fbpx
Çocuk

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası sorgulama işlemleri PTT şubeleri tarafından yapılabilmektedir. Çocuk parası ile ilgili detayları vermeden önce bu konunun ne olduğunu açıklayalım. SGK Çocuk parası her yeni doğan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bebekler için verilen paradır ve çocuk parası olarak adlandırılır. Devlet tarafından verilen bu para karşılıksız olarak verilmektedir. Her yeni bir doğum yapan anne doğan çocuk için parası alma hakkına sahiptir. Her çocuk için sadece bir kere alınabilen paradır. Eğer anne doğum esnasında veya doğumdan kısa bir süre sonra vefat etti ise bu parayı baba alabilir. Çocuk parası birinci çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazlası için her doğan bebek için 600 lira olarak belirlenmiş ve devlet tarafından ödenmektedir. Bu belirtilen çocuk parası çıkarılan yasa tasarısının tarihi olan 15 Mayıs 2015 yılından sonra bebeğin doğmuş olması gerektirir.

Çocuk Parası Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Yeni doğmuş bebekler için devlet tarafından ödenen çocuk parası yattı mı öğrenmek için yapmanız gereken iki seçenek vardır. Bunlardan birini uygulayarak çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bu seçenekler aşağıda verilmiştir. Bunlardan herhangi birini uygulayarak paranın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Sorgulama

Çocuk parası hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenmek için yapmanız gereken e-Devlet kapısı hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise, size ait nüfus cüzdanı ile birlikte bir defaya mahsus postanelerden ödeyeceğiniz 2 TL karşılığında şifre alabilir ve e-Devlet sistemine giriş sağlayabilirsiniz. PTT çocuk parası sorgulama işlemi için şifreniz ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yaparak ödemeler kısmında doğum parası yatıp yatmadığı hakkında net bir bilgi alabilirsiniz.

PTT Şubelerinden Sorgulama

PTT çocuk parası sorgulama hesabınıza yatıp yatmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz. Size en yakın herhangi bir postaneye uğrayarak bu konu da net bir bilgi alabilir ve çocuk parası yattı mı bilgi alabilirsiniz. Bilgi almak için size ait yanınızda kimlik olması gerekmektedir. Yoksa bilgi verilmeyecektir.

Alo 170 ile Sorgulama

Alo 170 ile Sorgulama 1024x683 - PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon dan 170 tuşlayıp aramaya bastığınız zaman karşınıza Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığına ait çağrı merkezi ile iletişim sağlamış olacaksınız. Bu çağrı merkezinden çocuk parası ile ilgili her bilgiyi alabilirsiniz. Eğer çocuk parası 1 ile 2 ay içerisinde yatmadı ise arayarak çocuk parası ne durumda, hangi aşama da ve neden hesabınıza yatmadığını sorarak bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

PTT çocuk parası sorgulama almak için bulunduğunuz şehirde ki Nüfus İl Müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Bu başvuru işlemlerinden sonra yapmanız gereken sadece beklemektir. Yeni doğan çocuk parası en erken 15 gün de hesabınıza yatacaktır. Fakat bulunduğunuz dönemde ki yeni doğan sayısı ve yoğunluğa göre bu süre uzayabilmektedir. Ama maksimum olarak belirtilen yeni doğan çocuk parası alma süresi ortalama olarak 45 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında para hesabınıza yatacaktır.

Yeni doğan çocuk parası ile ilgili bilgi almak ve çocuk parası nereden alınır yazısını tıklayarak bu konu da detaylı bir şekilde bilgi alabilir ve doğan çocuklarınız için para alabilirsiniz. Eğer çocuk parası almak istiyorsanız yapmanız gereken ptt şubelerine giderek ptt çocuk parası sorgulama işlemi yapmak istediğinizi belirtmek yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra yapmanız gereken sadece sık sık kontrol ederek çocuk parası yattı mı bunu öğrenmekten başka bir şey yoktur.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu