Hamilelik

Normal Doğum Ne Zaman Risklidir?

Normal doğum esnasında problem yaşanması halinde neler olur? Ne tür durumlarda normal doğum sakıncalıdır?

Bu ve merak ettiğiniz tüm diğer soruların cevapları için sitemizi ve yazılarımızı takip etmeniz yeterlidir. Anne ve bebeğe yönelik normal doğum tercihi yapılırken hamilelik sürecinin 34. ve 36. Haftalarına kadar beklenilmektedir.

Bebeğin tahmini olarak kaç kilo olacağı bu dönemde belli olduktan sonra doktor tarafından yapılan çatı muayenesine bağlı olarak normal doğum olup olmayacağı sonucuna varılmaktadır. Son dakikaya kadar alınan normal doğum kararı bir anda sezaryen doğuma dönebilmektedir. Bu nedenle bebek başını görene kadar anne adaylarının sezaryen doğumdan kurtulmaları mümkün olmamaktadır. Normal doğumun yapılmadığı durumlar aşağıda tek tek ele alınmıştır;

  • Doğum kanalında engel olması,
  • Bebeğin çok kilolu olması,
  • Bebeğin yatay pozisyonda olması,
  • Anne adayının ilk doğumu olup bebeğin ters gelmesi halinde normal doğum sakıncalıdır ve sezaryen tercih edilmektedir.

Normal Doğum Ne Zaman Risklidir?


Çoğul gebeliklere bebeğin uygun bir pozisyonda olması durumunda normal doğum kararı alınmakla beraber sezaryen doğumda tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Doğum olayı normalde fazla sürüyorsa ise doktorun müdahale etmesi ile bu süre kısaltılabilmektedir. Bunun nedeni doğumun uzamasına bağlı olarak bazı risklerin oluşmasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda da detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz üzere normal doğum kararı alınmasına rağmen doğumun son dakikasına kadar sezaryen doğuma geçilmesi mümkündür.

Bebeğin kalp atışlarında azalmaların meydana gelmesi ya da bebeğin sıkışması halinde de normal doğum mümkün değildir. Anne adaylarında doğum işleminin ileri gidememesi yani rahim kanalının açılmaması ya da beklenmedik bir kanamanın oluşması halinde de normal doğum mümkün değildir.

Normal doğum süresinde anne adayı kuvvetli bir şekilde ıkınmayı yapamıyorsa ve ıkındığı halde dahi bebek başı görünmüyorsa, vakum yöntemi ile bebeğin başından tutup bebek çekilmektedir. Vakum yöntemi bebeği içerden çıkarmak için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bebeğe hiçbir şekilde bir zararı mevcut değildir.

Doktor tarafından yapılan muayenelerde dikkatli kontrol yapılmadıysa normal doğum yine bir risk oluşturmaktadır. Yine uzun süren doğumlarda normal doğumdan vazgeçilerek sezaryen doğuma geçilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu