Sağlık

Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sinir sistemi hastalıklarından biri de Nevrasteni hastalığıdır. 1869 senesinde ilk olarak bu hastalık görülmeğe başlamıştır. Nevrasteni nasıl bir hastalıktır? Bulaşıcı mıdır? Yaranma sebepleri nelerdir? Hangi yaş kategorisinde daha fazla görülür? Bu soruların cevabını aşağıdaki bölümlerden alabilirsiniz.

Nevrasteni Hastalığı Nedir?

Nevrasteni (astenik nevroz) hastalığı insanın sinir sisteminin fiziksel ve psikoloji olarak çökmesi sonucu görülen bir hastalıktır. Aşırı yorgunluk, dinlenmeden çalışma, uykusuzluk ve hayat düzeninin bozulması nevrasteni hastalığına kapı açar. Genelde 20 ve 40 yaş arası daha sık rastlanmaktadır. İstatistiklere göre erkekler kadınlarla kıyaslamada da çok nevrasteniye yakalanıyor. Aşırı olarak vücudun ve beynin yüklenmesi, gergin ve yoğun iş temposu sinir sistemini etkiler. Sinir sistemindeki fonksiyon bozukluğu ise farklı hastalıklarla kendini gösterir.

Nevrasteni Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler 1024x683 - Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevrasteni Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Nevrasteni hastalığı genetik bir hastalık değildir. Bu hastalık sonradan kazanılmış oluyor. Günümüzde nerdeyse her bir insanın yüzleştiği stres, yoğun iş temposu, uzun süren mesai saatleri, dinlenememek, aşırı fiziksel ve psikoloji yüklenmeler, uykusuzluk, teknolojiye ayak uydurabilmek gibi sebeplerden dolayı sinir sistemi normal fonksiyonlarını yerine yetiremiyor. Sinir hücrelerinde yaşanan bozukluk insanı etkilemeğe başlar. Kısa zamanda yorgun düşen vücut Nevrasteniye yenik düşer.

Nevrasteni Hastalığının Nedenleri 1024x683 - Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevrasteni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sinir sistemi hastalıklarından olan Nevrasteni kendini çok bekletmeden belli eden hastalıklardandır. Yoğun tempoya ayak uyduramayan vücudumuz direncini kaybeder. Sık sık ve yoğun baş ağrıları meydana çıkmağa başlar. Genelde baş ağrıları günün sonuna doğru şiddetlenmeğe başlar. Nevrasteni hastalığı zamanı görülen baş ağrıları kafa kemiklerinin basılması hissini verir. Baş ağrıları aşırı basınç hissettirir. İkinci en sık görülen belirti baş dönmesidir. Şikayetçi olanlar sadece kafa içinde baş dönmesini hissettiğini söyler. Yani etraftaki eşyaların dönme hissi olmaz. Değişen tansiyon, mide ağrıları, kabızlık, bazen ishal ve hızlı kalp atışları hastalığın diğer belirtilerindendir. Özellikle hava değişimi zamanı bu belirtiler çoğalmağa başlar.

Nevrasteni Hastalığının Belirtileri 1024x683 - Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevrasteni Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Nevrasteni hastalığı önlem alınmazsa kronik duruma geçebilir. Hastalıktan korunmak aslında zor değildir. Bunun için insan iş temposu ile dinlenme arasında uyum kurmalıdır. Saatlerce dinlenmeden çalışma, uzun üren gergin iş sizi bu hastalıktan korumaz. Aksine daha çabuk bu hastalığa yenilirsiniz. İşiniz aşırı yoğun mu? Her saat başı en az 15 dakikalık mola verin. Temiz havada bulunmanız gerekir. Kafanızda sizi yoran sorulardan uzak durmak için kendinize hobi edinin. Belli uyku ve yemek düzeni planı kurun. Her gün aynı saatlerde uyumağa özen gösterin. Yaşadığınız veya çalıştığınız yerin daima temiz hava almasını tamin edin. Bol vitaminli yiyecekler kullanın. Stresten uzak durmak için yoga yapabilirsiniz.

Nevrasteni Hastalığından Korunma 1024x676 - Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevrasteni Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nevrasteni hastalığının tedavisi mümkün. Kronik hale dönüşmeden yapılan tedavi daha etkili oluyor. Tedaviye başlamadan önce Nevrasteniye sebep olan faktörler belirlenir. Örneğin, hastalığa sebep yaşadığınız aile sorunları mı? Doktorunuz sizi psikoloji destek almanız için uzmana yönlendirebilir. Bazen yanlış alınan sinir ilaçları da bu hastalığa neden olabilir. Nevrasteni hastalığı bazı belirtilerine göre diğer hastalıklara benzediği için sadece uzmanlar tarafından doğru teşhis konulmakta. Nevrasteni hastalığının ilk zamanlarında doktorunuz size rahatlatıcı masaj, aromaterapi tavsiye edebilir. Görüldüğü baş ağrılarının şiddetine göre sakinleştirici ilaç tedavisi ve fizioterapi uygulanabilir.

Nevrasteni Hastalığının Tedavisi 1024x683 - Nevrasteni Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevrasteni Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Nevrasteni hastalığı tam olarak tedavi edilse de, yeniden gergin ve yoğun hayat, iş temposu onun geri dönmesine sebep olabilir. Nevrasteni hastası olan kişiler onları çabuk yoran işler yapmamalıdır. Bu hastalar daha çabuk halsizleşmeğe ve gergin olmağa yönelik olduklarından, daha sakin tempolu işler yapmağa özen göstermelidir. Fiziksel olarak aşırı yorgun musunuz? Psikoloji olarak kendinizi bitkin mi görüyorsunuz? Bu belirtileri göz ardı etmeyiniz ve doktorunuza danışınız.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu