Sağlık

Regl (Adet) şişkinliği için neler yapılmalı?

Regl öncesinde ve regl dönemlerinde oluşan şişkinliklere, bir de ağrı eklenince bu dönem iyice çekilmez hale geliyor. En azından vücudunuzdaki şişkinliği azaltıp, biraz rahatlamak adına bazı besinleri daha fazla tüketebilir ve önerilerimizle regl öncesi şişkinliğinizden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Karşınızda regl şişkinliğini azaltan besinler…

1- İşe regl şişkinliğini gideren besinleri bol bol tüketerek başlayın. Maydonoz, yeşil elma, ananas, kiraz, limon ve tarçını bol bol tüketmeye çalışın. Bu besinler vücutta biriken ödemi atmanıza yardımcı olur ve sizi rahatlatır.

2- Tuzu tamamen kesin. Yemeklere tuz ilave etmenizden bahsemiyoruz. Sadece yemeklere tuz katmamaya değil içinde yoğun miktarda tuz barındıran yiyeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Turşu, tuzlu peynirler ve salamura gibi yiyecekler yememeniz gerekenlerin başında geliyor.

3- Melisa çayı tüketmeye çalışın. Melisa çayı şişkinliğinizi ve gerginliğinizi azaltacağı gibi ağrılarınızı dindirmeye de yardımcıdır.

4- Melisa çayına bir diğer alternatif rezene çayıdır. Rezene çayını daha çok regl şişkinliği probleminiz için kullanabilirsiniz.

5- Siyah çaydan vazgeçemeyenlerdenseniz, bu dönemde çayınızın demine dikkat etmelisiniz. Açık içmeyi tercih etmeniz gereken siyah çayı, limonla tatlandırabilirsiniz. Bu dönemde kafeinden ve asitli içeceklerden elinizden geldiği kadar uzak durmaya çalışın.

6- Bu dönemde demir vitaminini bol bol almanız gerektiğinden balık, tavuk ve et gibi protein içeren besinleri tüketebilirsiniz.

7- Ağrı ve şişkinlikten hareket edecek haliniz kalmamış olabilir ancak, günde 30 dakika yapacağınız yürüyüşler hem ağrılarınız hafifleyecek, hem de vücudunuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu