Annegram.com

Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır

03.09.2018
121
Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır

Akrep Sokması Nedir?

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte akrep sokması vakaları artmaya başladı. Birçok insan akrep sokması sonucu hayata gözlerini yummaktadır. Bilinen 1750 tür akrep vardır. Bunlardan 50 tanesi zehirli olup 20 tanesi ölümcül sonuçlar doğurur. Sarı ve siyah renkli akrep türleri en çok karşılaşılan zehirli akrep türleridir. Akrep sokması bazı alerjik reaksiyonları tetikler. Akrep sokmasında gerekli tedbirler kısa sürede alınmazsa kişi hayatını kaybeder. Bebekler, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar akrep sokması karşısında vücut direnci daha düşüktür.

* Akrep Sokması Nasıl Anlaşılır?

Akrep soktuğu kişide şiddetli ağrı ve yanmalar oluşturur. Acı duyulan bölge uyuşmaya başlar. Sokulan bölgede karıncalanma ve şişlikler meydana gelir. Yaralıda kas seğirtmesi olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri gözlemlenir. Çift görme ve ağızda köpüklenmenin yanı sıra terleme, kusma, kan basıncında düşme ve yükselmeler görülür.

* Akrep Sokması İlk Yardımı Nasıl Yapılır?

Akrebin soktuğu yer bol sabunlu su ile yıkanır. Yaranın üstüne buz konulur. Yarayı kesmek, kanatmak, Isırılan bölgeyle oynamak tehlikelidir. Yaraya amonyak sürmek yanlış bir uygulamadır. Yaraya turnike yapmak ve yaralıyı hareketsiz bırakmak doğru değildir. Akrep ısırılan bölge kalp seviyesinin altında tutulur. Böylece zehirin vücuda yayılma hızı yavaşlatılır. Akrep, kolunuzu veya elinizi ısırdıysa yaralı bölgeyi kalbinizin altında tutup hareket ettirmeyin. Yakınlarınızdan mutlaka destek alın. Akrep sokması durumunda istemsiz kas hareketleri oluşur. Bu yüzden bir yakınınızdan sizi hastaneye götürmesi için yardım isteyin. Hastaneye giderken arabayı siz kullanmayın. Ağrı kesiciler akrep sokmasında ağrının şiddetini arttırır. İçerisinde opiat bulunan ağrı kesicilerden uzak durun.

Akrep Sokmalarında İlkyardım Nasıl Yapılır 1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.