Psikoloji

Sosyal Fobi Tedavisi

Günümüzde en sık bir şekilde görülmekte olan psikolojik rahatsızlıklardan biri olan sosyal fobi, kişilerin birçok rahatsızlık yaşamasına neden olmaktadır. Kişilerin özgüven eksikliği ve ya sosyal ortamlara karşı korkusu olarak açıklanabilen psikolojik hastalık olan sosyal fobi günümüzde 10 kişiden 1’inde görülmektedir. Ülkemiz genelinde de kişilerde sık bir şekilde görülmekte olan sosyal fobi, utanç ötesi duyguların baş göstermiş olduğu bir hastalıktır. Sosyal fobi hastalığı kişilerde iletişim bozukluğuna, sosyal ortamlardan kaçınmalarına iş ve eğitim hayatlarının kötü geçmesine neden olmaktadır. Küçük yaşlarda görülen sosyal fobilerde kişilerin eğitim hayatını zedelemektedir. Sınıf ortamında çocukların soru sormamasına, sağlıklı arkadaşlık ilişkisi kuramamalarına ve düzenli olarak ödev yapamamalarına sebebiyet veren sosyal fobi rahatsızlığı ileriki yaşlarda kişilerde ise, aile ilişkilerinin bozulmasına, kariyer konusunda sıkıntılara, iş hayatında kişilerin başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu gibi birçok sorunlara sebebiyet veren sosyal fobi sorunu günümüzde psikiyatr yardımıyla giderilebilen bir hastalıktır. Hastalık genellikle 20 seansta tedavi edilebilmektedir. Hastalık derecesi düşük olan kişilerde ise seans sayısı daha düşük olmaktadır. Sosyal fobi tedavisi boyunca önemli olan kişilerin tedaviye açık olmasıdır.

Sosyal Fobi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Sosyal Fobide Bilişsel Davranışçı Terapisi

Sosyal fobi hastalığı yaşayan kişilerin birçoğu tedaviyi kabul etmemekte veya tedavi için uzman yardımı almamakta. Şunu bilmelisiniz ki, sosyal fobi konusunda tedavi almadığınız zaman bu hastalık ömür boyuna bile sürebilmektedir. Bu nedenle sosyal fobi hastalığı yaşayan kişilerin uzman yardımı alması mutlak bir şekilde gereklidir. Sosyal fobi tedavisinde bilişsel davranışçı tedavisi genellikle işe yaramaktadır. Uzman psikiyatrlar kişilerin öncelikle özgüvenini onlara geri kazandırmaktadır. Yaşamış oldukları korku hissini yok ederek onların son derece başarılı olduklarını kendilerine göstermektedir. Zamanla kormuş oldukları durumlarla onları yüzleştirerek başarı seviyelerini kendilerine göstermektedir. İlk zamanlar kişiler tarafından psikiyatr yönteminin işe yaramaz olduğu düşünülse de, daha sonraki seanslarda kişilerin bu düşünceleri ortadan kalkmaktadır. Tedavi boyuna kişilerin tedaviye açık olmaları gerekmektedir. Tedavi boyunca aktif olmaları, iyileşmek için çaba göstermeleri gerekmektedir. Sadece seanslarda değil kendi başlarına da, korkularını yenmeleri için girişimlerde bulunmaları onların daha kolay bir şekilde tedavi olmalarına yardımcı olacaktır. Bu şekilde yaşanan panik atakların önü kesilebilecektir.

Psikoterapi Ya Da Psikolojik Danışma Ne Kadar Sürer?

Psikoterapi süresi genellikle kişilerin yaşamış oldukları sosyal fobi hastalığının derecesine göre değişmektedir. Ağır ve orta dereceli sosyal fobi hastalarında tedavi 20 seansa kadar uzasa da, bu hastalığı düşük derecede yaşayanlar için seans sayısı daha azdır. Özellikle toplum önünde konuşma ve sunum sorunu yaşayan kişilerde tedavi süresi daha kısadır. Şunu bilmelisiniz ki ,tıpkı anksiyete bozukluğunda olduğu gibi sosyal fobide tedavi süresi kişilerin tedaviye katılım gösterme durumuna göre değişmektedir. Daha çok tedaviye eğilim gösteren kişilerde tedavi süresi daha kısa sürmektedir.

Sosyal Fobide Tedavi İlaçları

Sosyal fobide kişiler ilaçlar yardımıyla da tedavi görebilmektedir. Psikiyatr yardımı almadan sadece ilaç ile iyileşmek isteyen kişilerin iyileşmesi mümkün değildir. Psikiyatr yardımı olmadan ilaçların kullanılması uygun görülmemektedir. İlaçların seçilmesi de, sadece olarak uzman yardımıyla gerçekleştirilebilir. Uzmanlar tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve psikiyatr seanslarına katılmak tedavi sürenizin kısalmasını ve iyileşmenizi sağlamaktadır. Bazı tedavi ilaçları kişilerde bağımlılık yaratmaktadır. Öncelik olarak psikiyatr desteği almanız önerilmektedir. Sosyal fobi ilaçları genellikle anti depresan ilaçlardır. 1 yıl 6 ay süresince kullanıldığı zaman etki etmektedir. Kişilerin rahatlamasını sağlayan bu ilaçlar kimi zaman kişilerde uyku isteği getirmektedir. Sosyal fobisi olan kişiler iş sunumu yaptığında ve ya kalabalığı karışması gereken zamanlarda bu ilaçları kullanarak daha da rahatlayabilir. İlaçta bulunan rahatlatma etkisi bedensel olarak kişilerin belirtiler yaşamamasını sağlamaktadır. Bedensel olarak kişiler belirtileri yaşamayınca zihinsel olarak durumu kontrol etmeleri daha kolay bir duruma gelir. Bu nedenle ilaçlar bir bakıma etkili olarak görülmektedir.

Tedavi Süresince Kısaca Yapılan Neuro-Biofeedback Yöntemi

sosyal fobi tedavisi 1024x683 - Sosyal Fobi Tedavisi

Bu yöntem egzersizler şeklindedir. Kişilerin bu egzersizleri yaparak rahatlaması sağlanır. Kişiler yapmış oldukları bu egzersizler sayesinde sosyal ortamlarda üstlerine düşen bedensel belirtileri daha rahat ortadan yok edebilecek Geriye kalan zihinsel sorunlar ise kişiler psikiyatr yardımıyla yok edecektir. Sosyal fobi tedavisi süresince kişiler zaman zaman sosyal ortamlara girmeye de fırsat bulacaktır. Aynı tedaviyi gören kişilerle karşılaşarak kendisini daha özel hissedecektir. Tedavi süresince kişilerin her biri kendilerine özgüven kazandıracaktır.

Sosyal Fobi Başka Yollarla Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde sosyal fobi hastalığı yaşayan kişilerin birçoğu psikiyatr yardımı almamaktadır. Uzun müddetli sürebilen hastalık bazı durumlarda ömrü boyunca devam etmektedir. Kişilerden bazıları bu hastalıktan kendi kendilerine kurtulabileceklerini düşünseler de bu durum imkansızdır. Kesinlikle psikiyatr yardımı alınmalıdır. Aksi taktirde hastalık daha da ilerleyecek ve daha büyük sorunlar ortaya çıkacaktır.

Sosyal Fobi Süresince Hastalardan Neler Beklenir?

Sosyal fobi hastaları tedavi boyunca bazı girişimlerde bulunmalıdır. Sosyal fobi tedavisinden kaçınan kişiler tedavi seanslarının artmasına ve daha geç sürede tedavi olmalarına veya hiç tedavi olamamalarına sebebiyet vermektedir. Tedavi süresince psikiyatrın önermiş olduğu durumları uygulamak ve bu önerilerini göz önünde bulundurmak iyileşmenizde size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda tedavi süresince korkularınızla karşılaşacaksınız. Korkularınızla karşılaştığınızda korkularınıza yenik düşmeniz bu hastalıktan kurtulamamanıza neden olacaktır. Bu nedenle tedavi süresince sürekli olarak sosyal ortamlara girme girişiminde bulmanız gerekmektedir. Tedavi süresince cesaretli olmanız psikiyatr tarafından da önerilmektedir. Tedavi süresince hasta yakınlarının da üstlenmeleri gereken bazı görevler vardır. Onlara bu süre boyunca destek olmalı, sosyal ortamlar yaratmalı, onların da kendi fikirlerini sunmaları istenmektedir. Özgüven eksikliği yaşadıkları için onların bu konuda iyi olduklarını ve gerçekten de iyi fikirler ifade ettiklerini önemle belirtilmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu