Sağlık

Saçkıran Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Saçkıran Nedir ?

Saçkıran hastalığı isminin aksine, bir cilt hastalığı olduğu için sadece saçlarda değil cildin tüm bölgelerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Saçkıran nedir belirtileri nelerdir şeklindeki sorulara cevap vermek gerekirse; saçkıran cildin belirli bir bölgesinde küçük dairesel bir alandaki tüm kılların dökülmesi şeklinde görüşür. Saçkıran belirtileri; görülen bu bozuk para büyüklüğündeki kılsız cilt bölümünün sayısının artarak, başka bölgelerde de görülmesi ile devam eder. Bu aşamadan sonra görülen saçkıran belirtileri, bu küçük dairesel döküntülerin yayılarak birbirleri ile birleşmesi ve cilt yüzeyinde geniş alanlardaki tüm kılların dökülmesi şeklinde görülmektedir.


Saçkıran tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve hastaların neredeyse tamamında tedavi olumlu sonuçlanır. Saçkıran hastalığının belirtileri bağışıklık sistemindeki bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Ancak saçkıran hastalığının belirtileri oluşmasında stresin etkisi de büyüktür. Stres, saçkıran hastalığının belirtileri ve gelişmesini tetikleyen oldukça büyük bir faktördür ve hastaların mümkün olduğunca stresten uzak durması gerekir. Stres sorununun üstesinden gelen birçok hasta, saçkıran tedavisi sürecini herhangi bir ilaç kullanmadan tamamlamak ve adeta kendi kendini tedavi etmektedir.Saçkıran nasıl geçer sorusunun cevabı kişinin moralini yüksek tutmasında saklıdır ancak günümüz şartlarında insanların çoğu zaman stresten uzak durma şansı pek de fazla değildir. Bu nedenle Ahmet Maranki saçkıran kürü uygulaması ile de saçkıran tedavisi uygulanması mümkündür. Ancak kuşkusuz Ahmet Maranki saçkıran kürü uygulanmadan önce, saçkıran nasıl geçer sorusunu öncelikle ilgili muhatabı olan uzman bir hekime yöneltmek ve daha sonra Ahmet Maranki saçkıran tedavisini uygulamaya başlamak gerekir. Saçkıran sarımsak sürerek de büyük oranda tedavi edilebilir. Saçkıran sarımsak sürerek sorunlu bölgenin iyileştirilebileceği bir hastalıktır sözü bazı insanlara garip gelse de, Anadolu’da yüzyıllardır saçkıran sarımsak sürerek iyileştirilmektedir.


Saçkıran sarımsak sürülmesi bu bölgedeki bağışıklık sistemi hücrelerinin geri getirilmesini ve dolayısı ile saçkıran sarımsak sürülmesi ardından tekrar kıl çıkması sağlanmaktadır. Sarımsağın içerisindeki ekten kimyasallar deriyi uyararak, bağışıklık sistemi sorununun ortadan kalmasını sağlar. Ancak sarımsağın asit oranı yüksekliği nedeni ile cilde daha da fazla zarar verme ihtimali de vardır. Bu nedenle uygulamanın risklerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Saçkıran Hastalığı Nedir ?

Saçkıran hastalığının nedeni nedir ya da saçkıran nasıl geçer tarzındaki internet aramaları, en fazla can sıkan cilt sorunlarından biri olan saçkıran hastalığı hakkında bilgi edinmek isteyen insanların oldukça sık bir şekilde başvurduğu yöntemlerdendir. Saçkıran hastalığı kişinin dış görünümü üzerinde doğrudan olumsuz bir etki oluşturduğundan, çoğu insan bu durumdan utanarak hastalık ile ilgili bilgiyi internetten almak ister. Ancak saçkıran tedavisi olan ve günümüzde tedavi oranı %100′lere dahi varabilen bir cilt sorunudur ve hastaların bu durumdan utanmadan ve daha fazla vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekir.

sackitan nedir - Saçkıran Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Saçkıran hastalığının nedenleri tamamen bağışıklık sisteminin işlev bozukluklarından kaynaklanmaktadır ancak bu etkili tetikleyen en önemli unsur, kişinin yoğun stres içerisinde girmesidir. Bu nedenle saçkıran tedavisi olmaktan utanarak daha büyük bir stres içerisine girmek, sadece saçkıran hastalığının nedenleri ve sonuçlarının etkisinin daha da artmasını sağlar. Saçkıran tedavisi için biran önce hekime başvurulmalı ve hastalığın tedavisinin kesinlikle işe yarayacağından emin olunması gerekir. Çoğu hasta görülen saçkıran hastalığının nedenleri tamamen psikolojik olduğundan, bazı durumlarda hastaya herhangi bir ilaç dahi uygulanmaz ve hasta kendi kendini iyileştirebilir.


Saçkıran bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak da çok kısa süre içerisinde iyileşebilen bir cilt hastalığıdır. Özellikle Ahmet Maranki saçkıran hastalığı konusunda derin araştırmalar yapmış ve elde ettiği sonuçları halk ile paylaşmıştır. Birçok saçkıran nedir sorusunu soran insan, bu saçkıran bitkisel tedavi uygulamaları sayesinde sorunlu deride tekrar saç çıkmasını sağlayabilmiştir. Ahmet Maranki saçkıran hastalığının tedavisi için ısırgan otundan hazırlanan çok pratik ve her insanın evde kolaylıkla kendi başına hazırlayabileceği bir karışım önermektedir. Isırgan yağı, çam yağı ve sarımsak yağının karıştırılması ile elde edilen bu karışım, bir hafta boyunca her gece yatmadan önce sorunlu bölgeye masaj yaparak sürülür. 1 haftanın sonunda ilgili bölgede kılların uzadığı görülecek kadar ilerleme yaşanacaktır.Saçkıran sarımsak sürülerek de birçok durumda tedavi edilebilir ancak sarımsağın asit değeri yüksek olduğunda bu bölgedeki dokunun zarar görmesine de neden olabilir. Bu nedenle bilinçsiz kişilerin saçkıran sarımsak ile iyileştirilmeye çalışmaması gerekir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir ?

Saçkıran nedir sorusu ile saçkıran hastalığını inceleyeceğimiz yazımıza başlamak istiyorum. Saçkıran nedeni nedenleri henüz bilinemeyen bir rahatsızlıktır. Kişinin saç bölgesinde öbekler şeklinde saç dökülmeleri yaşanan saçkıran hastalığında, kadın ya da erkek ayrımı yoktur. İki cinsiyette de görülebilen saçkıran hastalığı kalıtımsal etkileri olduğu düşünülen bir rahatsızlıktır. Stresi bağlı olarak artış göstermesi de hastalığın bir diğer nedeni arasında görülmektedir.


Saçkıran neden olur bilinmese de hastalığın tedavi yöntemleri özellikle bitkisel yöntemler başta olmak üzer vardır. Saçkıran belirtileri nelerdir diye merak edenlere hemen söyleyelim saçkıranın herhangi bir belirtisi yoktur. Hatta saçkıran aniden ortaya çıkar kısa sürede saçta dökülmeler görülür. Bu dökülmeler çoğunlukla bir süre sonra geçebildiği gibi bazı hastalarda saçkıranlı bölgeler ömür boyu devam etmektedir. Saçkıran tedavisi söz konusu olduğunda halkın aklına ilk gelen bitkilerdir. Bazı bitkiler saçkıran tedavisinde etkin rol oynar. Bu bitkilerden en popüler olanı sarımsaktır.


Saçkıran sarımsak bitkisi kullanılarak yapılan merhem ile iyileşmeler kaydetmektedir. Hiçbir belirtisi hastalığın öncesinde kendini göstermeyen saçkıran rahatsızlığı hastada anide ortaya çıkınca hastanın psikolojisi de ani değişiklikler gösterir. Buna etkin olarak halkın hastalığın bulaşıcı olduğunu düşünmesi de ayrı bir gerçektir. Peki, saçkıran bulaşıcımıdır? Hayır, bilinenin aksine saçkıran hastalığı bulaşıcı değildir. Belirti göstermeden aniden kişide ortaya çıkar. Herhangi bir kaşıntılı ağrılı belirtisi olmadığı içinde bu hastalık önceden tespit edilemez. Zaten saçkıran hastalığının tek belirtisi saç başta olmak üzere ve erkeklerde sakalda dâhil olmak üzere saçsız ve tüysüz bölgelerin oluşmasıdır.


Saçkıran nasıl geçer bulaşıcı mıdır, öyle birine dokununca bizde de saçkıran oluşur mu tarzında ki düşünceleri ve soruları aklınızdan çıkarın. Zira saçkıranın böyle bir bulaşıcı özelliği yoktur. Belirtisi olmayan saçkıranın kalıtımsal olduğunun düşünülmesi şu açıdan önemlidir, ailesinde saçkıran olan kişiler belirti göstermese de hastalığın risk grubu arasındadır. Görüntü olarak hastaları yaşamdan soğutan bu can sıkıcı hastalık döneminde hastanın psikolojik destek alması tedavisi yönünde olumlu etkiler yapacaktır. Stresin ve üzüntünün tetiklediği düşünülen bu rahatsızlık hastada oluşacak psikolojik sorunlar yok edilerek tedavi edilmeye devam edilmelidir.

Saçkıran Tedavisi

Özellikle insanların sosyal olarak tekilleşmesine neden olan saçkıran hastalığı kadın veya erkek ayırmaksızın bütün bireylerde ortaya çıkabilmektedir. Saçkıran saçlarda oluşan yuvarlak şekillerde saç dökülmeleri hastalığın tek belirtisidir. Yani saçkıran hastaları bu hastalığın görsel belirtisi dışında başka bir belirtisi ile karşılaşmamaktadırlar. Saçkıran nasıl geçer? Saçkıran hastalığı bazen kişilerde bir süre sonra geçebilirken bazende uzun süre kişide yaşam sürdürmektedir, hatta yaşamı boyunca bu hastalığı çeken kişiler oldukça fazladır. Saçkıran tedavi yöntemleri genellikle bitkisel yöntemler olarak bilinmektedir. Çoğu hasta bitkisel tedavilerle bu rahatsızlığın tedavisini yapmaktadır. Saçkıran hastalığının tedavisi saçlı bölgeyi geri getirmeye yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu bölgeye uygulanan ilaçlar saçın geri gelmesini sağlamaktadır.

sackiran tedavisi - Saçkıran Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?


Saçkıran ilacı olarak kortikosteroidler, iğneler haplar ve ilaçlar şeklinde uygulanır. Saçkıranın tam anlamıyla etkin bir tedavi yöntemi yoktur. Bulaşıcı olmadığı bilinen bu hastalık herkeste oluşabilmektedir. Özellikle gençlerde ve çocuklarda daha fazla görülen saçkıran hastalığı, kalıtımsal olarak geçiş yaptığı düşünülen öngörülerden biridir. Saçkıran tedavisi nedir diye hastalar oldukça merak ederler. Çünkü saçkıran hastalığının nedeni bilinmediği için nedenine yönelik bir tedavi uygulanamamakta, ancak sonucu olan dökülmüş saçları geri getirmeye yönelik bir tedavi uygulanmaktadır. Saçkıran için ilaç tedavisi yanı sıra hastalar genellikle bitkisel destekli tedavilere yönelmiştirler. Zira hastalığın üzerinde bitkilerin etkileri oldukça yüksektir. Sarımsak bu bitkiler arasında adı en çok geçenidir.


Sarımsak bitkisi kına ve zeytinyağı ile ezilerek elde edilen kür hastalığın tedavisinde etkin bir bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu kür bir merhemi andırmaktadır. Saçkıran sarımsak ile hazırlanan bu merhem saçsız kalan deriye sürülerek tedavi edilir. İbrahim Saraçoğlu saçkıran tedavisi alanında ün yapmış hocalardan biridir. Fındık veya cevizden hazırladığı kürler ile bu hastalığın tedavisinde umut olmaktadır. Saraçoğlu hoca fındık veya ceviz içini suda kaynatarak bir kür elde ediyor ve bunu yaklaşık 5 hafta boyunca masaj yardımı ile saça yediriyor. Bu tedavi haftada bir defa olmak üzere beş hafta boyunca uygulanmaktadır. Saçkıran hastalığı kişide ağrılı bir hastalık olmamasına rağmen görüntü yönünden çok sevimsiz bir hastalıktır, buda hastanın sosyalliğini kaybetmesine neden olmaktadır.

Eğer çocuğunuzda saçkıran olduğunu düşünüyorsanız Çocuklarda Saç Kıran konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu