Sağlık

Pirinç kepeği yağının yararları nelerdir

Pirinç kepeği yağı bazı ülkelerde yemek pişirmek için kullanılmaktadır. Yemek pişirmede kullanılabileceği gibi saçlara ve cilde de çok yararı bulunmaktadır. Kozmetik ürünlerinin birçoğunun içerisinde pirinç kepeği yağı kullanılmaktadır. Pirinç kepeği yağından faydalanmak için yemeklere koymak yeterli bile olur. Doğal ürün olarak kullanmak istiyorsanız saç bakımında ek ürün olarak kullanabilirsiniz.

Pirinç kepeği yağının diğer bitkisel yağlara göre yaklaşık olarak 4 kat daha sağlıklı omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içermektedir. Bu yağlar saçların daha sağlıklı ve daha parlak görünmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Cildi besler. Saçların köklerinin oldukça güçlenmesini sağlar. Bu yağları kullandığınızda saçların seyrelmesin engeller. En önemlisi de saçların beyazlamasını geciktirir.
Pirinç kepeği yağı E vitaminini açısından çok güçlüdür. Düzleştiricinin, maşanın ya da diğer saç bakım ürünlerinin yıprattığı saçları yeniden eskisi gibi tekrar canlılığına parlaklığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Saç uçları için koruyucu bir tabaka oluşturarak saç kırıklarının artmasını engellemektedir. Bu yüzden kozmetik saç bakım ürünlerinin bazılarında pirinç kepeği yağı kullanılmaktadır. Saçlara uygulanması çok basittir. Saç diplerine parmak uçlarınızla pirinç kepeği yağını sürebilirsiniz. Pirinç kepeği yağını doğal olarak kullanabileceğiniz gibi içinde pirinç kepeği yağı olan bakım ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Pirinç kepeği yağının içerisinde oryzanol bulunmaktadır. Oryzanol sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Güneşin zararlı ışınları gerek saç sağlığı açısından gerekse cilt sağlığı açısından saçların renginin değişmesine ya da cildin kurumasına yol açabilmektedir. En fazla yaz aylarında içerisinde pirinç kepeği yağı bulunan koruyucu güneş kremlerinden kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan  Yüzüstü yatmak doğru mudur ? başlıklı makalemizde yüzüstü yatmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu