fbpx
AnneHamilelikSağlık

Mol gebelik nedir, belirtileri nedir?

Oldukça az rastlanılan Mol gebelik ortalama bin beş yüz kadından sadece bir tanesinde görülmektedir, halk dilinde buna üzüm gebeliği de denilmektedir. Mol gebelik Kromozom sayısı nedeniyle sperm ve yumurtanın döllenmesi esnasında oluşan plasenta anomalisidir. Mol gebelik olayı teşhis edilir edilmez akabinde müdahale edilmeli ve aynı zamanda da tedavi edilmelidir. Mol gebelik dokusunun yok olasına kadar temizlendiğinden emin olunmalıdır. Akabinde bayanlar da oldukça ciddi sorunlara da vesile olabilmektedir. Nadiren de olsa bir yumurta, iki sperm tarafından döllene bilmektedir. Bu anlamda da Plasenta molar adı verilen anormal büyüme evresini yaşar. Bu açıdan da oluşan sorunlu bir fetüste ile bir çok yanlışlıklar da oluşur.

Mol gebelik çok fazla değil nadir görülen bir komplikasyondur. Bir yumurta ve bir sperm döllenme anın da buluşur fakat hücreler gebeliği destekleyecek biçimde büyümez. Kadınlar için zor bir durum olan bu durumun kısa süre içerisin de teşhis edilmesi ile bu sürecin ilerlenmesi durdurulabilmektedir. Özellikle de ilk haftalar da belirgin hale gelmesi ile birlikte de hızlı bir şekilde tedavi süreç yöntemine de geçilmesi önerilmektedir. Anneler hamilelik dönemin de oldukça fazla duygusal oldukları için de tedavi sürecin de daha nazik bir şekilde yaklaşılmasını da her zaman istemektedirler. Hamileliğin ilk 3 ayında vajinal kanama gibi belirgin rahatsızlıklar aynı zamanda da oldukça sık görünen bulantı ve kusma gibi sorunlar, Pelvik baskı veya ağrı bunlar da nadiren de olsa gerçekleşmektedir.

Mol gebelik belirtileri

  • Adet gecikmeleri
  • Erken dönemde kanama olur.
  • Kusma ve mide bulantısı şiddetli şekilde olur.
  • Üzüm tanesi gibi olan parçalar düşmektedir.
  • Geç dönemde bulgular oluşmaktadır.

Mol gebelik nasıl tedavi edilir ?

İlk önce kan testleri yapılmaktadır. Diğer organları yayılım yapmaktadır. Bunun için akciğer filmi çekilmesi gerekmektedir. Mol gebeliğin nüks riski nedeni sıkı takibe alınırlar. Takip programında 12 ay süre ile hasta gebe kalmaması gerekir. HCG yükselmesi takibi bozmaktadır. Nüks bir daha incelenmesi gerekmektedir. 12 ay sonra hasta düzelmişse gebe kalabilir.

Daha Fazla Göster

Ali Uygar

Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamlamıştır.Mezuniyetinin ardından Konya'da çeşitli danışmanlık merkezlerinde anormal gelişen çocuklarda davranış ve duygu durum problemleri üzerine sağaltım çalışmaları yürütmüş, ailelere danışmanlık hizmeti vermiştir.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu