Psikoloji

Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

İnsan doğası gereği ölüm korkusu insanlara özgü bir durumdur. Ölümün belirsizlik içermesi özellikle insanların korkmasına neden olmaktadır. Ne zaman ve ne şekilde öleceğini kimse bilemediğinden bu durum kişilerde farklı duyguların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çoğu zaman kişinin bilinçaltına yerleşen korku kişinin özellikle dışarı çıkmamasına veya yaptığı her işte ölüm nedeniyle korku yaşamasına neden olabilir.

Ölüm Korkusuna Ne Neden Olur?

Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir durumdur. Yaşanan acı bir olay veya tanık olunan kötü olaylar karşısında kişide ortaya çıkabilir. Özellikle günlük hayatınızda Karşılaşabileceğiniz pek çok farklı durum ölüm kaygısı yaşamanıza neden olabilir. Yakınlarını kaybedenler, trafik kazasına tanık olanlar, trafik kazası geçirenler, farklı kişiler tarafından teklif edilenler ölüm ile karşı karşıya olduklarını düşünerek kaygı yaşayabilirler. Zaman zaman kişinin bilinçaltında oluşturduğu problemlerde korkmasına neden olabilir.

Ölüm Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır?

Olum Korkusu Ile Nasil Basa Cikilir 1024x682 - Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Özellikle yaşanan farklı durumlar karşısında ölmekten korkanlar terapi ile bu süreci atlatabilirler. Uygulanacak olan terapi sayesinde kişinin rahatlaması ve aynı zamanda hayatı ve varoluş sürecini anlaması sağlanabilir. Bilimsel yaklaşımları özellikle uygulanacak olan tedavi sayesinde kişide ortaya çıkabilecek korkunun giderilmesini ve kişinin hayatına daha sıkı tutunmasını sağlamasını kolaylaştırmaktadır.

Hayata karşı bakış açısının değiştirilmesi önemlidir. Bu sayede içinizde var olan korkunun giderilmesini ve hayata tutunmayı sağlayabilirsiniz. Farklı durumlar söz konusu olmaması halinde ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Hipnoz özellikle tercih edilebilecek tedavi seçenekleri resimde yer almaktadır.

Ölüm Korkusunun Türleri

lüm Korkusunun Türleri 1 1024x576 - Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Ölüm doğduğunuz ilk andan itibaren karşılaşacağımız bir durum olarak bilinmektedir. Kişinin ne zaman ve ne şekilde öleceğini bilememesi özellikle korkmasına neden olmaktadır. Bu durumda travmatik olayların yaşanması da kişide ortaya çıkacak korkunun artmasına neden olabilir. Çoğu zaman ölüm korkusu nedenleri bilinememektedir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkması kişilerde farklı şekillerde etki göstermesine neden olmaktadır. Kişilerde farklı etkileri olsa da sonuç itibarıyla ölüm korkusunun yaşanması kişide varlığının sonlanmasını düşünmesine neden olmaktadır. Bu durum özellikle yaşanan ani şoklar veya kaygılar nedeniyle daha da artabilir.

Ölüm Korkusunu Tetikleyen Durumlar

Yaşanan korkulara istinaden özellikle ölüm korkusunun sebepleri değişebileceğini kişide farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Diğer korkulara nazaran oldukça farklı bir duygudur. Özellikle bu korku ile karşı karşıya kalanların anlatımlarına istinaden farklı şekillerde yorumlamaları mümkündür. Bu nedenle her kişide ortaya çıkabilecek korku varlığın sonlanması veya farklı durumların söz konusu olması şeklinde yorumlanabilir.

Ölüm korkusunu tetiklenmesine neden olan durumlar söz konusu olmaktadır. Yaşanabilecek travmalar, tehditler, acı kayıplar, yaşanan kötü olaylar kişideki korkunun tetiklenmesine neden olabilir. Öncelikle bu durumda kişinin bu korku yaşamasına neden olan durumların belirlenmesi gerekir. Daha sonrasında varlığının ve dünyaya geliş amacını net bir şekilde anlatılması ve kişinin bunu kavraması korkusunun üstesinden gelmesi açısından önemlidir.

Ölüm Korkusunun Artması

Kişinin devamlı olarak öldüğünü ve toprağın altına gömüldüğünü düşünmesi oluşan korkunun artmasına neden olmaktadır. Özellikle toprağın altında yalnız bir şekilde bedeninin yer alması gibi düşünceler kişideki korkunun daha da artmasına neden olabilir. Çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde yaşanan bu durum kişide yaşanan korku nedeniyle farklı belirtilerin ortaya çıkmasında ve kişinin panik atak gibi durumlar ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Ölüm Korkusu Normal Midir?

İnsanın yaratılışında yer alan ölüm hissi özellikle yerinde ve zamanında olması halinde doğal olarak düşünülmektedir. İnsanlar doğduğu ilk andan itibaren hayatını kaybetme korkusu yaşayabilirler. Hayatta kalabilmek için kendilerini iyi bakmalı ve oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı kendilerini korumalıdır.

Özellikle insan vücudunun yaşamını sürdürebilmesi için susuzluk, açlık veya yaralanma gibi durumlara karşı korku yaşaması söz konusu olabilir. Hayatını kaybetme korkusu insanda ölüme karşı mücadele verme hissi oluşturmaktadır. Bu durumda özellikle insanların hayatında yer alan temel korkuları arasında yer alması normaldir. Ortaya çıkan diğer korkuları ise ölüm korkusundan türemektedir.

Ölüm Korkusu Kimlerde Yoğun Yaşanır?

Ölüm kişinin hayatına ne zaman geleceğini bilmemesi nedeniyle aynı zamanda ne şekilde oluşacağını bilmemesi sebebiyle korku vermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar özellikle evli, çocuklu, zengin veya inandığı dinin emri ettiklerini yerine getirmeyen kişilerin bekar, çocuksuz, fakir ve inandığı dinin emrettiklerini yerine getirenlere oranla daha fazla korktuğunu ortaya koymaktadır.

Evli ve çocuklu insanlar kendi hayatları için korktukları kadar eşleri ve çocukları için de korkmaktadır. Bu durumda özellikle bekar insanlar yalnızca kendi hayatları için endişe ettiklerinden daha az korku yaşamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle inandığı dinin emrettiklerini yerine getirmeyen insanlarda ölümden sonra karşılaşacakları durumlar nedeniyle korku daha fazladır. Özellikle kişilerde korkmasına sebep olacak durumların söz konusu olması ölüm korkusunun artmasına neden olmaktadır.

Ölüm Korkusu Nasıl Aşılır?

Olum Korkusu Nasil Asilir 1024x681 - Ölüm Korkusu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Zor bir süreç olmasına karşın ölüm korkusu tedavi edilebilir. Özellikle kişinin buna inanması ve kendini daha iyi hissedebilmesi için korkularının üstesinden gelme azminin olması gerekir. Ölümün düşünülmemesi, insanı hayata bağlayacak durumların ortaya çıkartılması, mutlu bir yaşam sürülmesi, faaliyet alanlarında daha fazla yer alınması ve aynı zamanda inançlara bağlı bir şekilde yaşanması insanın yaşamış olduğu korkunun üzerinden gelmesini sağlayabilir. İnsanın içerisinde yer alan bu histen kurtulabilmesi için yüzleşmesi gerekir. Özellikle kaçınmak yerine yüzleşerek korkuyu yenmek önemlidir.

Ölüm Korkusu İçin Terapi

Uzmanlar tarafından yapılan incelemelere göre özellikle ölüm korkusu terapi ile açılabilecek bir durumdur. Karşı karşıya kalınan durum kişide farklı etkiler oluşmasına neden olabileceği için uygulanacak olan tedavi sürecinde terapi etkili olmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi bu süreçte uzmanların tercih etmiş olduğu ve önerdiği tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Özellikle ölüm kaygısından kurtulmaya çalışan kişiler bu süreçte korkularını açık bir şekilde ifade edebilir ve bunun yanı sıra ölüm nedeniyle onu korkutan şeyi tam anlamıyla ortaya çıkartması gerekebilir. İlk olarak yapılan incelemelerde kişinin korkmasına neden olan şeylerin belirlenmesi gerekir.

Ölüm korkusu yaşayan kişilerle yapılacak olan incelemeler sonucunda özellikle kişinin güven arayışını belirlemek gerekir. Bu durumda danışman veya kendisine korkusunu aşmak için yardımcı olacak kişilere olan eğilimlerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Kişilerin hayatlarında özellikle sevdiklerini kaybetmeleri ölüm korkusu yaşamalarına neden olabilecek sebepler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ölüm riski olan hastalıklar kişilerde özellikle yaşanan deneyimler nedeniyle ölüm korkusunun artmasına neden olmaktadır. Bu durumların gözlemlenmesi gerekir.

Hayattan zevk almalarını sağlamak önemlidir. Bu nedenle öncelikle kısa zaman içerisinde veya uzun süreçte kendilerine hedef belirlemeleri korkularını ve takıntılarını bir kenara atmalarına yardımcı olmaktadır.

Sağlıksız bir yaşam biçiminin tercih edilmesi özellikle kişide hastalıkların ortaya çıkmasına ve stresin yaşanmasına neden olabileceği için ölüm kaygısının artmasına tetiklemektedir. Bu nedenle kişinin sağlıklı bir yaşama yönlendirilmesi önemlidir.

Yaşanan ölüm kaygısının tekrarlanmasının engellenmesi gerekir. Özellikle kişinin ölüm kaygısını atlatması durumunda yeniden ortaya çıkmaması için farklı durumlara karşı önlem alması gerekir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu