fbpx
Sağlık

Östrojen Hormonu Nedir?

Östrojen hormonu, kadınların adet döngüsünde rol oynayan ve kadın için çok önemli bir hormondur. Östrojen hormonu üreme dönemindeki kadınların yumurtalıklarında üretilip salgılanan bir hormondur. Bu yüzden üreme çağındaki kadında östrojen hormonu seviyesi daha üst seviyelerdedir.

Östrojen hormonu kadınlarda daha yüksek seviyede olduğu için ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişimini de sağlar. Kadının göğüslerinin olgunlaşması, östrojen hormonundan kaynaklanır. Aynı şekilde adet siklusuyla ilgili olarak endometriumun kalınlaşmasına da yol açar. Gebelik hormonu olan FSH ve LH hormonunun üretilmesine katkı sağlar.

Östrojen hormonunun kadın vücudundaki görevleri

Östrojen hormonu, ergenlik çağından itibaren beyindeki hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının genç kızların yumurtalıklarının uyarılmasıyla salgılanmaya başlar. Östrojen hormonunun salgılanmaya başlamasıyla birlikte genç kızlarda genital bölgede kıllanma, kalça bölgesinde yağlanma, göğüslerde büyüme ile göğüs ucunda koyulaşma görülür. Bununla birlikte genç kızların vücut hatları belirginleşerek yuvarlaklaşır.

Kadın vücudunda üç ana östrojen hormonu bulunur. Bu hormonlar östradiol, östriol ve östrondur. İlk adet ile menopoz dönemi arasında görülen başlıca östrojen hormonu östradioldür. Östradiol hormonu yumurtalıkların hacminin artmasına ve rahmin hem içten hem de dıştan kalınlaşmasını katkı sağlar. Östrojen hormonunun vücutta salınımıyla vajinaya kayganlaştırıcı özellik sağlayan mukus da salgılanmaya başlar.

Östrojen hormonu progesteron hormonuyla uyum içerisinde çalışır. Adetten sonraki 14.günde östrojen hormonu vücut tarafından salgılanmaya başlanır. Böylelikle yumurtalıklarda yumurta oluşumu yaşanır. Rahim büyür. Adet siklusunun son iki haftasında ise, progesteron hormonu salgılanmaya başlar. Bu kez de rahim, salgılarını arttırır. Şayet bu dönemde kadın gebe kalacak olursa, progesteron kadının rahmini gebeliğe hazırlar. Eğer gebelik oluşmaz ise progesteron bu kez, adet kanamasına yardımcı olur.

strojen hormonu ne işe yarar 1024x683 - Östrojen Hormonu Nedir?
östrojen hormonu ne işe yarar

Vücuttaki östrojen hormonu dengesizliği nelere yol açar?

Kadında yaşanan östrojen eksikliği durumunda;

  • Göğüslerde küçülme
  • Vajinada kuruluk
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı
  • Saç dökülmesi
  • Cinsel isteksizlik ve cinsel ilişkiden zevk almama
  • Vajinada sarkma
  • Erken menopoza girme riski
  • Ciltte kırışıklık

Yukarıda sayılan tüm maddeler vücutta yeteri kadar östrojen hormonunun salgılanmaması halinde meydana gelir. Şayet kadının vücudunda östrojen hormonu çok fazla miktarda salgılanırsa yumurtalıkların işlevlerinde bozukluklar yaşanır. Polikistik over sendromu hastalığı ve kısırlık gibi problemler yaşanabilir. Östrojenin vücutta fazla salgılanması sonucunda kadının özellikle kalça bölgesi aşırı derece şişerek yağ birikimleri meydana gelir.

Kadında armut tipi şişmanlık görülür. Kalın bacaklar ve kalın kalçalar ile orantısız bir vücut açığa çıkar. Vücutta fazla salgılanan östrojenin bir başka zararı da kanser hücrelerini uyandırmasıdır. Kandaki östrojen miktarının yüksek olması rahim ve meme kanseri için risk teşkil eder. Östrojen hormonu fazlalığı vücuttaki yağ dokusu miktarını arttıracağı için, vücuttaki fazla testosteron östrojene çevrilir. Vücutta oluşan bu kısır döngü yüzünden yağ dokusu daha da artar. Sonuç itibariyle hücrelerin uyarılmasıyla kadınlık organlarında kanser gelişimi başlayabilir.

Östrojen fazlalığının bir başka olumsuz faktörü de vücudun su ve tuz tutmasına neden olmasıdır. Östrojen fazlalığı, bacak damarlarının tıkanmasına neden olur. Östrojenin sebep olduğu fazla yağ birikiminden dolayı kadında tansiyon sorunları meydana gelebilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu