Tüp Bebek

Stres Kısırlık Yapar Mı?

Kısırlık pek çok kadının kabusu olmayı sürdürüyor. Kısırlık yüzünden çocuk sahibi olamayan kadınlar bu sorundan kurtulma adına modern tıbbın imkanlarından yararlanmakta, bebek sahibi olmak için tüm şartları zorlamaktadır. Kısırlığın sadece fiziksel sebeplere bağlı olmadığı, psikolojik nedenlerinin de bulunduğu unutulmamalıdır. Özellikle stres kısırlığın daha ciddi seviyelere ulaşmasının en büyük nedenlerinden birisidir. Stresten kurtulmayı başaran kadınların gebe kalma şansının arttığı gözlemlenmiş, stresin bebek sahibi olunmasına engel olan faktörler arasında yer aldığı anlaşılmıştır.Reklam

Fiziksel stres yaşamakta olan bir kadının gebe kalmasının daha zor olduğu göz önüne alındığında stresin gebelik üzerindeki etkisi çok daha net şekilde anlaşılmaktadır. Bu nedenle stres mutlaka azaltılmalı ve gebe kalabilme adına stresten kurtulma yolları denemeye başlanmalıdır. Psikolojik destek alınması ise atılacak en etkili adımlardan birisi olarak öne çıkmaktadır.

Kısırlık sorunu ile mücadele ediyorsanız bu problemi çözüme ulaştırmak için stres faktörünü de hesaplamalı ve stresinizden arınmak için gerekli adımları bir an önce atmaya başlamalısınız. Hamile kalma şansınızı yükseltmek ve hayalini kurduğunuz bebeğe kavuşmak sizinde en doğal hakkınız.

İnfertilite tedavisi çiftler üzerinde strese neden olabilmektedir. Tedavi başarısızlıkla sonuçlanırsa bu durum  çiftleri hayal kırıklığına uğratmaktadır. Hayatları üzerindeki kontrollerini kaybettiklerini hisseden çift yoğun bir stres sürecine girebilmektedir.

Stres Kısırlığa Neden Olur Mu?

Stresin kısırlığa sebep olup olmadığı en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Stresin direk kısırlığa neden olduğunu belirleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak bazen yüksek seviyede yaşanan stresin kadınların hormonlarında değişikliklere neden olduğu ve düzensiz yumurtlamanın yaşandığı görülebilmektedir. Yapılan bazı çalışmaların sonucuna göreyse aşırı stres, erkeklerde sperm üretiminin azalmasına neden olurken, kadınlarda ise tüp tıkanıklığının meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Stresin Ortaya Çıkardığı Durumlar

Kısırlık yüzünden sosyal olarak içe kapanan insan sayısı yadsınamayacak kadar fazladır. Bir türlü azalmak bilmeyen iç sıkıntısı ve bir yere ait olamama duygusu kişilerde sıklıkla görülmektedir. Duygusal dalgalanmalar yaşanmakta ve eşle olan ilişkinin sarsılması yine stresin getirdiği olumsuzluklar içerisinde bulunmaktadır. Unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü çekilmesi, iştahta azalma veya artış olması, uyku düzeninin bozulması stres kaynaklı ortaya çıkan problemler arasındadır.

Stres Tipleri Hangileridir?

Akut: Aniden karşılaşılan bir olay, mesela saldırı gibi.

Subakut: Birbirini tetikleyen olumsuz olaylar zinciri. Sevilen birinin kaybedilmesi ve yas tutma buna örnek gösterilebilir.

Kronikleşme süreci: Farklı zamanlarda yaşanılan stres ve bu stresi yaşamaya mecbur kalmak.

Kronik: Aralıksız bir şekilde stres yaşamak

Stresi Azaltma Yolları

Stresi azaltabilmek için atabileceğiniz bazı adımlar bulunmaktadır. Eşinizle açık ve net şekilde konuşup onunla iletişim kurmayı denemenizin büyük yararı olabilir. İnsan ruhunu rahatlatan aktivitelerle uğraşmak yine yaşanılan stresin azalmasını sağlayabilir. Çok abartmadan yürüyüş ve koşu yapılıp yaşanılan stres azaltılabilir. Bir psikolog ile görüşüp profesyonel destek almak ise en doğrusu olacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu