Hamilelik

Suda Doğum Rehberi:Ne zaman ve Nasıl Yapılır ?

Suda doğum,son zamanların en popüler doğum şeklidir ve pek çok anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni suda doğumun çok daha rahatlatıcı olması ve daha kolay gerçekleşmesidir. Bu doğum şekli hakkında merak edilen çok konu vardır. Merak edilen tüm detayları açıklayalım;

Suda Doğum Nedir ?

Suda doğumdoğum sancılarını azaltmak için kullanılan bir normal doğum tekniğidir. Ayrıca sezaryen doğuma alternatif olarak geliştirilmiştir. İlk suda doğum 1800′lü yıllarda Fransa’da yapılmıştır. Doğumu çok uzun süren bir gebenin doğum sancılarını azaltmak için bir küvetin içine sıcak su doldurulmuş ve gebe orada doğum yapmıştır. 
Günümüze uzanan suda doğum akımı ise ilk olarak 1970′lerde Rusya ve Fransa’da başlamıştır. Sonraları 1980′lerde ve 1990′larda Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Suda doğum, annenin doğum anından başlayarak ılık bir su içerisinde doğumu yapması anlamına gelir. Bu doğum iki şekilde gerçekleşir.

 • Birincisi; anne sancıları başladığı anda suya girer ve doğum gerçekleşeceği zaman hastaneye alınır. Doğum hastanede gerçekleşir.
 • İkincisi ise; sancılar başladığı andan itibaren doğumun gerçekleşmesine kadar uygulana yöntemdir.
suda dogum - Suda Doğum Rehberi:Ne zaman ve Nasıl Yapılır ?

Suda doğumun faydaları nelerdir ?

 • Suda doğum anne adayının sancılarını azaltır.
 • Bebek anne karnındaki sudan çıkıp tekrar suya girdiği için ortama daha çabuk uyum sağlar ve daha az ağlar.
 • Anne adayının vajinası daha çabuk açılır ve doğum daha rahat gerçekleşir.
 • Anne adayının ılık su içinde kan akışı arttığı ve damarları daha çok gevşediği için bebek daha fazla oksijen alabilir.
 • Suda doğum süresi normal doğumlara göre çok daha kısadır. Bu süre 3 ya da 4 saat daha kısa olarak tespit edilmiştir.
 • Bu doğumdan sonra bebeklerin emzirilmesi çok daha kolay olur.
 • Bu doğumdan sonra bebek gelişimde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Suda doğumun asıl faydası anneye daha rahat ve az ağrılı bir doğum sağlamasıdır. Suyun sıcak olmasını ve suyun kaldırma kuvvetini hesaba katarsak bu etkenler annenin rahmine giden kan akışını hızlandırır ve bu da rahim kasılmalarını daha etkin bir hale getirir. Kan akışı ile birlikte rahme giden oksijen miktarı da artar, ve bu oksijen miktarının artması ağrıların azalmasına sebep oluyor. Ayrıca bu vajina ağzının daha gevşek bir hale gelmesini sağlıyor ve bu da bebeğin çıkışını kolaylaştırıyor. Ayrıca o bölgenin doğumda yırtılma ihtimalini de azaltıyor

Bebekler için de suda doğumun faydalı vardır. Suda doğan bebekler sıvı bir ortamdan hemen kuru bir ortama geçiş yapmadıkları için daha yumuşak bir geçiş sağlanır. Böylece hayata yeni gözlerini açacak olan bebek kendini daha güvende hisseder. Uzmanlar suda doğan bebeklerin diğer bebeklere göre daha az ağladıklarını söylüyorlar. Bu da bebeklerin daha az stresli oldukları görüşünü kanıtlıyor. Suda doğan bebekler daha sakin oluyorlar.

Suda doğum yapmak her ne kadar iyi bir yöntem olsa da herkese uygulanamıyor. Genital bölgede enfeksiyonu olan kişiler, şeker hastası olan gebeler, gebelik zehirlenmesi geçirenler, ters gebelik olasılığı olanlar, erken doğum yapan kişiler, çoğul gebelik yaşayan kişiler, bebeğinde gelişimsel gerilik saptanan kişiler suda doğum yapma hakkına sahip değillerdir.

suda dogum nasil yapilir 1024x683 - Suda Doğum Rehberi:Ne zaman ve Nasıl Yapılır ?

Suda doğumun zararları nelerdir ?

 • Bu doğumdan sonra bebeklerin ciğerine su dolma riski vardır. Bazen bu suyu atamayabilirler ve boğulma tehlikesi yaşayabilirler.
 • Bebekler sudan bazı mikroplar alabilir ve enfeksiyon ile karşılaşılabilir.

Suda Doğumun Riskleri Var Mıdır?

Sağladığı kolaylıkların yanı sıra riskleri de yok değil. Diğer doğum türlerinde yaşanacak tüm riskler bu yöntem için de geçerlidir. Doğum şeklimize her ne kadar kendimiz karar versek bile olası bir komplikasyon nedeniyle isteğimiz dışı bir doğum şekliyle karşılaşmamız gerekebilir. Suda doğum için annenin isteğinden çok hamileliğinin seyri de oldukça önemlidir. Bu yüzden bir hekime danışılmalıdır.

Suda Doğuma Engel Olabilecek Faktörler

Suda doğuma engel olabilecek en büyük nedenler, annenin genital bölgesinde yara ya da mantar gibi faktörlerin bulunmasıdır. İkiz ya da üçüz bebek sahibi olacak annelere de bu yöntem ne yazık ki önerilmiyor. Bu yöntem, anne adaylarına genellikle ilk değil iki ya da üçüncü doğumlarında öneriliyor. İlk doğum tüm anne adayları için zordur. Vajina istenilen ölçüde açılmayabilir, stres ve heyecana bağlı olarak kasılmalar önlenemeyebilir. Bu gibi durumlar yaşanacağı için suda doğum ilk doğum için önerilmez. Anne ile birlikte bebeğin de anne karnındaki durumu, bu doğum şekli için önemlidir. Ağırlığı 4 kilodan fazla olan bebekler için de bu yöntem uygulanmamaktadır.

Suda doğum kesinlikle uzman kişilerin gözetiminde yapılmalıdır. Hijyen bu aşamada oldukça önemlidir. Su sıcaklığı doğum boyunca 37 derecenin altına düşmemelidir. Bu doğum şeklinde suni sancı verilmediği için anneye büyük bir iş düşer. Annenin tansiyonu ve bebeğin kalp atışı doğum sonuna kadar büyük bir hassaslıkla takip edilmelidir. Doğum gerçekleştiğin de anne ve bebek sudan çıkarılır. Annenin kanamasının ne derecede olduğu kontrol edilmelidir.

suda dogum nedir - Suda Doğum Rehberi:Ne zaman ve Nasıl Yapılır ?

Doğum her ne kadar zor bir süreç olsa da suda doğum anne adaylarına doğum süresinin kısalması gibi faydalar da sağlar. Su, rahmin kan akışını arttıracaktır. Böylece bebeğe giden oksijen miktarı da artar. Ebeveynlerin en büyük korkusu bebeğin boğulma riskidir. Ancak unutulan bir ayrıntı vardır, bebek doğuma kadar içi sıvı dolu olan anne karnında gelişimini sürdürmektedir. Bebeğin ciğerleri ve diğer tüm organları suya alışıktır. Ağrısız ve rahat bir doğum isteyen tüm anneler bu doğum şeklini göz önünde bulundurabilirler.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu