuz bağırsakları yavaş çalışıyorsa, bu sorunu çözmek için süt tüketmesinde fayda var.
  6. Obezite günümüzde özellikle çocuklarda artış göstermeye başladı bunun en büyük sebebi de bilinçsiz ve düzensiz beslenme şekli.  Çocuğunuzun obezite sorunu varsa ya da obeziteye meyilli ise mutlaka önlem almalısınız. Bu durumda doğru beslenmenin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Süt içmek de bu açıdan önemini bir kez daha gösteriyor çünkü kilo alımını önlemek ya da kilo verebilmek için çocuğun süt tüketimine önem vermelisiniz.
  7. Çocuğunuz sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsa, kaslarının gevşemesini sağlamak ve yorgunluğunun azalması için günlük  süt tüketimine önem verin.
  8. Kalp sağlığı açısından süt tüketimi önemli. Çocuklarınızın daha sağlıklı bir kalbe sahip olması ve kalp hastalıklarından korunabilmesi için sütün ne kadar önemli olduğunu unutmayın.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu