Sağlık

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Panik Atak Nedir ?

Günümüzde insanların çalışma hırsı ve sosyal ilişkilerin hızla bitiyor oluşu insanlar arasındaki iletişimi oldukça olumsuz etkilemektedir. İşten eve gidip gelen ve tahammül sınırlarını neredeyse tamamen düşüren insanlar birbirleri karşısında olumlu ya da olumsuz herhangi bir eleştiri bile yapamaz durumdadır. Buna bağlı olarak da kişiler arasında yapılamayan doğal ilişkiler ruhsal sıkıntılar olarak ortaya çıkar. İnsanların en fazla karşılaştığı ruhsal sıkıntı modellerinden biri olan panik atak kişinin tepkisel anlamda vücudu tarafından ortaya çıkarılan davranışlarının kontrolsüz bir hale gelmesidir. Bu daha çok insanın sürekli olarak endişeli ve tetikte olması durumunda ortaya çıkar. Travma sonrası stres bozukluğu adı verilen büyük bir olaydan sonra sanki o olay tekrar yaşanacakmış hissi kısa sürede atlatılabilen bir durum değildir. Ama en az 6 ay sonrasında bu durum halen devam ediyorsa sizde devam eden kalıcı bir sorun haline dönüşecek ve bu da panik atağın süreklilik kazanması ile kendini gösterecektir.

Panik Atak Hastalığı ve Nedenleri

Panik atak hastalığı ani atak başlangıcı ile gerçekleşir ve genelde 10 dakikaya yakın bir sürede doruk noktasına ulaşmaktadır. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca sürebilmektedir. Ayrıca zaman zaman 1 saatten uzun ya da sadece 1-2 dakika sürebilir. Panik atak fobi ya da psikiyatrik bozukluklar yaşayanlarda görülebilmektedir. Ancak genellikle stres etkeniyle karşılaşma sonucunda oluşmaktadır. Bazı kişilerde uyku sırasında da görülmektedir. Rahatsızlık kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çoğu hasta aynı durumu tekrar yaşayacağı kaygısından birçok tetkik arayışına girmektedir. Bu nedenle uzman doktorlara danışarak hastalığın neden oluştuğu konusunda kesin bilgiye ulaşabilirler. Dünyada yapılan çalışmalar ise panik atak hastalığı yaygınlığının yaklaşık %1.5-3.5 olduğunu göstermektedir. Bu hastalık genellikle duygusal sıkıntılar, beslenme biçimi, nefes alıp verme tarzı gibi sebeplerle oluşabilmektedir. Düzensiz beslenme, kan şekeri düzeyi, katı diyetler de ataklara sebep olabilmektedir. Sigara, kafein, bazı uyuşturucu maddeler, alkol kullanımları da panik atağa sebep olabilmektedir. Antidepresan ilaçlar ilk başlarda panik atak sorunları yapabilmektedir. Besin alerjileri, astım ilaçları, amfetamin ilaçları gibi bazı ilaçlar da panik atak oluşturabilmektedir. Bazı kişilerde de bedensel ağrılar bu hastalığı tetikleyebilmektedir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir ?

panik atak 1 - Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Panik atak hastalığının birçok belirtisi görülmektedir. Kalbin fırlayacak gibi atması, çarpıntı, terleme, titreme panik atak belirtilerindendir. Ateş basması veya üşüme, boğulma korkusu, nefes almada güçlük çekmek, bayılacağını düşünmek, baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı gibi belirtiler de görülmektedir. Nefesi kesilmek ya da aldığı havanın yetmediğini düşünmek, göğüste ağrı, kendini algılama güçlüğü, kendine yabancılaşma, çevrenin gerçek olmadığını düşünmek gibi panik atak belirtileri bulunmaktadır. Bunların dışında ölmekten korkmak, başkasına zarar vermekten korkmak, vücutta uyuşma, çıldıracağını düşünmek gibi belirtiler bulunmaktadır. Ayrıca panik atak bazı hastalıklarla beraber de ortaya çıkabilmektedir. Hastalık çoğunlukla nedensiz yere ortaya çıksa da stresli bir hayat sürmek panik atağı oldukça tetiklemektedir.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Son yıllarda tıp dünyasında oldukça sıklıkla görülen ve literatürde de adını sıkça duyduğumuz panik atak, sebepsiz kaygı nöbetleriyle başlayıp süresini ve sıklığını devamlı artırarak kişiyi kaygıyla baş edemeyecek hale kadar getirebilir. Öyle ki bazen atak geçiren kişiler, kendilerini kalp krizi geçirdiklerini hatta öleceklerini hissettiklerini söyleyebilirler. Çoğu zaman kaygının ilk nedeni belli olmasa da altta yatan asıl etmen stresli yaşam koşullarıdır. Stres ile baş edememek ve sürekli artan bir çalışma temposu ile kişiler çoğu zaman bir çıkmaza girdiklerini hissetmektedirler. Bu durumda da karşılarına çıkan en ufak bir sorunla bile baş edemez hale gelirler.

Panik Atak İle Baş Etme

Panik atak tanısı aldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden normal hayat fonksiyonlarını devam ettirmek adına en kısa sürede alanında uzman psikiyatr ve psikologlar tarafından değerlendirilip en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bunu yanında kendiniz stresle başa çıkmak için kendini telkin etmek yöntemlerinin yanı sıra kendi nefes egzersizlerinizi yapabilirsiniz, düzenli meditasyon yapabilir ve yüzme gibi spor aktivitelerinde bulunabilirsiniz. Tüm bunlar sizin kaygıyla baş etmenizde size yardımcı olacak etmenlerin başında yer alıyor. Mutlaka uygulanacak tedaviyi aksatmadan devam ettirirseniz de kısa zamanda alacağınız sonuçlardan memnun kalabilirsiniz.

Panik Atak Ve Kalp Krizi Arasındaki Fark Nelerdir?

Bir panik bozukluk olan panik atak rahatsızlığı, tedavi edilmediği takdirde sık ataklarla seyreden bir hastalıktır. Özellikle atak anlarında kişiler ileri derecede fiziksel belirtiler göstermekle birlikte çoğu kişi kalp krizi geçirdiğini düşünebilir ve ölüm korkusuyla yüzleşir. Bu durum özellikle ilk panik krizinde kendisini belli eder. Kişi kendisinde belirtileri hissettiği anda hastanelerin acil servisine gidebilir. Özellikle atak sırasında göğüste sıkışma, ağrı ve nefes alamama durumu kalp krizi riskini düşündürebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir hastaneye gitmeli ve doktor muayenesinden geçmelisiniz. Yapılan tetkikler doğrultusunda kalp krizi geçirip geçirmediğiniz kolaylıkla anlaşılabilir.

Panik Atağın Tedavisi Mümkün Mü?

panik atak tedavisi - Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Gelişen ilaç sektörüyle birlikte panik atak tedavisinde kullanılan birden fazla sayıda ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların amacı beyin reseptörlerinde bozukluk sonucunda yeterli hormon salgılayamama durumu söz konusudur. Kullanılan ilaçlarla birlikte bu hormonlar yerine konulmaktadır. İlaç tedavisine mutlaka uzman bir doktor eşliğinde ve onun önerdiği dozda başlamak gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli ilaç kullandığınız zamanlarda mutlaka doktorunuza, doktorunuzun belirlediği zaman aralıklarında gitmeli ve kontrolünüzü yaptırmalısınız. Bu süreçte stresle baş etme kurslarına yazılabilir, bu konuda yazılmış kitaplar okuyarak stresle baş etmenizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca düzenli spor yapmak, yoga ve meditasyon yapmak da stresle baş etmek için en rahatlatıcı yöntemlerin başında gelmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu