Çocuk

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin püf noktaları

Özgüven nedir?

Özgüven kendimizle barışık olmak,kendimizden memnun olmak ve dolayısı ile çevremizi de mutlu edebileceğimize,başarılı olabileceğimize,sevilebilir biri olduğumuza inanmak demektir.Peki çocuklarda özgüven nasıl gelişir?Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?

1)Çocuğunuzun kendisini değerli hissetmesine yardımcı olun

İlk yaşlardan itibaren çocuğa en yakın kişiler olan anne baba ve öğretmenlerinin,çocuğun özgüven oluşumuna çok büyük etkisi vardır.Büyüklerinden gerekli sevgiyi ve yakınlığı gören çocuk sevilebilir olduğu hissiyle büyüyecek ve bu vesile ile başkalarına kendisini sevdirmek için ilerleyen yıllarda prensiplerinden vazgeçmeyecektir.Çünkü olduğu gibi sevilebileceğinden emin bir çocuk olarak yetişecektir.

2)Çocuğunuzla iletişim kurmanın yollarını mutlaka bulmaya çalışın

Doğru iletişimin ilk kuralı nitelikli bir dinleyici olmaktır.Gazete okurken,televizyon izlerken çocuğunuzun size anlattıklarını sadece duyarsınız,dinlemiş olmazsınız.Eğer dinlemezseniz çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu anlayamaz ve sorunlarına çözüm bulamazsınız.Bu durumda çocuğunuzun tek hissettiği duygu yalnızlık duygusu olacaktır.Kendisini dinlenmeye değer bulmayan çocuk,ileriki yaşlarda sorunlarını anlatmaktan vazgeçecek ve günden güne içine kapanık bir birey haline gelecektir.Çocuklarınızın problemlerini dinlemezseniz,problemli ve özgüveni kaybolmuş çocuklara sahip olursunuz

3)Çocuğunuza karşı aşırı korumacı olmamaya özen gösterin

Çocuğunuzun kendi başına yapabileceği şeyleri onun için yapmayın.Anne babaya bağlı bir çocuk olması ile anne babaya bağımlı bir çocuk olması arasındaki farka dikkat etmeniz gerekir.Eğer kendi yapabileceği şeyleri siz yaparsanız ileriki yaşlarda da her şeyi sizden beklemeye devam edecek dolayısı ile özgüveninde zedelenmeler oluşacaktır.Unutmayın,cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.

4)Çocuğunuza sorumluluklar verin

Kendisine güvenilip sorumluluk verilen çocuk,  kendini yararlı ve önemli hisseder. Her çocuğun kendine özgü farklı özellikleri, yetenekleri ve başarılı olduğu alanlar vardır. Çocuğunuzun ilgi alanı ve yetenekleri doğrultusunda faaliyetlere katılmasına imkan sağlayarak onun sahip olduğu kapasitesini ortaya çıkarması, kendisiyle ilgili yeni keşifler yapması için destekleyin.

5) Çocuğunuzun yanlışlarını,  onu suçlamadan ve onun tüm kişiliğini eleştirmeden tartışın.

Yaptığı yanlışları, onu eleştirmeden konuştuğunuzda bunu anlamak ve düzeltmek için çaba sarf eder. Onun tüm kişiliğine değil yaptığı hataya hitap ederek konuşun.Çocuğunuza”Yalan söyleme”dediğinizde suçlamış olursunuz ancak,”doğruyu söyle”dediğinizde yönlendirmiş olursunuz.

 

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu